Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?

Ból kręgosłupa to jedna z najczęściej diagnozowanych dolegliwości, którą zazwyczaj fundujemy sobie sami. Skąd się biorą problemy z kręgosłupem i jak sobie z nimi poradzić?

Fot: BraunS
Codzienne nawyki, które „psują” kręgosłup

Każdy z nas, przynajmniej raz, zmagał się z bólem pleców. Choć problemy z kręgosłupem mogą mieć bardzo różne podłoże, to w ogromnej większości przypadków ból to konsekwencja naszych złych nawyków. Co sprawia, że plecy bolą?

Siedzenie

Najbardziej naturalnymi pozycjami dla naszego ciała są stanie lub leżenie, a nie siedzenie. Niestety to w tej ostatniej spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu. Siedzimy w pracy, w samochodzie i w domu, a tego kręgosłup nie lubi. Plecom szkodzi nie tylko siedzenie, ale także długie przybywanie w tej samej pozycji. To wszystko sprawia, że mięśnie stają się słabe i w końcu zaczynają boleć. Szacuje się, że aż 80 proc. z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu kręgosłupa.

Pisanie SMS-ów

Co ma pisanie SMS-ów do problemów z kręgosłupem? Kiedy się pochylamy, aby napisać wiadomość zaczynają pracować partie mięśni, które powinniśmy oszczędzać. Podczas używania telefonu komórkowego nadmiernie się pochylamy i wysuwamy głowę do przodu. W takim ułożeniu nacisk na dyski kręgowe jest bardzo duży. Szacuje się, że podczas pisania SMS-ów, odcinek szyjny kręgosłupa znosi obciążenie rzędu 30-40 kg.

Czym jest SMS-owa szyja i SMS-owy kciuk?

Noszenie torby na tym samym ramieniu

Czemu noszenie torby ciągle tym samym ramieniu szkodzi plecom? Dzieje się tak, ponieważ ciężar nie jest równomiernie rozłożony i przeciążamy bardziej jedną stronę naszego ciała. Może to doprowadzić do wady postawy, np. skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa. U osób z tym schorzeniem dochodzi do odchylenia linii kręgosłupa od jego naturalnego ustawienia. Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa może doprowadzić m.in. do problemów z układem oddechowo-krążeniowym.

Schylanie się

Gdy podnosimy coś z podłogi na prostych nogach, ale przy zgiętych plecach, nacisk na kręgosłup zwiększa się dwukrotnie. Może to doprowadzić do rozciągnięcia więzadeł, a jeśli mięśnie grzbietu są słabe – fundujemy sobie przesunięcie dysków. Ucisk przesuniętego dysku na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego powoduje nie tylko dotkliwy ból, ale może także doprowadzić do utraty czucia w ręce lub nodze.  Dlatego, jeśli chcemy coś podnieść z podłogi - w pierwszej kolejności - trzeba kucnąć.

Złe obuwie

Noga w bucie na wysokim obcasie wygląda pięknie, prawda? I na tym zalety chodzenia w szpilkach się kończą. Chodzenie na bardzo wysokich obcasach to prosta droga do przeciążenia kręgosłupa. Dzieje się tak, ponieważ ciało jest nieprawidłowo wygięte i aby utrzymać równowagę kobieta przesuwa środek ciężkości do przodu. W konsekwencji mogą się pojawić bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, a także bóle karku. Na prawidłowe ustawienie kręgosłupa zwiększa też ucisk na kręgi. Chodzenie w butach na obcasie sprzyja haluksom, może także powodować problemy z kolanami.

Szpilki - jak je nosić, by cieszyć się zdrowymi nogami?
Dlaczego plecy bolą?

Bóle kręgosłupa najczęściej są wynikiem przeciążenia. Siedzący tryb życia i bark ruchu sprawiają, że mięśnie brzucha, które mają wpływ na kręgosłup są zbyt słabe. Przy większym wysiłku mogą się pojawić nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz w ich zapobieganiu tak olbrzymie znaczenie ma aktywność fizyczna. Tylko dzięki wzmacnianiu mięśni można uniknąć problemów z kręgosłupem w przyszłości.

Przyczyną problemów z kręgosłupem mogą być także różnego rodzaju urazy. Do uszkodzenia kręgosłupa dochodzi najczęściej w skutek wypadku (np. komunikacyjnego) lub zwyrodnienia wrodzonego. Złamanie i zwichniecie kręgosłupa to najczęściej konsekwencja upadku na plecy czy pośladki lub uderzenia w głowę. Uszkodzeniu kręgosłupa towarzyszy nie tylko ból, ale także niedowład kończyn oraz zaburzenia czucia. W niektórych przypadkach może pojawić się nawet niewydolność oddechowa. Bez względu na to, co doprowadziło do uszkodzenia kręgosłupa konieczna jest szybka diagnostyka i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

 

Czy dokuczają ci bóle kręgosłupa?

Aby zobaczyć wyniki musisz oddać swój głos

Zabiegi, które pomogą pozbyć się bólu

Co zrobić z bólem kręgosłupa? Dla wielu osób najbardziej naturalnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po leki przeciwbólowe. Niestety tabletki to rozwiązanie doraźne, które w dłuższej perspektywie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego przy problemach z plecami najlepiej jest się oddać w ręce specjalistów. Kompleksową opiekę oferuje m.in. Hotel Słoneczny Zdrój. Jakie zabiegi pomogą złagodzić ból kręgosłupa?

Masaż klasyczny całościowy to jedna z najstarszych znanych i powszechnie stosowanych form terapii. W zależności od wybranej techniki masażysta może doprowadzić do rozluźnienia mięśni, skóry i tkanek podskórnych. Dodatkowo masaż zwiększa ukrwienie w okolicy poddanej zabiegowi, co skutkuje zmniejszeniem bólu i przyspieszeniem gojenia się tkanek. Rozluźnienie mięśni zmniejsza napięcie oraz pomaga zredukować negatywne skutki stresu.

Fot: Hotel Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness

Pinoterapia to bezinwazyjna metoda, która polega na uciskaniu i stymulowaniu określonych punktów na ciele człowieka. Fizjoterapeuta używa do tego tzw. pinów, czyli miedzianych gwoździ czy noży (katów). Zabieg z ich wykorzystaniem pozwala pobudzić wybrane ośrodki w mózgu, które wysyłają sygnały do mięśni i więzadeł. Dzięki temu rozluźniają się, a dolegliwości bólowe ustępują. Pinopresura zalecana jest przede wszystkim przy różnych schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych, np. bólach głowy, mięśniowo-powięziowych, kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Ten rodzaj terapii pomaga także przy uraza oraz przeciążeniach.

Kąpiele siarczkowe działają przeciwzapalnie oraz regenerująco na tkankę łączną. Dodatkowo poprawiają jędrność skóry i wzmacniają odporność. Kąpiele polecane są przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, dyskopatii, rwie kulszowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, dnie moczanowej, ale także łuszczycy, miażdżycy, chorobach ginekologicznych czy cukrzycy. Kąpiele siarczkowe pomagają leczyć także miażdżycę naczyń tętniczych oraz obniżają poziom złego cholesterolu.

Biomechaniczna Stymulacja Mięśni BMS, czyli MiniBMS przyspiesza rehabilitację i poprawia ogólną kondycję organizmu. Najlepiej sprawdza się przy atrofii mięśni z bezczynności, przeciążeniach mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych, rwie, łokciu tenisisty lub golfisty, udarach, fibromialgii, osteopenii i osteoporozie. Polecana jest także pacjentom z nietrzymaniem moczu, przerostem prostaty czy astmą oskrzelową.

Warto zaznaczyć, że biomechaniczna stymulacja mięśni BMS to jedna z najbardziej efektywnych fizykalnych metod odchudzania. Rozgrzewa mięśnie, poprawia przepływ krwi, a także przyspiesza przemianę materii. Szacuje się, że 15 minut stymulacji metodą BMS przekłada się na 90 minut spędzonych na siłowni. Dlatego polecana jest także osobom z nadwagą, otyłością lub tym, które chcą poprawić sylwetkę.

Ulgę bolącym plecom przeniesie także - powszechnie stosowana w rehabilitacji - magnetoterapia. Do zabiegu wykorzystuje się pole magnetyczne, które powoduje przemieszczanie się jonów, które znajdują się w ciele. Tym samym komórki szybciej się regenerują, zmniejsza się stan zapalny oraz obrzęk, a dolegliwości bólowe ustępują. Dodatkowo pod wpływem pola magnetycznego organizm lepiej wykorzystuje tlen. Magnetoterapia polecana jest przede wszystkim przy zmianach zwyrodnieniowych, urazach, przeciążeniach, reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Pacjentom, którzy zmagają się przewlekłym bólem kręgosłupa pomoże zabieg z wykorzystaniem tzw. fali uderzeniowej. Bolący obszar wystawia się na działanie energii, która blokuje wysyłanie i odbieranie bodźców bólowych. Dodatkowo zabieg przyspiesza regenerację ścięgien oraz więzadeł, poprawia krążenie oraz zwiększa produkcję kolagenu. Fala uderzeniowa polecana jest gównie przy uszkodzeniach ścięgien i torebek stawowych, bólach rzepki, kolanie skoczka, zespole bolesnego Achillesa oraz zapaleniu pochewek ścięgnistych i kaletek maziowych.

Gdzie i co boli najczęściej?

Jak dietą wzmocnić stawy i kości?

Olbrzymi wpływ na to, jak działa cały układ kostny ma dieta. Osoby, których menu obfituje w produkty wysokoprzetworzone, fast foody czy gotowe dania muszą mieć świadomość, że takie menu tylko szkodzi. Dlaczego? Po pierwsze taka dieta to prosta droga do otyłości, a im większa masa ciała, tym większe obciążenie dla stawów. Co gorsza, takie produkty zawierają związki purynowe, które odkładają się w obrębie stawów i wywoływać stan zapalny, a w konsekwencji ból.

Co jeść, aby wzmocnić stawy?

Aby zadbać o stawy do diety należy wprowadzić nabiał. Zawarte w nim białko stanowi jeden z budulców chrząstki stawowej. Poza tym produkty mleczne są bogate w wapń oraz fosfor, które wzmacniają kości (i zęby).

Do codziennej diety warto wprowadzić więcej warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Zawarty w nich błonnik pokarmowy poprawia przemianę materii, pozwala na dłużej utrzymać uczycie sytości, a tym samym przyczynia się redukcji masy ciała. Mniej kilogramów to mniejszy nacisk na stawy. Dodatkowo powyższe produkty zawierają sporo witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, do tego łagodzą negatywne skutki stresu. Ten ostatni także może powodować problemy ze stawami i bóle kręgosłupa.

O warzywach warto pamiętać także ze względu na sulforafan. Związek ten chroni chrząstkę stawową przed niszczeniem. Ale na tym nie koniec! Zwarte w warzywach i owocach witamina C, flawonoidy oraz beta-karoten zapobiegają zwyrodnieniom. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który tworzy chrząstkę stawową, a także wzmacnia ścięgna i tkankę łączną.

Korzystny wpływ na stawy mają również kwasy tłuszczowe omega 3. To one zapewniają stawom prawidłową ruchomość, a także chronią przed rozwojem stanu zapalnego. Najlepszym źródłem omega 3 są tłuste morskie ryby – makrela, halibut czy tuńczyk. O rybach warto pamiętać także ze względu na witaminę D, która nie tylko chroni przed stanem zapalnym, ale jest niezbędna do prawidłowego działania układu kostnego. Dobrym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych są olej lniany oraz rzepakowy. Zwarta w nich witamina E działa przeciwzapalnie.

Do prawidłowego działania stawy potrzebują siarki (znajdziemy ją np. w czosnku lub porze). Pierwiastek blokuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za podtrzymywanie stanu zapalnego w organizmie.

Czy choroby cywilizacyjne mają wpływ na kręgosłup?
TVN
TVN