Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 listopada Światowym Dniem Nowotworów NET - czym są zmiany, które bardzo długo rozwijają się w ukryciu?
menu
Polub nas na Facebooku

10 listopada Światowym Dniem Nowotworów NET - czym są zmiany, które bardzo długo rozwijają się w ukryciu?

Kobieta z lekarzem - on trzyma ją za dłonie, stawia trudną diagnozę: nowotwór.

Fot. Rostislav_Sedlacek / Getty Images

Nowotwory Neuroendokrynne NET bardzo długo nie dają specyficznych objawów. Ich diagnostyka trwa bardzo długo - nawet 7 lat. Jak wykryć, że z naszym organizmem dzieje się coś złego? Czym są i gdzie występują zmiany nowotworowe? Z okazji Światowego Dnia Nowotworów Neuroendokrynnych NET lekarze przypominają, że trzeba się badać.

Nowotwory Neuroendokrynne NET rozwijają się z komórek neuroendokrynnych obecnych w całym organizmie. Najczęściej zmiany pojawiają się w jelicie cienkim (ok. 30% przypadków), jelicie grubym, odbytnicy, wyrostku robaczkowym, trzustce i żołądku. Niestety tego typu nowotwory latami mogą nie dawać charakterystycznych objawów. Szacuje się, że ponad połowa nowotworów NET wykrywana jest przypadkowo, podczas badań endoskopowych np. gastroskopii, kolonoskopii czy w trakcie przeprowadzanego zabiegu operacyjnego. 

Ok. 70% nowotworów NET występuje w obrębie przewodu pokarmowego, ale ich lokalizacja może być bardzo różna, dlatego warto poszerzać wiedzę na ich temat i uwrażliwiać na problem nie tylko pacjentów, ale także lekarzy różnych specjalizacji. Prawidłowo postawiona diagnoza na wczesnym etapie rozwoju choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na całkowite wyleczenie - mówi dr hab. Anna Sowa-Staszczak z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ.

Nowotwory neuroendokrynne są rzadkością, zachorowalność wynosi od 2 do 5 przypadków na 100 tys. osób. Tak przynajmniej mówią statystyki, natomiast z sekcji zwłok wykrywa się guzy neuroendokrynne u 84 pacjentów na 100 000 mieszkańców. Oznacza to, że wiele osób nie leczy się z powodu nowotworów NET. Ryzyko wystąpienia choroby istnieje i trzeba się badać, zwłaszcza, gdy zaobserwujemy niecharakterystyczne objawy. Czyli jakie?

Nowotwory neuroendokrynne NET mogą dawać objawy przypominające schorzenia układu pokarmowego - np. wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego, a nawet astmę oskrzelową. Bardzo długo pozostają w ukryciu, średnio czas ich wykrycia wynosi od 5 do 7 lat. 

Zebra i Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych

10 listopada przypada Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. Z tej okazji już po raz 3. Klinika Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie we współpracy z Miastem Kraków organizuje koncert charytatywny „Black or White?”, którego celem jest zwiększenie społecznej świadomości i pogłębienie wiedzy dotyczącej nowotworów NET. Obchodom święta towarzyszy znak zebry. Dlaczego właśnie zebry? Myśląc o zebrze ciężko nam jednoznacznie stwierdzić, czy jest czarna w białe pasy, czy może biała w czarne, tak samo trudno rozpoznać specyfikę nowotworu o podłożu neuroendokrynnym. 

Warto wiedzieć: Markery nowotworowe – rodzaje, normy. Kiedy oznaczyć markery nowotworowe?

Koncert „Black or White?” odbędzie się na gościnnej scenie krakowskiego Teatru Variété, już w sobotę 10 listopada o godz. 18.00. W trakcie jednego wieczoru przed publicznością zaprezentuje się szeroka gama artystów, m. in. aktorzy Teatru Muzycznego Roma, zespół Colour Voices, Akustyczna OpeRacja, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca, Szkoły Tanga Argentyńskiego TangoVirri oraz Szkoły Tańca Pasja.

Koncert jest wydarzeniem charytatywnym. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zasili konto Fundacji na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej „Pro Endocrinologia” Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wspierającej pacjentów cierpiących na nowotwory endokrynne. 

Rodzaje nowotworów neuroendokrynnych

  • Rakowiaki - to najczęściej występujące guzy żołądkowo-jelitowo-trzustkowe. Najczęściej są nowotworami wyrostka robaczkowego, a ich wykrycie jest przypadkowe - najczęściej podczas zabiegu operacyjnego wykonywanego z innego powodu. Objawy tego nowotworu pojawiają się dopiero w jego zaawansowanej postaci (a jest to nowotwór złośliwy, dający przerzuty) i są to: zaczerwienienie skóry, biegunki, trudności w oddychaniu, astma lub świszczący oddech, zastoinowa niewydolność serca, kołatanie serca, bóle brzucha, obrzęki.
  • Insulinoma (wyspiak) występuje u 17 proc. pacjentów. Wytwarza on w niekontrolowany sposób insulinę i może spowodować wystąpienie hipoglikemii. Jego objawy to najczęściej: bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, widzenia, mowy, senność, silne uczucie głodu, wzmożona potliwość, niepokój i drażliwość.
  • Gastrinoma to guz, który produkuje gastrynę prowadzącą do choroby wrzodowej. Najczęściej występuje w postaci wielu guzków w ścianie dwunastnicy lub jako jeden guz w trzustce. Jest to nowotwór złośliwy, dający przerzuty. O jego występowaniu może świadczyć uporczywa biegunka. Nierzadko występują także owrzodzenia w przełyku czy jelicie.
  • Glukagonoma jest bardzo rzadkim nowotworem neuroendokrynnym (zaledwie 2 proc. pacjentów) występującym w trzustce. Pierwszym objawem choroby może być hiperglikemia. Poza tym może powodować: rumień martwiczy na skórze, bóle brzucha, nudności, biegunkę, szybką utratę masy ciała, anemię, zakrzepowe zapalenia żył głębokich i zatory tętnicy płucnej.
  • VIP-oma występuje u 1 proc. chorych. Zmiana lokalizuje się w trzustce lub tkance zaotrzewnowej. Bardzo trudno ją wykryć, gdyż jedynym objawem jest uporczywa biegunka połączona z utratą potasu i dwuwęglanów. Może także dawać objawy w postaci braku wydzielania kwasu solnego lub zbyt małej ilości potasu we krwi.  
  • Somatostatinoma to pojedynczy guz zlokalizowany w trzustce. Wydziela on hormon hamujący wydzielanie enzymów trawiennych. Tutaj również głównym objawem jest biegunka, a dodatkowo można wyróżnić: powiększenie pęcherzyka żółciowego i zaburzenia wchłaniania wapnia. Nazwa pochodzi od somatostatyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za enzymy trawienne.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Rak trzustki - objawy i terapia nowotworu
Rak trzustki - objawy i terapia nowotworu TVN zdrowie
Czym są guzy neuroendokrynne?
Objawy, rozpoznanie, leczenie guzów NET
Czym są guzy neuroendokrynne? Objawy, rozpoznanie, leczenie guzów NET TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego