Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Zobacz film: Jak usunąć przebarwienia? Źródło: Discovery life

Pani Milena bardzo chętnie korzysta z zabiegów medycyny estetycznej. Niestety nie wszystkie były wykonywane przez specjalistę. W konsekwencji na skórze kobiety zaczęły pojawiać się przebarwienia. Co można z nimi zrobić?

Przebarwienia skóry to zaburzenia procesów pigmentacyjnych skóry. Powoduje je nadmiar bądź niedobór ciemnego barwnika skóry – melaniny, która produkowana jest w komórkach barwnikowych, tzw. melanocytach. Przebarwienia na twarzy to nierównomierne rozmieszczenie melaniny, na skutek którego powstają ciemne, nieregularne plamy. Ponadto mogą powstawać niezależnie od wieku i mieć różne przyczyny. Rozróżniamy przebarwienia naskórkowe, skórne lub mieszane.

Zobacz także:

 Ostuda na twarzy. Objawy schorzenia i domowe sposoby, by pozbyć się melanodermii

Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Obrzęk limfatyczny - skąd się bierze i jak można go leczyć?

Przebarwienia na twarzy – jak i kiedy powstają?

Przebarwienia skórne mogą powstawać na skutek czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do wewnętrznych zalicza się: fototyp skóry, czyli uwarunkowania genetyczne, schorzenia i stany chorobowe (trądzik, nadczynność tarczycy, choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy), a także zmiany hormonalne (ciąża, terapia hormonalna, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie przydatków) i procesy starzenia się skóry (tzw. plamy starcze). Czynniki wewnętrzne, które powodują przebarwienia na twarzy, to: nadmierna ekspozycja na słońce (wpływ promieni UVA i UVB), korzystanie z solarium, substancje fotouczulające w kosmetykach, lekach lub perfumach, wpływ niektórych metali (srebro, złoto, żelazo, miedź).

Przebarwienia skórne najczęściej występują na twarzy i obejmują czoło, nos, policzki, usta i brodę. Problem ten dotyczy wielu kobiet, szczególnie po 50. roku życia, u których jest to związane z aktywnymi od wielu lat procesami starzenia się skóry. Przebarwienia skórne na twarzy mogą mieć formę piegów, plam starczych, melasmy (plamy ciążowe i hormonalne) i występować w miejscach wcześniejszych zmian trądzikowych (przebarwienia po trądziku), oparzeń słonecznych, wysypek itp.

Przebarwienia na skórze mogą się także pojawić u tych osób, które zbyt często korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Właśnie z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambrozika zgłosiła się pani Milena - bohaterka programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Jakie leczenie zaproponował jej specjalista? Dowiecie się tego z powyższego filmu!

Przebarwienia na twarzy – leczenie

Niewielkie przebarwienia można próbować usuwać samodzielnie. Jednak im więcej ich jest, są bardziej rozległe i widoczne, tym lepiej udać się na konsultację do specjalisty. Usuwanie przebarwień jest popularne, a stosowane obecnie metody usuwania ich są skuteczne. Oto domowe sposoby na przebarwienia:

  • kosmetyki wybielające

Kosmetyki te powinny być dobrym sposobem na początek kuracji. Ważne, aby krem wybielający przebarwienia i inne tego typu kosmetyki w składzie zawierały składniki takie jak: witamina C, witamina A (tzw. retinol), kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), glebrydyna, amid witaminy B, soja, aloesyna, ekstrakt z morwy.

  • dermokosmetyki

Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mają silniejsze i bardziej aktywne formuły niż tradycyjne kosmetyki. Specjaliści podczas konsultacji często zalecają właśnie krem rozjaśniający na przebarwienia bądź inny tego typu kosmetyk zaliczany do dermokosmetyków. W ich składach często znajdują się: kwasy glikolowy, askorbinowy i salicylowy, retinol, kwas azelainowy tokoferol, substancje wybielające (hydrochinon, kwas kojowy).

  • maseczki

Maseczka na przebarwienia na twarzy może być świetnym uzupełnieniem kremów rozjaśniających i innych kosmetyków na tego typu zmiany. Wystarczą owoce, takie jak truskawki i porzeczki, które rozgniata się z miodem. Po nałożeniu na przebarwienia i zmyciu po 30 minutach następuje widoczne wybielenie. Sprawdza się także maseczka na przebarwienia z wody utlenionej wymieszanej z mąką ziemniaczaną (2 łyżki wody + 1 łyżeczka mąki). Po nałożeniu i wyschnięciu wystarczy zmyć – redukcja przebarwień gwarantowana.

Przebarwienia a laserowe usuwanie, peeling chemiczny i inne metody

Laserowe usuwanie przebarwień to skuteczna metoda ich redukcji. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest dotarcie nawet do głębokich partii skóry, w których pod wpływem temperatury melanina jest rozbijana. Następnie drobne cząsteczki tego barwnika są wchłaniane przez skórę. Taki zabieg wskazany jest w różnych rodzajach przebarwień, także tych po trądziku. Innym sposobem na przebarwienia na twarzy jest peeling chemiczny. Dzięki złuszczeniu naskórka bądź naskórka i części skóry właściwej jest w stanie usunąć przebarwienia. Dzieje się tak również dlatego, że złuszczanie naskórka pobudza do powstawania nowe komórki, które zastępują starsze. Skuteczność peelingu chemicznego zależy jednak od głębokości przebarwień na twarzy. Kolejnym sposobem skutecznie usuwającym przebarwienia (także potrądzikowe) jest mikrodermabrazja. To także zabieg złuszczający naskórek – bezinwazyjnie i bezboleśnie zetrze kolejne jego warstwy. Jeśli przebarwienia nie są głębokie, może spowodować, że się zmniejszą. Dodatkowo warto rozważyć krioterapię. Komórki barwnikowe są wrażliwe na zimno, dlatego podczas tego zabiegu ulegają rozpadowi. Leczenie zimnem sprawdzi się w przypadku przebarwień skóry zarówno twarzy, jak i ciała.

Zabiegi na przebarwienia a codzienna ochrona

Leczenie przebarwień na twarzy nie zwalnia z ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego jeśli nie chcesz, aby ich liczba się zwiększała, unikaj ekspozycji na słońce. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, chroń skórę specjalnymi kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi. Na głowę zakładaj nakrycie – to pomoże chociaż trochę osłonić skórę. Podobnie chroń skórę ciała – letnie, cienkie tkaniny zakrywające skórę pozwolą zapobiec nowym przebarwieniom.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
18
Polecamy
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Blizny po trądziku - jak je usunąć?
Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku
Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku Dzień Dobry TVN
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć? TVN zdrowie
Jak wybrać najlepszy krem na przebarwienia?
Jak wybrać najlepszy krem na przebarwienia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia