Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i wpływ na płodność
menu
Polub nas na Facebooku

Żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i wpływ na płodność

Mężczyzna spogląda na palce swoich rąk

Fot: Eugenio Marongiu / fotolia.com

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzone naczynia splotu żylnego wiciowatego. W prawidłowych warunkach rozwoju jest on odpowiedzialny za odprowadzanie krwi z worka mosznowego. Kiedy jego praca zostaje zaburzona, komórki jąder są niedotlenione, a w ich okolicach powstają żylaki powrózka nasiennego. Do leczenia stosuje się operację chirurgiczną lub mniej inwazyjną metodę embolizacji wewnątrzżylnej.

W profilaktyce żylaków powrózka nasiennego bardzo ważna jest samokontrola jąder. Mężczyzna może się zbadać, np. w trakcie codziennej kąpieli. Jeżeli w mosznie ponad jądrem znajduje się wyczuwalne zgrubienie, należy udać się do urologa na badanie kontrolne.

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to rozszerzenie naczyń splotu żylnego wiciowatego, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie odtlenionej krwi z jąder. Dochodzi do tego na skutek zalegania krwi w naczyniach, co podnosi ciśnienie oraz rozszerza żyły, zakłócając prawidłową pracę układu krążenia. Żylaki jąder dzieli się na trzy stopnie zaawansowania:

  • 1 stopień – niewielkie i trudne do wyczucia, ujawniają się najczęściej w czasie napinania mięśni brzucha,
  • 2 stopień – większe od żylaków pierwszego stopnia, ale można je wyczuć bez konieczności napinania mięśni (ich napięcie spowoduje tylko powiększenie się zgrubienia),
  • 3 stopień – żylaki są zauważalne gołym okiem bez konieczności badania, powodują one zmianę kształtu moszny.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Żylaki powrózka nasiennego mogą znacznie wpłynąć na pogorszenie się płodności u mężczyzny. Utrudniony dostęp krwi w jądrach powoduje, że ich komórki nie mają wystarczającej ilości tlenu. Na gorszą jakość plemników ma także wpływ wysoka temperatura.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Żylaki powrózka nie dają zazwyczaj wyraźnych i niepokojących objawów, dlatego trudno wykryć je w fazie 1 lub 2. Zazwyczaj mężczyźni trafiają do urologa, kiedy chcą mieć dziecko, jednak próby zapłodnienia partnerki nie przynoszą rezultatów. Kiedy żylaki jąder zaczynają mieć bardziej zaawansowane stadium, wtedy mężczyzna może odczuwać tępy ból w mosznie lub okolicach pachwiny, który nasila się w czasie długiego stania bądź erekcji.

Zobacz też: Hemoroidy czyli żylaki odbytu

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny

Pierwotne żylaki powrózka mają podłoże genetyczne. Często jest to wada żył jądrowych, co jest wynikiem wadliwej zastawki bądź jej całkowitego braku. Prowadzi to do znacznego pogorszenia się jakości nasienia. Przyczyną wtórnych żylaków jąder może być wysokie ciśnienie krwi, charakterystyczne w zespołach uciskowych żył. Zmiany na worku mosznowym mogą się także pojawiać na skutek występowania tętniaka aorty brzusznej, chłoniaka czy zespołu dziadka do orzechów, czyli ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę górną krezkową.

Diagnoza żylaków jąder

Jeżeli choroba osiągnęła już zaawansowane stadium, wtedy lekarz jest w stanie rozpoznać zmiany na naczyniach krwionośnych już na pierwszy rzut oka. Dla dokładniejszej diagnozy zazwyczaj zleca się wykonanie ultrasonografii worka mosznowego z oceną przepływów żylnych.

Żylaki powrózka nasiennego – leczenie metodą embolizacji wewnątrzżylnej

Popularną i mało inwazyjną metodą leczenia żylaków jąder jest embolizacja wewnątrzżylna. Za pomocą specjalnej spirali, bez bolesnego nacinania skóry, zamyka się niedrożne naczynie żylne, które odpowiada za tworzenia się żylaków w okolicach worka mosznowego. Pacjent po zabiegu wraca do pełni zdrowia po około 10 dniach. Aktywność seksualną osiąga po mniej więcej 2 tygodniach.

Żylaki powrózka nasiennego – operacja

Żylaki jąder można usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. W przypadku bardzo dużych zmian w naczyniach, może dojść do nawrotów żylaków, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Zabieg polega na podwiązaniu powiększonego naczynia. Pacjent wraca do pełnej sprawności fizycznej i seksualnej po około 2 tygodniach. Operacja pozwala na zwiększenie ilości plemników i ich ruchliwości. Na pierwsze efekty kuracji trzeba poczekać około 3 miesięcy. Może zdarzyć się, że ilość plemników nie powiększy się, jednak wzrośnie ich jakość, przez co zwiększają się szansę, np. na sztuczne zapłodnienie.

Zobacz też: Sklerterapia żylaków nóg

Żylaki powrózka nasiennego – laparoskopia

Laparoskopowe leczenie żylaków powrózka nasiennego to operacja urologiczna, która wiąże się z takim samym przygotowaniem jak do metody klasycznej. W dzień zabiegu pacjent musi pozostać na czczo, a wieczorem przechodzi lewatywę. Operacja obywa się w znieczuleniu ogólnym i wykonuje ją zazwyczaj dwóch lekarzy. Zabieg trwa około 30 minut, jednak czas uzależniony jest od warunków, jakie panują wewnątrz jamy brzusznej. Na skutek żylaków powrózka nasiennego może dojść do wodniaka jądra. Zdarza się także nawrot żylaków.

Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
2
Polecamy
Żylaki jąder – dlaczego powstają, typowe objawy i metody leczenia 
Żylaki jąder – dlaczego powstają, typowe objawy i metody leczenia  TVN zdrowie
Oligospermia:
leczenie, możliwość zajścia w ciążę
Oligospermia: leczenie, możliwość zajścia w ciążę Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra?
Leczenie i wpływ na płodność
Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra? Leczenie i wpływ na płodność TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie