Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Znamy zwycięzców Wyzwania Optimy

Fot. Materiały Optima Cardio

Kilka dodatkowych kilogramów, kiepskie wyniki badań, siedzący tryb pracy – powodów, dla których podejmujemy decyzje o zmianie nawyków na zdrowsze jest wiele. Nawet niewielka zmiana przyzwyczajeń może dać wymierne efekty. Przekonali się o tym uczestnicy Wyzwania Optimy, którzy przez 3 tygodnie – pod okiem lekarza i dietetyka - podejmowali działania, mające na celu zredukować poziom cholesterolu we krwi. Przez cały ten czas codziennie spożywali również odpowiednią porcję margaryny Optima Cardio, która zawiera sterole roślinne o naukowo udowodnionym działaniu obniżającym poziomu cholesterolu we krwi.

Każdy, kto zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu, może podjąć konkretne – mniejsze bądź większe - kroki, które pozwolą go obniżyć. O tym, jakie aktywności podjęli i jakie efekty osiągnęli, opowiedzą zwycięzcy Wyzwania Optimy: Pani Beata, Pani Agnieszka i Pan Tomasz.

Fot. Optima Cardio

 

Pan Tomasz

"Poszedłem do lekarza na badania kontrolne. Okazało się, że poziom cholesterolu jest bardzo wysoki i lekarz dał mi dwa rozwiązania – albo przyjmowanie leków do końca życia, albo próba podjęcia działań zmierzających do jego obniżenia."

"Wyzwanie trwało kilka tygodni, nie było bardzo uciążliwe dla mnie, ale podstawą jest chęć zmiany sposobu życia i podejścia do jedzenia oraz tego co się je. Należy zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia. Przede wszystkim dieta, pięć posiłków dziennie. (…) Sport jest nieodłączną częścią dążenia do obniżenia cholesterolu."

* Margaryna Optima Cardio zawiera sterole roślinne, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. 

Pani Beata

"Dzięki udziałowi w programie „Wyzwanie Optima Cardio” zmieniło się moje nastawienie do życia. Wzięłam udział w tym programie, bo chciałam się dowiedzieć jaki jest mój poziom cholesterolu. Prowadziłam siedzący tryb życia, jadłam bardzo dużo słodyczy."

"Efektem udziału w tym programie było zmniejszenie wagi. Moja przemiana materii się zmieniła, polepszyła się, zwiększył się mój metabolizm. Zachęcam do udziału w Wyzwaniu Optima, ponieważ na pewno polepszy nam się zdrowie, wygląd i chęć do życia."

Pani Agnieszka

"Nie próbowałam nigdy żadnej diety, nie próbowałam nic zmienić w swoim życiu. Przed Wyzwaniem Optima jadłam różnie, o różnych porach dnia, zazwyczaj to było jedzenie późnymi wieczorami. Bardzo duża zmiana nastąpiła, dlatego że usystematyzowanie wkroczyło w moje życie. Dzięki wyzwaniu Optima w moje życie wkroczyło więcej ruchu, który staram się wykorzystywać  z dziećmi."

"Mam zamiar kontynuować dotychczasowe zmienione już nawyki żywieniowe. Mam nadzieję, że mi się to uda, wytrwam i mój cholesterol będzie na odpowiednim poziomie."

Polacy a choroby układu krążenia

Z badania[1]  „Choroby układu krążenia – świadomość i profilaktyka” przeprowadzonego w lipcu 2019 r. wynika, że aż 60% dorosłych Polaków w ciągu ostatniego roku podjęło próbę zmiany nawyków w kierunku zdrowego stylu życia. Większą aktywnością w tej kwestii wykazały się kobiety (66% wskazań) niż mężczyźni (56%). 1/5 Polaków uważa, że prowadzi zdrowy styl życia i nie było potrzeby zmieniania nawyków (tę odpowiedź wskazało 17% kobiet i 21% mężczyzn).

Często nawyki, których zmiany się podejmujemy, dotyczą diety. Aż ¾ badanych wskazało, że zdrowa, zbilansowana dieta jest jednym z czynników działających ochronnie w profilaktyce schorzeń układu krążenia. Jadłospis warto uzupełnić o margarynę funkcjonalną, np. Optima Cardio, która zawiera fitosterole pozwalające utrzymać cholesterol pod kontrolą. Aż 30% Polaków uważa, że spożywanie margaryn z fitosterolami działa ochronnie w chorobach kardiologicznych. Jak pokazują wyniki badań klinicznych, przy konsumpcji od 1,5 do 2,4 g steroli roślinnych dziennie, czyli 2-4 kromek pieczywa posmarowanego 30 g margaryny Optima Cardio, efekt obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10 proc. uzyskuje się w ciągu 2-3 tygodni.  Oprócz zdrowej diety wskazana jest także regularna aktywność fizyczna, a szczególnie ruch na świeżym powietrzu. Warto więc skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na długi spacer lub wycieczkę rowerową. Serce na pewno będzie nam wdzięczne!

[1] Badanie SW Research na zlecenie Z.T. Kruszwica przeprowadzone w dniach 29-31.07.2019 r. na reprezentatywnej próbie 1630 dorosłych Polaków

Fot. Kampania reklamowa Optima Cardio
Mniej znaczy więcej

Co czwartej osobie, która podjęła się wprowadzenia zmian w swoich nawykach, udało się w pełni zrealizować założony rezultat, a 65% osób zrealizowało swój plan częściowo. Niezależnie od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, trzeba mądrze wyznaczyć do niego „drogę”.

Serce w centrum uwagi

Metodę małych kroków warto również wykorzystać w przypadku badań profilaktycznych. Często trudno znaleźć czas, by wybrać się do lekarza. Tymczasem na wyciągnięcie ręki dostępne są badania, które trwają dosłownie chwilę – mowa o pomiarze ciśnienia tętniczego i badaniu tzw. profilu lipidowego, czyli sprawdzeniu stężenia cholesterolu we krwi.

Doskonałym pretekstem do wykonania tych dwóch podstawowych badań jest obchodzony w ostatnią niedzielę września Światowy Dzień Serca (w tym roku 29 września). W ramach obchodów tego dnia organizowane są akcje edukacyjne w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia, a w wielu miejscach można skorzystać z porad lekarzy i dietetyków, a także wykonać bezpłatne badania od ręki. Wg WHO dzięki m.in. tym dwóm podstawowym badaniom oraz zmianie nawyków żywieniowych możnaby uniknąć aż 80% przypadków chorób układu krążenia, a te są przyczyną już niemal połowy zgonów w Polsce.