Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żywokost lekarski – regeneruje skórę, przyspiesza gojenie się złamań i zmniejsza stany zapalne
menu
Polub nas na Facebooku

Żywokost lekarski – regeneruje skórę, przyspiesza gojenie się złamań i zmniejsza stany zapalne

żywokost lekarski

Fot. undefined undefined / Getty Images

Żywokost lekarski zawiera m.in. alantoinę i garbniki. Można go stosować w postaci maści, odwarów, oleju lub nalewki. Zastosowanie żywokostu to m.in. leczenie podrażnień skórnych, stanów zapalnych i zmniejszanie dolegliwości związanych z układem oddechowym.

Żywokost lekarski jest rośliną, która pochodzi z Europy i jest hodowana w klimacie umiarkowanym. Można ją spotkać w wilgotnych i bagnistych miejscach, m.in. w Ameryce Północnej, Azji i Australii.

Czym jest żywokost lekarski?

Żywokost lekarski to roślina hodowana z nasion lub poprzez podział korzeni. Nasiona sadzi się na wiosnę, natomiast korzenie dzieli jesienią. Wtedy też można wykopywać korzeń, aby go użyć. Z kolei zbiór liści i kwitnących wierzchołków odbywa się w lecie. Żywokost zawiera alantoinę, kleje roślinne, asparaginę, alkaloidy i garbniki. Najwięcej alantoiny znajduje się w korzeniu. Tej części rośliny nie poleca się jednak stosować wewnętrznie. Nieco mniej tego składnika zawierają liście. Mają one natomiast większą ilość garbników niż korzenie. Kleje roślinne są obecne zarówno w naziemnych, jak i podziemnych częściach rośliny. Liści można używać bez obaw – wewnętrznie i zewnętrznie.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o stosowaniu ziół? Sprawdźcie:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn 

Żywokost lekarski – właściwości

Właściwości żywokostu lekarskiego wynikają z zawartości alantoiny i są wykorzystywane głównie jako środek na gojenie się wszelkiego rodzaju ran: skaleczeń, poparzeń itp. Pomagają w problemach i chorobach skórnych, takich jak egzema, trądzik czy łuszczyca. Herbatki ziołowe lub wyciąg ziołowy ze zmiksowanej rośliny są stosowane w leczeniu wrzodów żołądka. Żywokost jest też używany przy problemach z jelitami, wątrobą i woreczkiem żółciowym. Zmniejsza stany zapalne i opuchliznę, np. pojawiających się wokół złamanych kończyn. To właśnie garbniki mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Roślina przyspiesza też wchłanianie się siniaków i zmniejsza blizny. Oprócz tego może być używana w dolegliwościach związanych z chorobami układu oddechowego oraz moczowego.

Żywokost - dlaczego warto go stosować? zobaczcie sami: 

Zobacz film: Żywokost - dlaczego warto go stosować? Getty Images / iStock

Żywokost lekarski – zastosowanie

Świeży żywokost lekarski można stosować na rany i wszelkiego rodzaju owrzodzenia. Dzięki zawartości klejów roślinnych zasklepia urazy znajdujące się na naskórku. Zapobiegają one powstaniu infekcji. W przypadku powierzchownych ran roślina zapewnia szybkie gojenie się bez pozostających blizn. Maść lub okład z żywokostu mogą być używane w przypadku zwichnięć, stłuczeń i skręceń. Są pomocne także w artretyzmie, przy opuchliźnie lub poparzeniach. Stosuje się je w zapaleniach żył, krwawiących hemoroidach, żylakach oraz – podobnie jak świeże zioło – przy wrzodach. 

Właściwości rośliny we wspieraniu regeneracji naskórka były znane od wielu lat. Leczenie stłuczeń, siniaków, złamań oraz pęknięć kości było możliwe dzięki klejom roślinnym. Przyspieszają one „łączenie się” więzadeł i kości. Okład z liści żywokostu lekarskiego położony na kostkę po skręceniu bardzo szybko i skutecznie zmniejsza ból. Liście można też kłaść w postaci kompresu lub okładu (ze zmiażdżonej na papkę rośliny) na urazy stawu z naderwaniem więzadeł, zwichnięcia, stłuczenia lub siniaki. Olej z liści żywokostu lekarskiego ma zastosowanie na skórę w miejscu pęknięcia lub złamania kości. Działa także na rany i uszkodzenia naskórka. Ten sam specyfik sprawdzi się w roli oleju do masażu mającego na celu zmniejszenie bolesności i sztywności stawów. Zamiast oleju można stosować maść z żywokostu, która ma identyczne działanie. Garbniki i kleje roślinne zmniejszają zadrapania oraz zasinienie tkanek. Roślina skutecznie leczy wszelkie blizny.

Na co pomagają zioła? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu  

Odwar z korzenia bądź napar z liści żywokostu doskonale działa jako środek do przemywania podrażnień powstałych na skutek trądziku, egzemy, łuszczycy lub też czyraków. W ten sam sposób działa też olejek z żywokostu lekarskiego. Liście tej rośliny są pomocne w leczeniu chorób układów: pokarmowego, oddechowego i moczowego. Przyspiesza leczenie stanów zapalnych żołądka oraz łagodzi dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Zmniejsza też podrażnienia związane z biegunkami oraz wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy. Zioło zmniejsza ból gardła i może być stosowane w zapaleniu migdałków. 

Działa wykrztuśnie, dlatego warto po nie sięgnąć w przypadku suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli bądź opłucnej. Warto wiedzieć, że z jego liści można przyrządzać nalewki. Ich dawkowanie należy ustalić z pomocą lekarza lub doświadczonego zielarza. Stosuje się je w przypadku problemów z układem oddechowym, jak zapalenie oskrzeli, oraz z wrzodami żołądka. Roślina działa rozkurczająco, dlatego też wspomaga leczenie chorób układu moczowego, w tym zapalenie pęcherza i różnego rodzaju infekcje. Żywokost działa korzystnie na stawy i może być stosowany w przypadku dny moczanowej oraz zapaleń ścięgien. Zioło wspomaga też leczenie stanów zapalnych kaletki maziowej rzepki.

Bibliografia:

  1. Żywokost Lekarski, Symphytum officinale
  2. Żywokost (żywokost lekarski) – Właściwości, zastosowanie, przepis
  3. Żywokost lekarski – zastosowanie i sposób użycia
  4. Żywokost lekarski – Właściwości i zastosowania
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
0
Polecamy
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Maść  z żywokostu na bóle reumatyczne.
Zrób ją sam
Maść z żywokostu na bóle reumatyczne. Zrób ją sam TVN zdrowie
Jasnota biała – właściwości prozdrowotne.
Na co pomaga jasnota biała?
Jasnota biała – właściwości prozdrowotne. Na co pomaga jasnota biała? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia