Polub nas na Facebooku
Czytasz: Życie za kratami. Jak więzienie wpływa na psychikę osadzonych?
menu
Polub nas na Facebooku

Życie za kratami. Jak więzienie wpływa na psychikę osadzonych?

Oddział więzienny. Więzienie

Fot: pixinoo / gettyimages.com

Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Trafił tam, bo zdaniem prokuratury zgwałcił i zamordował piętnastoletnią dziewczynę. Sąd uznał jego winę i skazał go na 25 lat pozbawienia wolności. Dzięki staraniom rodziny mężczyzny, udało się wrócić do sprawy i dowieść, że Komenda jest niewinny. Mężczyzna właśnie opuścił więzienie. Czy po takiej traumie i długich latach spędzonych w więzieniu można odnaleźć się w normalnym życiu?

O winie Tomasza Komendy przesądziło badanie DNA i ślady zębów, jakie rzekomo zostawił na ciele ofiary. Na tej podstawie sąd skazał go na 25 lat więzienia. Po odsiedzeniu większości kary, rodzinie w końcu udało się dowieść, że Tomasz jest niewinny i 15 marca 2018 został warunkowo zwolniony z więzienia. Jak po czymś takim wrócić do normalności?

Życie w zamknięciu

Zdaniem specjalistów po latach spędzonych w odizolowaniu od świata zewnętrznego w osobowości człowieka zachodzą nieodwracalne zmiany. Jednak nie są one spowodowane tylko izolacją od świata i najbliższych.

Trzeba pamiętać, że więzienie to miejsce, które rządzi się specyficznymi prawami. Największe szanse na przetrwanie mają najsilniejszy, ci słabsi oraz ci, którzy tak, jak Tomasz Komenda, trafili do więzienia za przestępstwa seksualne, są gnębieni, zarówno psychicznie, jak fizycznie, bici, a niekiedy wykorzystywani seksualnie. W takich warunkach zazwyczaj nie ma też mowy o nawiązaniu z kimś bliższej relacji, których każdy z nas potrzebuje. Skazani zostawieni są sami sobie.

Nie trudno się domyślić, że taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na psychikę więźniów. Wielu z nich zmaga się z zaburzeniami psychicznymi czy depresją. Dla niektórych osób odsiadujących wyrok stres i napięcie są na tyle duże, że decydują się podjąć próbę samobójczą. Nie inaczej było w przypadku Tomasza Komendy. W rozmowie z reporterem programu Uwaga, mężczyzna przyznał, że chciał się powiesić.

Życie na wolności

Specjaliści zgodnie przyznają, że człowiek, który długie lata spędził w więzieniu i przyzwyczaił się do tego, że nie może sam o sobie decydować, po wyjściu musi się wszystkiego uczyć na nowo. Bardzo często osadzeni nie radzą sobie z najprostszymi czynnościami. Dzieje się tak, ponieważ w wielu placówkach więźniowie nie są aktywowani, nikt nie zachęca ich do pracy. Brak wsparcia sprawia, że wielu nie wierzy w to, że są czegoś warci i po wyjściu z więzienia mają szanse coś osiągnąć i prowadzić normalne życie.

Ten strach bardzo często skłania byłych osadzonych do popełnienia kolejnego przestępstwa. Wolą po raz kolejny złamać prawo i utracić wolność, aby tylko wrócić do miejsca, w którym czują się bezpiecznie i wiedzą, jakimi prawami się rządzi. Aby takich sytuacji było jak najmniej w więzieniach powinna działać resocjalizacja, niestety bardzo często widnieje ona tylko na papierze. Bez fachowej pomocy nie ma szans ani nadziei, na to, aby uratować człowieka i dać mu szansę na rozpoczęcie nowego życia.

Nowy początek

Jak potoczą się losy Tomasza Komendy, tego na razie nie wiadomo. Zdaniem reportera programu Uwaga, który badał sprawę i rozmawiał z mężczyzną tuż po opuszczeniu więzienia, nie powinien mieć on problemu z powrotem do normalnego życia, bo ma wokół siebie kochającą matkę i brata. Czy to wystarczy? Sam zainteresowany nie wyklucza, że być może będzie potrzebował pomocy psychologa.

Zobacz film: Czy życie po wyjściu z więzienia jest możliwe? Źródło: Dzień Dobry TVN.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
20
Polecamy
Tomasz Komenda otrzyma 12 mln zł zadośćuczynienia.
"Czy można wycenić pobyt w piekle za niewinność?"
Tomasz Komenda otrzyma 12 mln zł zadośćuczynienia. "Czy można wycenić pobyt w piekle za niewinność?" Dzień Dobry TVN
Tomasz Komenda zdecydował, czy odwoła się od wyroku w sprawie odszkodowania.
"Chce wreszcie zacząć nowy etap"
Tomasz Komenda zdecydował, czy odwoła się od wyroku w sprawie odszkodowania. "Chce wreszcie zacząć nowy etap" Dzień Dobry TVN
Depresja u mężczyzn - objawy.
Jak pomóc?
Depresja u mężczyzn - objawy. Jak pomóc? TVN zdrowie
Pielęgniarką nie zostaje się dla pieniędzy.
Z tym „czymś” trzeba się urodzić
Pielęgniarką nie zostaje się dla pieniędzy. Z tym „czymś” trzeba się urodzić TVN zdrowie
Komentarze (2)
Pekaes
Nie ma resocjalizacji. Każdy patrzy na siebie a S.W. w całości patrzy na to jak na kabaret
Czytaj całość
Jagagaga
Wlasnie -resocjalizajca ,w polskich wiezieniach nie istnieje .
To panstwo w panstwie gdzie reguly dyktuja klawisze.
Czytaj całość
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie