Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 produktów, które fatalnie wpływają na urodę
menu
Polub nas na Facebooku

10 produktów, które fatalnie wpływają na urodę

Getty Images

Sprzyjają powstawaniu nowych zmarszczek, pogarszają wygląd naszego ciała (nie tylko poprzez dodanie ekstra kilogramów, lecz także poprzez powiększenie pomarańczowej skórki), a także mają wpływ na #badhairday, łamliwość paznokci czy stan naszej cery. Sprawdź, jakie produkty znajdują się na czarnej, jedzeniowej liście.

Choć są łatwo dostępne, nasz organizm przyswaja je niechętnie. W dużych ilościach i przyjmowane regularnie zabierają nam nie tylko zdrowie, ale i piękny wygląd. Których potraw lub produktów spożywczych lepiej unikać szerokim łukiem? Zebrałyśmy 10 najpopularniejszych, które prawdopodobnie większość z nas ma na swoim sumieniu. Warto wiedzieć, że zamiana ich na lepsze jakościowo produkty może zdziałać więcej, niż drogie kremy czy luksusowe zabiegi kosmetyczne!

1. Słodkie napoje bezalkoholowe

Soki w kartonikach czy napoje gazowane zawierają ogromne ilości cukru, który przyczynia się do obumierania komórek. Poza tym produkty te mają w sobie wiele pustych kalorii, które z pewnością odznaczą się w twojej talii. Lubisz jednak ich słodki smak? Zamiast sztucznych wytworów, wybieraj te naturalne. Świeżo wyciskany sok nie tylko zapewni Ci odpowiednią dawkę witamin, lecz także zaspokoi mały głód.

2. Alkohol

Ten produkt na nic nie działa korzystnie. Warto jednak wiedzieć, że poza szkodliwym działaniem na nasze narządy, odwadnia organizm, czyli krótko mówiąc… odbiera nam wodę, której zawdzięczamy blask i jędrność skóry. Czym go zastąpić? Owocowymi sokami, a najlepiej H2O.

3. Produkty bogate w tłuszcze trans

Co w ogóle kryje się pod pojęciem tłuszczy trans? Utwardzone oleje roślinne. I choć oleje roślinne same w sobie są dla nas dobre, gdy dochodzi do procesu ich utwardzania, następuje zmiana właściwości. Produkty, które go zawierają w dużych ilościach, fatalnie działają na nasze zdrowie (powodują na przykład cukrzycę czy miażdżycę), a dodatkowo odbijają się na naszej cerze pod postacią pryszczy. Jakich produktów lepiej więc omijać? Wszystkich tych, które możemy zaliczyć do grona żywności przetworzonej, czyli między innymi zupy z proszku, sztuczne sosy czy słone przekąski.

4. Chipsy

A skoro o słonych przekąskach mowa… czy wiesz, że zawarta w nich sól powoduje wzrost ciśnienia krwi, a co za tym idzie, zmniejszenie produkcji kolagenu? Jeśli zastanawiasz się, dlaczego to dla nas takie istotne, podpowiadamy, że bez niego nasza skóra traci elastyczność… Czy można je więc zastąpić? Na przykład chipsami z jarmużu.

5. Słodycze

Cukier, cukier i jeszcze raz cukier. Jak już wspominałyśmy, przyczynia się on do obumierania komórek, lecz gdyby tego było mało, zmniejsza tez elastyczność skóry, poprzez bezpośredni wpływ na krwionośne naczynia. Jest on odpowiedzialny również za nieestetyczne wypryski na twarzy, większe cienie pod oczami, cellulit czy przetłuszczające się włosy…Nasza rada? Zamiast gotowych łakoci, sięgaj po słodkie owoce.

6. Kawa

Tak jak i alkohol odwadnia nasz organizm. Przyjmowana w dużych ilościach sprawia, że skóra traci blask i elastyczność. Co więc można pić zamiast niej? Wodę z owocami, świeże soki czy ziołowe herbaty.

7. Ostre pokarmy

Trądzik, nadmierna produkcja sebum, a nawet stany zapalne. To wszystko możesz sobie zafundować, kładąc na talerzu ostro przyprawione potrawy czy produkty, które same w sobie są już ostre. Lubisz intensywne smaki? Zdecyduj się na zioła.

8. Czerwone mięso

Czy wiesz, że zbyt duże i zbyt częste dawki czerwonego mięsa dla naszego organizmu to niemalże gwarancja przedwczesnego starzenia się skóry? Nie mówimy oczywiście, byś całkowicie zrezygnował z tego typu posiłków, niemniej staraj się robić to rzadziej. Zamiast niego wybieraj jajka, ryby czy rośliny strączkowe. Poczujesz się nie tylko lżej, ale i piękniej!

9. Proste węglowodany

Proste węglowodany posiadają wysoki indeks glikemiczny. Co to oznacza dla naszej skóry? Utratę elastyczności. Jeśli więc jesteś fanką białych makaronów czy pieczywa, polecamy zamienić je na produkty pełno zbożowe, a po jasne wyroby sięgać jedynie okazyjnie.

10. Produkty zawierające sztuczne barwniki

Ostatnie miejsce na naszej liście zajmują sztuczne barwniki. Nie znaczy to jednak, że sa one dla nas mniej szkodliwe. Tego typu substancje nie tylko fatalnie działają na wagę, lecz także mają odzwierciedlenie w stanie naszej cery – sprawiają, że skóra traci elastyczność i szybciej pojawiają się na twarzy zmarszczki.

Zobacz film: czy warto robić sobie przerwy od diety?


Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
8
Polecamy
Produkty, które są źródłem dobrze przyswajalnych węglowodanów
Produkty, które są źródłem dobrze przyswajalnych węglowodanów Dzień Dobry TVN
Jak zerwać z cukrem?
"Miłość do słodkiego smaku leży w naszej naturze"
Jak zerwać z cukrem? "Miłość do słodkiego smaku leży w naszej naturze" Dzień Dobry TVN
Czy zdrowe zamienniki słodyczy mogą być równie smaczne?
Oto 9 dowodów na "tak"!
Czy zdrowe zamienniki słodyczy mogą być równie smaczne? Oto 9 dowodów na "tak"! TVN zdrowie
Największą szkodę w słodyczach wywołuje nadmiar niezdrowych tłuszczów.
Z dietetykiem rozmawiamy, jak oduczyć się jeść łakocie.
Największą szkodę w słodyczach wywołuje nadmiar niezdrowych tłuszczów. Z dietetykiem rozmawiamy, jak oduczyć się jeść łakocie. TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia