Polub nas na Facebooku

Biblioteka medyczna PfizerVR

Jak w łatwy sposób dowiedzieć się więcej o swojej chorobie? Teraz możesz zobaczyć, co dzieje się w Twoim ciele i to w technologii 3D. Zagadnienia z zakresu kardiologii, okulistyki, ortopedii oraz wielu innych przedstawione są w przystępny sposób. Pozwala to na lepsze zrozumienie swojej choroby oraz sposobu jej leczenia.

Biblioteka medyczna PfizerVR: co to jest?

Biblioteka medyczna PfizerVR to wirtualna rzeczywistość, w której można zobaczyć, co dzieje się w naszym ciele. Dzięki niej lekarze mogą bardzo dokładnie objaśnić pacjentom ich choroby, pokazać zachodzące zmiany, reakcje. Filmy można oglądać na ekranie urządzenia, na którym korzysta się z aplikacji. Aby oglądać obraz w 3D można korzystać z okularów do oglądania rzeczywistości wirtualnej, dostępnych w sklepach z elektroniką. Pacjenci dzięki temu będą mieć dostęp do ogromnej wiedzy i lepszego zrozumienia choroby. Lekarze z kolei mogą wykorzystywać Bibliotekę medyczną VR do lepszej komunikacji ze swoimi podopiecznymi, a także budowania zaufania i prestiżu. Dokładne wytłumaczenie problemu, zainteresowanie pacjentem sprawia, że czuje się on bezpieczny i spokojny o własne zdrowie. A o to przecież chodzi – stres jest zbędny, gdyż przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Biblioteka medyczna PfizerVR (ang. Virtual Reality) nadaje się także dla studentów medycyny, którzy mogą dzięki niej pogłębiać wiedzę, którą wkrótce będą wykorzystywać przy kontaktach z pacjentami.

Źródło: http://pfizervr.com/pl/

Źródło: http://pfizervr.com/pl/

Podczas krótkiej wizyty lekarz nie zawsze zdąży wszytko wytłumaczyć, a leczenie to nie tylko leki, ale i wiedza. Biblioteka medyczna PfizerVR to źródło rzetelnej wiedzy, systematycznie uzupełnianej i tworzonej przez lekarzy i ekspertów. Z Biblioteki medycznej PfizerVR można korzystać za pomocą bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne.

                                                

Wierzymy, że dzięki aplikacji PfizerVR lekarze mają szansę wzbogacić swoją komunikację z pacjentem, a sami pacjenci, w angażujący i sugestywny sposób, dowiedzieć się, oraz co najważniejsze, uświadomić ryzyko związane z chorobami.

Rafał Kowalczyk Manager ds. Komunikacji Wielokanałowej w Pfizer
Zalety Biblioteki medycznej PfizerVR

Wizyty u lekarza zwykle trwają krótko. Nie zawsze jest czas na dogłębne wytłumaczenie na czym polega choroba, jakie są jej przyczyny i jakie mogą być skutki niestosowania się do terapii. A wiedza to podstawa – dzięki niej łatwiej jest zrozumieć zalecenia lekarza i stosować się do nich. Dieta, przyjmowanie leków w odpowiednim czasie, aktywność fizyczna – czasem ciężko się zmotywować, a nie widząc potrzeby, tym bardziej. Pacjenci powinni także z rezerwą podchodzić do niesprawdzonych informacji zamieszczanych losowo w Internecie na różnych forach czy portalach nie współpracujących z lekarzami na co dzień.

Biblioteka medyczna VR jest stworzona przez ekspertów, lekarzy, stale aktualizowana i bez przeszkód pozwala na dokładne zrozumienie tego, co dzieje się w ciele pacjenta. Biblioteka medyczna to dokładnie opracowane zagadnienia z dziedzin takich, jak: kardiologia, ortopedia, okulistyka i zwalczanie bólu.

Okulary do oglądania wirtualnej rzeczywistości są dostępne w sklepach z elektroniką, ale również i bez nich można zgłębić zagadnienia medyczne - za pośrednictwem aplikacji Pfizer VR lub kanału YouTube. Filmy można oglądać na ekranie swojego urządzenia. 

Co sprawia, że Biblioteka medyczna jest wyjątkowa?
  • Za tworzeniem Biblioteki Medycznej stoi sztab ekspertów, w tym lekarzy.

     

     

  • Ciągła aktualizacja, oparta na wiedzy medycznej i bazująca na nowych odkryciach medycznych.

  • Bezpłatna aplikacja do ściągnięcia na telefon, możliwość korzystania z wiedzy poza gabinetem lekarza.

  • Możliwość zobaczenia zmian zachodzących w naszym ciele w rzeczywistości wirtualnej dzięki specjalnym okularom.

Jak korzystać z Biblioteki medycznej?

Biblioteka medyczna PfizerVR w prosty i przyjazny dla pacjenta sposób obrazuje najpowszechniejsze choroby Polaków. Dzięki pokazaniu w rzeczywistości wirtualnej konsekwencji niektórych schorzeń, pacjenci wiedzą do czego prowadzi ignorowanie objawów choroby lub zaleceń lekarza. Z taką wiedzą łatwiej zadbać o swoje zdrowie. Z Biblioteki można korzystać będąc zarówno online, jak i offline - na telefonie, tablecie lub komputerze. 

Biblioteka medyczna PfizerVR dostępna jest przez aplikację, kanał YouTube oraz materiały prezentowane w gabinetach lekarskich. Okulary do oglądania filmów w 3D zakupić można w sklepach z elektroniką, ale nie są one niezbędne do korzystania z zasobów wiedzy medycznej prezentowanych w Bibliotece. Jak pobrać aplikację i jak korzystać z obszernych zasobów Biblioteki? Zobacz film:

Co wiesz na temat popularnych chorób?

Sprawdź się!

Źródło:Fot. Gines /stock.adobe.com

1/10 Kto jest narażony na zakrzepicę?

Na jakie choroby często chorują Polacy? Poznaj je dokładnie dzięki Bibliotece medycznej PfizerVR

W Polsce jednymi z najczęściej występujących chorób to: zakrzepica żył głębokich, jaskra, nadciśnienie tętnicze, udar niedokrwienny mózgu oraz ból neuropatyczny. Zagadnienia dotyczące tych schorzeń są dokładnie opracowane przez ekspertów Biblioteki medycznej PfizerVR i przedstawione w przyjazny dla pacjentów sposób. 

Zachęcamy do zapoznania się z Poradnikiem dla pacjenta, w którym znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat bólu neuropatycznego. Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę. 

Ból neuropatyczny

Ból neuropatyczny to rodzaj bólu przewlekłego, odczuwany jako pieczenie, palenie lub mrowienie. Powstaje na skutek uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a co za tym idzie – leczenie go lekami dostępnymi w aptece nie przyniesie efektów. Zwykle stosuje się farmaceutyki blokujące kanały odpowiedzialne za rozwój bólu. 

Źródło: Ból neuropatyczny - informacje podstawowe

Kontroluj ból neuropatyczny. Kliknij w poniższą grafikę i pobierz Dzienniczek pacjenta. 

Zakrzepica żył głębokich

To schorzenie dotyka bliska 60 tysięcy osób rocznie w samej Polsce. Na zakrzepicę żył głębokich cierpi średnio 1-2 osoby na tysiąc. Czym jest ta choroba? Jak się objawia? Zakrzepica żył głębokich rozpoczyna się najczęściej w zatokach śródmięśniowych łydki, gdzie przepływ krwi zostaje zaburzony na skutek różnych czynników. Zakrzepica żył głębokich kończyn górnych występuje bardzo rzadko i najczęściej powodują ją: ucisk żył z zewnątrz lub obecność cewnika w świetle żyły.

Czynniki powodujące zakrzepicę żył głębokich kończyn dolnych nazywamy triadą Virchowa i należą do nich: zaburzenia w żylnym przepływie krwi (np. ucisk, długotrwałe unieruchomienie), zmiany w składzie krwi, które sprzyjają powstawaniu zakrzepów, zmiany w śródbłonku naczyniowym (uszkodzenia, urazy).

Zakrzepica żył głębokich u połowy chorych przebiega bezobjawowo. Nieleczona i zbyt późno wykryta może spowodować śmiertelnie niebezpieczną zatorowość płucną. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować objawów mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie. A są to: obrzęk kończyn, widoczne naczynka, ból, zaczerwienienie skóry, ciepłota kończyny.

Źródło: Zakrzepica żył głebokich i powierzchownych - objawy i leczenie oraz Zakrzepica żył głębokich – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

 

Twoja opinia jest ważna

Czy zdarza się, że lekarz nie tłumaczy Twojej przypadłości?

Aby zobaczyć wyniki musisz oddać swój głos

Jaskra

Jaskra jest najczęściej powodującą ślepotę chorobą oczu dotyczącą mieszkańców krajów rozwiniętych. Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki (a co za tym idzie – zawężania się pola widzenia) jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie jaskry może być operacyjne lub polegać na przyjmowaniu farmaceutyków obniżających ciśnienie śródgałkowe. 

Charakterystyczne dla jaskry jest zwężanie się pola widzenia. Pierwsze zmiany pojawiają się, gdy 40 proc. włókien nerwowych jest uszkodzone. Zmiany w polu widzenia są nieodwracalne i świadczą o szybkim postępowaniu choroby. Leczenie polega na zatrzymaniu postępu choroby i powinno być wdrożone jak najszybciej.

Źródło: Jaskra: definicja, rodzaje, objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Nadciśnienie tętnicze

Jest to schorzenie układu krążenia, które charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym - skurczowym i rozkurczowym. Nadciśnienie tętnicze zwykle rozwija się bez konkretnej przyczyny. Lekarze przypuszczają, że w rozwoju nadciśnienia dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe. Około 10 proc. zachorowań ma charakter wtórny, tj. objawowy - znana jest przyczyna nadciśnienia, a mogą być to choroby nerek, mózgu, układu krążenia, ciąża, choroby nadnerczy, tarczycy, stres, przyjmowane leki.

Nadciśnienie tętnicze zwykle wykrywa się przypadkowo - podczas wizyty lekarskiej i mierzonego na niej ciśnienia. Występująca choroba nie daje objawów, a jeśli już, są one mało charakterystyczne, np. ból głowy, nadmierna pobudliwość, bezsenność, sporadyczne uczucie kołatania serca, łatwe męczenie, zadyszka, zaczerwienienie skóry twarzy, szyi, klatki piersiowej.

Czy można ustrzec się przed chorobą? Zdrowy tryb życia pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego. W przypadku nadwagi zalecana jest odpowiednia redukcja masy ciała, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, rzucenie palenia i unikanie alkoholu, zwiększenie spożycia potasu (w tym celu można wprowadzić do diety sok pomidorowy), ograniczenie spożycia soli. U osób z dużymi wartościami ciśnienia niezbędna jest farmakoterapia.

Choroby nie wolno bagatelizować, gdyż prowadzić może do poważnych powikłań. m. in. do uszkodzenia nerek, zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu. 

Źródło: Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 

Udar niedokrwienny mózgu

Udar niedokrwienny mózgu stanowi aż 80 proc. wszystkich udarów. Powstaje na skutek zwężenia lub zamknięcia naczyń doprowadzających krew do mózgu. W wyniku udaru może nastąpić zgon pacjenta lub nieodwracalne upośledzenie, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia. Jednak objawy choroby są różne i zależą w dużej mierze od tego, gdzie znajduje się źródło uszkodzonej tkanki mózgowej.

Początkowe objawy to: silny ból głowy, mdłości, wymioty, utrata przytomności, częściowe porażenie, opadanie kącika ust po stronie, która została porażona, sztywnością karku.

Do udaru mózgu przyczyniają się nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroby naczyń krwionośnych, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, tłusta dieta, dna moczanowa i używanie narkotyków. Istotne są także uwarunkowania genetyczne - osoby, w których rodzinach pojawiał się udar, powinny wyeliminować czynniki sprzyjające powstawaniu udaru.

Źródło: Udar niedokrwienny mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja 

 

Pfizer Polska Sp. z o.o.

ul. Postępu 17B
02-676 Warszawa

Telefon: +48 22 335 61 00
e-mail: warsaw.office@pfizer.com

PP-MCM-POL-0007/03/2018