Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zwłóknienie płuc idiopatyczne i pozapalne. Rozpoznanie, przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Zwłóknienie płuc idiopatyczne i pozapalne. Rozpoznanie, przyczyny

płuca

Fot. utah778 / Getty Images

Zwłóknienie płuc może mieć różne przyczyny, natomiast samoistne włóknienie płuc nie ma określonej etiologii. Leczenie zaostrzeń przebiega z wykorzystaniem prednizonu i terapii objawowej.

Zwłóknienie płuc najczęściej przebiega pod postacią idiopatycznego włóknienia płuc, czyli postępującego zapalenia płuc o nieznanej przyczynie. Choroba ma przewlekły przebieg. Leczenie może mieć wpływ na tempo postępu zmian płucnych, jednak ich nie usunie.

Co to jest zwłóknienie płuc?

Odnotowuje się coraz więcej przypadków samoistnego, czyli idiopatycznego, włóknienia płuc. Proces włóknienia śródmiąższowego płuc jest reakcją na toczący się w nich stan zapalny i może być np. powikłaniem pylicy. Idiopatyczne włóknienie płuc nie ma określonej przyczyny, zachodzi w tkance śródmiąższowej płuc, czyli na tkance stanowiącej podparcie dla pęcherzyków płucnych i naczyń krwionośnych. Patologia i procesy chorobowe toczące się w tkance śródmiąższowej mają bezpośredni wpływ na stan pęcherzyków płucnych. Skutkuje to upośledzeniem transportu tlenu z pęcherzyków płucnych do krwi.

Przyczyny idiopatycznego zwłóknienia płuc

Idiopatyczne włóknienie płuc występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ponadto jest to choroba wieku starszego. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia, a stopień zachorowalności rośnie z wiekiem. Sam proces zwłóknienia miejscowego może być wynikiem miejscowego odczynu zapalnego w przebiegu np. pylic czy leczenia radioterapią. Jednak jeśli nie da się uchwycić przyczyny, mówi się o idiopatycznym zwłóknieniu płuc, choć bierze się pod uwagę pewne czynniki sprawcze, jak dym tytoniowy, refluks żołądkowo-przełykowy, narażenie na pyły metali i pył drzewny.

Objawy zwłóknienia płuc

Zwłóknienie płuc najczęściej rozwija się powoli, towarzyszą mu kaszel i duszności. Objawy mogą narastać miesiącami, a nawet latami. Niekiedy zdarzają się objawy dodatkowe, jak utrata masy ciała czy stany podgorączkowe. Charakterystycznym objawem takiej przewlekłej choroby dróg oddechowych, jaką jest zwłóknienie płuc, są palce pałeczkowate. Oznacza to poszerzenie dalszego paliczka palców, przez co przypominają one pałeczki dobosza, a paznokcie mogą przybierać kształt szkiełka zegarowego. Inne objawy, jak np.: obrzęki kończyn dolnych, powiększenie wątroby, obecność płynu w jamie brzusznej, poszerzenie żył szyjnych, sinica czy bóle o typie dusznicy piersiowej, pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby.

Rozpoznanie zwłóknienia płuc

Wskazówką do podejrzenia zwłóknienia płuc jest przedłużający się kaszel z towarzyszącą dusznością. Jeśli dodatkowo pojawi się zmiana kształtu paznokci i palców, należy podejrzewać przewlekłą chorobę płuc. Czasami chory zgłasza się do lekarza dopiero w stanie zaostrzenia objawów.

Rozpoznanie polega na zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta. Badaniem obrazowym pomocnym w diagnostyce jest rentgenografia (RTG) klatki piersiowej, a w razie wątpliwości – tomografia komputerowa o wysokiej rozdzielczości. Pozwala na uwidocznienie nawet drobnych zwłóknień niewidocznych podczas standardowego badania. W diagnostyce można wykonać również badania czynnościowe płuc oraz badanie histopatologiczne wycinka tkanki płucnej.

Leczenie zwłóknienia płuc

Jeśli przyczyna jest uchwytna, należy dążyć do jej eliminacji, by stan się nie pogłębiał. Aktualnie nie ma leku w pełni skutecznego w tej jednostce chorobowej. Stosuje się leczenie objawowe, a w zaostrzeniach zastosowanie znajduje prednizon. Choroba ma przebieg przewlekły i postępujący. Po jej rozpoznaniu chory musi przebywać pod stałą kontrolą poradni pulmonologicznej.

Jak wygląda leczenie raka płuc? Polecamy: 

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
2
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Idiopatyczne włóknienie płuc – przyczyny, objawy i leczenie
Idiopatyczne włóknienie płuc – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Odoskrzelowe zapalenie płuc – przyczyny, leczenie i diagnostyka
Odoskrzelowe zapalenie płuc – przyczyny, leczenie i diagnostyka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?