Polub nas na Facebooku
Czytasz: Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami
menu
Polub nas na Facebooku

Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami

Nogi kobiety stojącej obok roweru

Fot: Fxquadro / fotolia.com

Żylaki na nogach mogą powstać na skutek siedzącego trybu życia bądź chorób układu krążenia. Symptomem alarmującym o tym, że na kończynach dolnych pojawią się żylaki, są: bardziej widoczne żyły, uczucie ciężkich nóg, puchnące kostki. Metodami leczenia zmian na skórze są: zabieg chirurgiczny bądź laserowy, gorąca para wodna lub skleroterapia.

Powstawanie pajączków na nogach może być początkiem przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba prowadzi do powstawania, bardzo trudnych do wyleczenia, owrzodzeń.

Czym są żylaki?

Żylaki nóg to wydłużone i poszerzone żyły powierzchniowe, których występowanie zazwyczaj spowodowane jest zaburzeniami układu krążenia, zwłaszcza problemami ze swobodnym przepływem krwi. Najczęściej pojawiają się na nogach, ale zdarza się, że występują również na odbycie bądź przełyku (wynikają one wówczas najczęściej z chorób wątroby). Żylaki są skutkiem wzrostu ciśnienia krwi, która ma ograniczoną swobodę przepływania w naczyniach. Powoduje to rozpychanie żył, które zaczynają się uwypuklać i twardnieć. W początkowej fazie żylaki są bezbolesne i mało wyczuwalne. Kiedy się rozwiną, mogą doprowadzić do stanów zapalnych lub powstawania skrzeplin.

Żylaki nóg – przyczyny

Tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetyczne. Na ich rozwój może poza tym wpływać siedzący lub stojący tryb życia, kilka przebytych ciąż czy nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza związany z dźwiganiem ciężarów. Żylaki wtórne tworzą się na skutek zmian chorobowych, np. wadliwym działaniem układu krążenia w organizmie.

Żylaki na nogach – objawy

Pierwszym objawem żylaków są bardziej widoczne żyły, szczególnie w takich miejscach, jak łydki czy wewnętrzna strona ud. Symptomami problemów z krążeniem w nogach są także: uczucie ciężkich nóg, opuchlizna w okolicy kostek, wieczorne bóle łydek, w czasie siedzenia nieustanne poruszanie stopami bądź zakładanie nogi na nogę, częste skurcze, wilgotne stopy po całym dniu i wrażenie, że ma się za małe buty.

Symptomem upośledzenia drobnych żył znajdujących się tuż pod skórą są tzw. pajączki, czyli popękane naczynka, które tworzą różnej wielkość pręgi na nogach. Pojawienie się ich w okolicach kostek lub stóp prawie zawsze świadczy o zaburzeniach w działaniu układu krążenia organizmu. Objawem wewnętrznych żylaków jest uporczywy ból, pojawiający się po długim siedzeniu w jednej pozycji. Nie są widoczne na skórze, dlatego aby je wykryć wykonuje się specjalistyczne badanie żył, najczęściej przy pomocy urządzenia ultrasonograficznego.

Zobacz film: Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych. USG Dopplera. Źródło: Życie bez skazy

Żylaki nóg – do jakiego lekarza?

W przypadku rozpoznania niepokojących objawów mogących świadczyć o zaburzeniach układu krążenia, należy udać się do Lekarza rodzinnego lub do chirurga naczyniowego.

Żylaki nóg – leczenie

Istnieje kilka metod leczenia żylaków. Za każdym razem jej dobór należy do specjalisty, po wcześniejszym wykonaniu dokładnego badania dopplerowskiego (USG Dopplera), które bardzo precyzyjnie wykrywa nawet najmniejsze schorzenia żył oraz tętnic. Najczęściej stosowane metody leczenia żylaków i pajączków:

  • Skleroterapia, inaczej obliteracja – to zabieg, który polega na ostrzykiwaniu rozszerzonych żył specjalnym płynem obliterującym, który powoduje usunięcie nieestetycznych znamion na skórze. Kurację należy powtórzyć od 2 do 5 razy.
  • Laserowa operacja żylaków – polega na obkurczeniu i zamknięciu niewydolnej żyły za pomocą włókna laserowego.
  • Klasyczna operacja żylaków – to wykonanie licznych nacięć na skórze i usunięcie chorej żyły w całości lub częściowo. Po zabiegu na zranione miejsce nakłada się szwy bądź specjalne plastry opatrunkowe.
  • Usuwanie żylaków parą wodną – zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na zmykaniu światła niewydolnej żyły poprzez parę wodną o temperaturze około 110 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Zakrzepowe zapalenie żył

Żylaki nóg – leczenie domowe

W początkowym etapie powstawania żylaków mogą wystarczyć metody zachowawcze, jak zmiana stylu życia na bardziej aktywny. Na zmiany skórne pomagają również specjalne pończochy, opaski czy uciskowe podkolanówki na żylaki, a także masaże pneumatyczne. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie tabletek na żylaki nóg. Takie preparaty zawierają głównie: rutynę, hesperydynę oraz diosminę. W aptece bez recepty można kupić specjalny krem lub maść na żylaki.

Produkty zawierają w sobie, między innymi, wyciągi ziołowe z kasztanowca czy nostrzyka lekarskiego. Właściwości łagodzące nieestetyczne zmiany na skórze ma aloes oraz ocet jabłkowy. Preparaty można stosować w formie okładów, które zdejmuje się po kilkunastu minutach noszenia. Domowym sposobem na żylaki jest również pasta z zielonej glinki wymieszana z wodą. Substancję najlepiej nałożyć na zmienione chorobowo miejsce na całą noc.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
126
12
Polecamy
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia TVN zdrowie
Skleroterapia żylaków.
Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje? TVN zdrowie
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Łucja
Moi drodzy, co prawda nie mam jeszcze żylaków ale na moich nogach zaczęły pojawiać się pajączki. Niestety w moim mieście nie przyjmuje żaden flebolog toteż nie wiem, do kogo powinnam skierować się z tym problemem? Mama doradza, żebym na razie leczyła żylaki na własną rękę, varosinem lub innymi żelami tego typu tylko czy to aby bezpieczne? Czy nie powinnam wcześniej skonsultować się z lekarzem? Pozdrawiam serdecznie!
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty