Czytasz: Nietrzymanie moczu – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i leczenie

Nietrzymanie moczu – przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i leczenie

NAN

Fot: Jonas Glaubitz / fotolia.com

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu (mikcja), które skutkuje częściowym bądź całkowitym opróżnieniem pęcherza. Nierzadko to wstydliwy problem, który jest ukrywany przez lata. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które jest nie tylko problemem fizycznym, ale także psychicznym. Dla wielu osób dotkniętych chorobą stanowi poważny problem uniemożliwiający uczestniczenie w życiu społecznym, co w konsekwencji prowadzi do osamotnienia i wykluczenia. Mimowolne oddawanie moczu można leczyć – nierzadko wystarczy zmiana nawyków, aby zminimalizować bądź usunąć problem.

Nietrzymanie moczu – jak często występuje?

Problem nietrzymania moczu postępuje z wiekiem. Zaburzenia czynności dolnych dróg moczowych zaliczane są przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) do podstawowych problemów XXI wieku, które wraz z wydłużaniem życia populacji będą postępować. O ile nietrzymanie moczu często jest spotykany w przypadku seniorów, dotyka także ludzi młodszych. Na mikcję skarżą się osoby w różnym wieku. Schorzenie dotyka ok. 10% populacji, z czego w Polsce jest to 5 mln osób. Według badań nietrzymanie moczu dotyczy 2 razy częściej kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że u 5–69% kobiet i 1–39% mężczyzn występuje co najmniej 1 incydent nietrzymania lub gubienia moczu w okresie 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że osoby chore nierzadko ukrywają ten fakt i przez wiele lat nie zasięgają pomocy specjalistycznej, przez co schorzenie rozwija się w ukryciu.

Nietrzymanie moczu u dzieci, kobiet i mężczyzn – objawy i typy

Nietrzymanie moczu u dzieci, kobiet i mężczyzn można podzielić na kilka typów:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu (ang. genuine stress incontinence – WNM)

Występuje najczęściej i stanowi 50–88% wszystkich typów nietrzymania moczu. Pojawia się, gdy mocz mimowolnie wycieka podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Dochodzi do niego np. podczas pracy fizycznej, kichania, kaszlu. Nie jest ono poprzedzone parciem, a wyciek stanowi niewielką ilość. W zależności od nasilenia objawów WNM ma 3 stopnie: 1. stopień – podczas gwałtownego wzrostu ciśnienia, 2. stopień – przy umiarkowanym wzroście ciśnienia, 3. stopień – podczas leżenia, chodzenia lub stania.

 • naglące nietrzymanie moczu (w skrócie: NNM)

Ten typ występuje w momencie mimowolnego popuszczania moczu, które poprzedzone jest silnym parciem. Osoby z NNM mają nagłą potrzebę korzystania z toalety, co może być związane z nadmierną pobudliwością, zapaleniem pęcherza oraz chorobami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona). Parcie odczuwalne jest i w dzień, i w nocy.

 • nietrzymanie moczu z przepełnienia (przewlekłe zaleganie moczu w pęcherzu)

Ten typ nietrzymania moczu związany jest z zaburzeniami kurczliwości wypieracza, które prowadzą do nadmiernego wypełnienia pęcherza. Może to być skutkiem stosowania leków lub przebytych chorób, np. polineuropatii cukrzycowej. Często występuje także u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

 • mieszane nietrzymanie moczu

To postać nietrzymania moczu, która jest połączeniem cech wysiłkowego nietrzymania moczu z naglącym nietrzymaniem moczu.

Zobacz film: Botoks w leczeniu nietrzymania moczu. Źródło: Bez skazy

Czynniki ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu

Niektóre czynniki powodują wzrost ryzyka borykania się z nietrzymaniem moczu, np.:

 • poród i połóg,
 • cukrzycę,
 • zakażenia dróg moczowych,
 • nieodpowiedni wskaźnik BMI (otyłość),
 • przyjmowanie leków,
 • zaawansowany wiek,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • LUTS, czyli zespół objawów dolnych dróg moczowych – częste oddawanie moczu, nagłe parcie, słaby strumień moczu, co najmniej dwukrotne oddawanie moczu w nocy (tzw. nokturia),
 • zaburzenia neurologiczne, czynnościowe i poznawcze,
 • operacje i radioterapię,
 • prostatektomię.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu zalicza się osłabienie dna miednicy, które mogło powstać w wyniku: ciąży, połogu, operacji ginekologicznych i położniczych, otyłości (obciążenie mięśni) lub naturalnie wraz z wiekiem. Na powstawanie schorzenia mają wpływ także częste choroby pęcherza (zapalenie pęcherza moczowego), niska podatność ścian pęcherza, nadmierna ruchomość cewki moczowej, a także zaburzenia neurologiczne – choroby i wady wrodzone. Przyczyną mogą być także choroby przewlekłe, np. cukrzyca, otyłość, nowotwory, depresja.

Problem z nietrzymaniem moczu – jak leczyć?

Na początku specjalista może zaproponować leczenie niewymagające wsparcia farmakologicznego bądź operacyjnego. W terapii bardzo ważna jest zmiana nawyków. Zaleca się, aby mocz oddawać regularnie, ćwiczyć mięśnie dna miednicy, zastosować biofeedback, elektrostymulację, stymulację magnetyczną, masaż medyczny oraz trening pęcherza. W nagłych i silnych objawach konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego, opartego – w zależności od przyczyn mikcji – na lekach antycholinergicznych, rozkurczowych, duloksetynie itd. W leczeniu nietrzymania moczu stosuje się także operacje z dostępu nadłonowego oraz typu sling. Ważną rolę pełni też psychoterapia. Mimowolne gubienie moczu to nie tylko trudny problem fizyczny, ale także obciążenie psychiczne. Nierzadko terapia pomaga pozbyć się uczucia osamotnienia, braku zrozumienia i napiętnowania. 

To Cię zainteresuje

Ból zatok – jakie są objawy i przyczyny bólu zatok? Jak go leczyć? Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Więcej na temat
Spierzchnięte usta – jak je uleczyć? Przyczyny i porady
Ulewanie u noworodka i niemowlaka: przyczyny, zapobieganie, ulewanie kontra wymioty
Nietrzymanie moczu po porodzie: poród naturalny a cesarskie cięcie – przyczyny i leczenie
Nietrzymanie moczu w ciąży a utrata wód płodowych – rozróżnienie, przyczyny, jak sobie radzić
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czym jest to groźne schorzenie?