Czytasz: Przebarwienia na twarzy i po trądziku. Jak usunąć przebarwienia skóry? 

Przebarwienia na twarzy i po trądziku. Jak usunąć przebarwienia skóry? 

Kobieta w turbanie na włosach z pryszczami na twarzy

Fot: Wayhome Studio / fotolia.com

Na przebarwienia na twarzy najbardziej narażone są kobiety. Powstawanie takich zmian może mieć charakter hormonalny bądź być związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Większość z nich (np. przebarwienia po trądziku) jest nabyta i można je skutecznie usunąć. 

Przebarwienia skóry to zaburzenia procesów pigmentacyjnych skóry. Powoduje je nadmiar bądź niedobór ciemnego barwnika skóry – melaniny, która produkowana jest w komórkach barwnikowych, tzw. melanocytach. Przebarwienia na twarzy to nierównomierne rozmieszczenie melaniny, na skutek którego powstają ciemne, nieregularne plamy. Ponadto mogą powstawać niezależnie od wieku i mieć różne przyczyny. Rozróżniamy przebarwienia naskórkowe, skórne lub mieszane.

Przebarwienia na twarzy – jak i kiedy powstają?

Przebarwienia skórne mogą powstawać na skutek czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do wewnętrznych zalicza się: fototyp skóry, czyli uwarunkowania genetyczne, schorzenia i stany chorobowe (trądzik, nadczynność tarczycy, choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy), a także zmiany hormonalne (ciąża, terapia hormonalna, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie przydatków) i procesy starzenia się skóry (tzw. plamy starcze). Czynniki wewnętrzne, które powodują przebarwienia na twarzy, to: nadmierna ekspozycja na słońce (wpływ promieni UVA i UVB), korzystanie z solarium, substancje fotouczulające w kosmetykach, lekach lub perfumach, wpływ niektórych metali (srebro, złoto, żelazo, miedź).

Przebarwienia skórne najczęściej występują na twarzy i obejmują czoło, nos, policzki, usta i brodę. Problem ten dotyczy wielu kobiet, szczególnie po 50. roku życia, u których jest to związane z aktywnymi od wielu lat procesami starzenia się skóry. Przebarwienia skórne na twarzy mogą mieć formę piegów, plam starczych, melasmy (plamy ciążowe i hormonalne) i występować w miejscach wcześniejszych zmian trądzikowych (przebarwienia po trądziku), oparzeń słonecznych, wysypek itp.

Przebarwienia na twarzy – leczenie

Niewielkie przebarwienia można próbować usuwać samodzielnie. Jednak im więcej ich jest, są bardziej rozległe i widoczne, tym lepiej udać się na konsultację do specjalisty. Usuwanie przebarwień jest popularne, a stosowane obecnie metody usuwania ich są skuteczne. Oto domowe sposoby na przebarwienia:

  • kosmetyki wybielające

Kosmetyki te powinny być dobrym sposobem na początek kuracji. Ważne, aby krem wybielający przebarwienia i inne tego typu kosmetyki w składzie zawierały składniki takie jak: witamina C, witamina A (tzw. retinol), kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), glebrydyna, amid witaminy B, soja, aloesyna, ekstrakt z morwy.

  • dermokosmetyki

Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mają silniejsze i bardziej aktywne formuły niż tradycyjne kosmetyki. Specjaliści podczas konsultacji często zalecają właśnie krem rozjaśniający na przebarwienia bądź inny tego typu kosmetyk zaliczany do dermokosmetyków. W ich składach często znajdują się: kwasy glikolowy, askorbinowy i salicylowy, retinol, kwas azelainowy tokoferol, substancje wybielające (hydrochinon, kwas kojowy).

  • maseczki

Maseczka na przebarwienia na twarzy może być świetnym uzupełnieniem kremów rozjaśniających i innych kosmetyków na tego typu zmiany. Wystarczą owoce, takie jak truskawki i porzeczki, które rozgniata się z miodem. Po nałożeniu na przebarwienia i zmyciu po 30 minutach następuje widoczne wybielenie. Sprawdza się także maseczka na przebarwienia z wody utlenionej wymieszanej z mąką ziemniaczaną (2 łyżki wody + 1 łyżeczka mąki). Po nałożeniu i wyschnięciu wystarczy zmyć – redukcja przebarwień gwarantowana.

To Cię zainteresuje

Trądzik różowaty: objawy, leczenie trądziku różowatego i pielęgnacja cery Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie Trądzik grudkowo-zaskórnikowy: przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie

Przebarwienia a laserowe usuwanie, peeling chemiczny i inne metody

Laserowe usuwanie przebarwień to skuteczna metoda ich redukcji. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest dotarcie nawet do głębokich partii skóry, w których pod wpływem temperatury melanina jest rozbijana. Następnie drobne cząsteczki tego barwnika są wchłaniane przez skórę. Taki zabieg wskazany jest w różnych rodzajach przebarwień, także tych po trądziku. Innym sposobem na przebarwienia na twarzy jest peeling chemiczny. Dzięki złuszczeniu naskórka bądź naskórka i części skóry właściwej jest w stanie usunąć przebarwienia. Dzieje się tak również dlatego, że złuszczanie naskórka pobudza do powstawania nowe komórki, które zastępują starsze. Skuteczność peelingu chemicznego zależy jednak od głębokości przebarwień na twarzy. Kolejnym sposobem skutecznie usuwającym przebarwienia (także potrądzikowe) jest mikrodermabrazja. To także zabieg złuszczający naskórek – bezinwazyjnie i bezboleśnie zetrze kolejne jego warstwy. Jeśli przebarwienia nie są głębokie, może spowodować, że się zmniejszą. Dodatkowo warto rozważyć krioterapię. Komórki barwnikowe są wrażliwe na zimno, dlatego podczas tego zabiegu ulegają rozpadowi. Leczenie zimnem sprawdzi się w przypadku przebarwień skóry zarówno twarzy, jak i ciała.

Zabiegi na przebarwienia a codzienna ochrona

Leczenie przebarwień na twarzy nie zwalnia z ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego jeśli nie chcesz, aby ich liczba się zwiększała, unikaj ekspozycji na słońce. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, chroń skórę specjalnymi kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi. Na głowę zakładaj nakrycie – to pomoże chociaż trochę osłonić skórę. Podobnie chroń skórę ciała – letnie, cienkie tkaniny zakrywające skórę pozwolą zapobiec nowym przebarwieniom.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) - przyczyny, objawy, leczenie
Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?
Czym objawia się trądzik hormonalny? Objawy, diagnoza, leczenie, pielęgnacja
Fiołek trójbarwny – naturalny lek na trądzik. Działanie, stosowanie i efekty kuracji
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Niewydolność serca - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnoza, leczenie i rokowania