Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 najlepszych ras psów dla dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

10 najlepszych ras psów dla dzieci

NAN

Fot: nuzza11 / fotolia.com

Psy i dzieci znakomicie się uzupełniają i wzajemnie stymulują. Posiadanie psa jest dla dziecka okazją do kształtowania wrażliwości i postaw opiekuńczych. Ważne, aby dokonać dobrego wyboru i postawić na bezpieczną i łagodną rasę czworonoga. Zapewnia się w ten sposób harmonijny rozwój za równo psa, jak i dziecka. Do takich ras należą, np. labradory, boksery i beagle. 

Do domu, w którym mieszka małe dziecko, warto przygarnąć szczeniaka. Wtedy zarówno maluch, jak i pies będą oswajać się ze swoją obecnością od początku i pozwoli to zbudować między nimi głęboką więź.

Pies a dziecko, czyli dlaczego warto mieć w domu czworonoga

Wspólne wychowywanie dziecka z psem jest stymulujące i przynosi wiele korzyści. Zabawa z psem rozwija wyobraźnię i uczuciowość dziecka. Dzięki czworonożnemu przyjacielowi dzieci uczą się odpowiedzialności i wrażliwości. Są bardziej odważne i łatwiej nawiązują relacje z rówieśnikami. Terapeutyczny wpływ relacji „pies i dziecko” (tzw. dogoterapia lub kynoterapia) wykorzystywany jest np. w leczeniu autyzmu lub dziecięcego porażenia mózgowego.

1  Labrador i dziecko, czyli para idealna

Jedną z najczęściej wybieranych i najlepszych ras psów dla dzieci są labradory. Ich zaletą jest łagodne usposobienie i cierpliwość. Labradory lubią pieszczoty, zabawy i z natury nie reagują agresywnie. Znudzone natarczywym głaskaniem labradory, po prostu odwrócą się i odejdą w swoją stronę. Zrównoważony charakter i opanowanie labradorów sprawia, że są też doskonałymi przewodnikami dla osób niewidomych. Decydując się na labradora, nie można zapomnieć, że te psy potrzebują dużo ruchu i uwagi, uwielbiają pływać, aportować, biegać i skakać.

2  Łagodny Golden Retriver

Podobnie jak w przypadku labradorów, Golden Retrivery cechuje pogodne nastawienie i chęć do zabawy. Łatwo przywiązują się do dzieci i lubią ich towarzystwo. Są posłuszne, inteligentne i szybko się uczą. Golden Retrievery nie sprawiają problemów wychowawczych. Ta rasa psów sprawdzi się jako towarzysz spacerów, stróż domu oraz partner domowych zabaw na dywanie.

Zobacz także: Pies, który diagnozuje cukrzycę

3  Uparty i towarzyski Basset hound

Basset to najlepszy kompan dla dziecka nieśmiałego i skrytego. To jamnikowaty typ psa o długich, aksamitnych uszach. Jego zaletą jest wytrwałość i odwaga. Bassety dobrze tolerują dzieci i nie znoszą samotności. Mimo że bywają uparte i lubią postawić na swoim, są bardzo oddane i wierne. Nie wymagają częstej pielęgnacji i dobrze odnajdują się w niewielkim mieszkaniu.

4  Żywiołowy Yorkshire Terrier

Yorki to małe pieski idealne dla dzieci. Uwielbiają zabawę, aktywność na świeżym powietrzu. Chętnie dają się przytulać i nosić na rękach. Mają ciemne, stalowo-złote bądź srebrno-złote umaszczenie i są zaklasyfikowane do grupy psów ozdobnych. Yorki szybko przywiązują się do swoich domowników i są nieufne wobec obcych. Wymagają konsekwentnego, ale delikatnego wychowania i regularnej pielęgnacji włosów.

5  Owczarek szkocki Collie – doskonały opiekun dla dziecka

Owczarek szkocki Collie wyróżnia się na tle innych psów swoją łagodnością i lojalnością. Ta rasa psów zaliczana jest do grupy psów pasterskich, więc znakomicie sprawdzi się w roli opiekunów dla dzieci. Estetycznym walorem Collie jest miękka i puszysta sierść, do której dzieci chętnie się przytulają. Owczarki szkockie są bardzo rodzinne i skore do zabawy. Lubią otwarte przestrzenie, ale dobrze aklimatyzują się także w domu. Znane są dwie odmiany tej rasy: owczarek szkocki długowłosy i owczarek szkocki krótkowłosy.

6  Delikatny i opiekuńczy Bokser

Boksery to wesołe i delikatne psy. Odznacza je czujność i pogodne nastawienie. Często same zachęcają do zabawy, przyjaźnie szturchając nosem. Sprawdzają się w roli towarzysza, obrońcy i opiekuna dla dziecka. Źle znoszą samotność i uwielbiają spacery. Ta rasa jest łatwo podatna na alergie i źle znosi skrajne zmiany temperatur.

7  Temperamentny Bichon Frise

Bichon Frise to rasa psów, które odznacza wyjątkowa czułość, bezkonfliktowość i wrażliwość. Te malutkie, puszyste pieski z łatwością nawiązują kontakt z dzieckiem. Ich niewyczerpana żywiołowość sprawia, że nigdy nie mają dosyć zabaw i domowych szaleństw. Delikatna sierść Bichonów wymaga systematycznej pielęgnacji – szczotkowania, kąpieli i podcinania końców włosów.

8  Beagle – spokojny pies dla dzieci

Beagle to pies opanowany i o spokojnym nastawieniu. Jest tolerancyjny i sprytny. Łatwo wzbudza zaufanie i sympatię. Nie nadaje się jako stróż, ponieważ brak mu opiekuńczego instynktu, ale uwielbia zabawę i szaleństwo na świeżym powietrzu. Beagle wymaga konsekwencji i uważnego wychowania, ponieważ łatwo uczy się nie tylko dobrych manier, ale i psot. Często też lubi postawić na swoim.

9  Dostojny i inteligentny Pudel

Pudle to psy inteligentne i żywiołowe. Są łagodne, opiekuńcze i przyjazne dla ludzi. Występują w czterech rozmiarach: toy, miniatura, średni i duży. Dla rodzin z dziećmi szczególnie przeznaczone są trzy pierwsze typy pudli, ze względu na niewielki rozmiar. Ta rasa psów nie ma szczególnych wymogów żywieniowych, niezbędna jest jednak regularna pielęgnacja ich sierści. Szczotkowanie i modelowanie owłosienia może stać się przyjemnym obowiązkiem i lekcją odpowiedzialności dla dziecka.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

10 Lojalny Goldendoodle

Goldendoodle to rasa mieszana, która jest połączeniem Golden Retrievera i pudla. Psy te cechuje przyjazne nastawienie, oddanie i opanowanie. Są łatwe w trenowaniu i chętnie się bawią. Goldendoodle mają społeczne nastawienie i szybko nawiązują relacje z domownikami.

Nie ma uniwersalnej rasy psa, każda jest inna i odznacza się swoimi cechami. Najważniejsze jest właściwe dopasowanie czworonoga do potrzeb rodziny. Psy, które mają zamieszkać w domu z dzieckiem, bez względu na to jakiej są rasy, wymagają uwagi, troski i tresury. To właśnie wychowanie, poświęcony czas i miłość, którą obdarowuje się pupila, sprawiają, że staje się on najlepszym przyjacielem rodziny. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa, warto wpoić dziecku świadomość tego, kim jest pies i jaka jest jego rola w domu. Dzięki temu dziecko od pierwszej chwili będzie mieć poczucie odpowiedzialności za swojego czworonożnego kompana zabaw i spacerów. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
37
Polecamy
Spodziewam się psa, oddam dzieci w dobre ręce
Spodziewam się psa, oddam dzieci w dobre ręce Dzień Dobry TVN
Beagle – charakterystyka, wychowanie i opieka.
Wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie psów
Beagle – charakterystyka, wychowanie i opieka. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie psów Dzień Dobry TVN
Co zrobić, gdy dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami 
Co zrobić, gdy dziecko nie nawiązuje relacji z rówieśnikami  TVN zdrowie
Dzień Psa.
Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga
Dzień Psa. Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga TVN zdrowie
Komentarze (1)
psiara
Yorkshire Terrier to nie jest dobry pies dla dzieci !!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?