Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę
menu
Polub nas na Facebooku

Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę

kot

Fot. absolutimages / Getty Images

Zwierzę w domu chorego na alergię lub astmę to nie zawsze dobry pomysł. Jednak choroba nie oznacza od razu rozstania z ukochanym pupilem. Co można zrobić?

Trzymanie zwierząt w domu w przypadku chorych na alergię lub astmę alergiczną nie jest dobrym pomysłem. Posiadanie psa lub kota, a nawet gryzoni powoduje narażenie chorych na stały kontakt z alergenami. Najsilniej uczula kocia sierść, przy czym należy pamiętać, że te alergeny można przenosić nawet na ubraniach. Bardzo długo także utrzymują się w pomieszczeniu, w których kot przebywał. 

Gryzonie również mogą powodować silne reakcje alergiczne. Co więcej, u pacjentów, którzy stale mają z nimi kontakt (np. w pracy) może dojść do rozwoju tzw. astmy zawodowej. Uczulenie na psy występuje rzadziej, ale również należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia reakcji. W przypadku psów uczulają ślina, naskórek i mocz, a nie sierść.

 Uczulenie na alergeny zwierzęcia można potwierdzić za pomocą testów skórnych albo oznaczenia swoistych IgE we krwi. Bardzo ważna jest także obserwacja, czy przy kontakcie ze zwierzęciem objawy alergii lub astmy nasilają się. Dr Izabela Kupryś-Lipińska zaleca:

Podstawowym zaleceniem w alergii na alergeny zwierzęce jest unikanie alergenu, stąd też dosyć często pacjenci uczuleni na swoje zwierzęta, słyszą radę o oddaniu pupili w dobre ręce. W indywidualnych przypadkach podejmuje się próbę odczulania na alergeny zwierzęce, również w przypadkach kiedy zwierzę zostaje w domu. Decyzję o takim leczeniu podejmuje alergolog indywidualnie po rozmowie z pacjentem oceniając korzyści i ryzyko z takiej terapii.

Warto także pamiętać, że trzymanie zwierząt w domu powoduje zwiększoną ilość roztoczy kurzu domowego, którego również są silnym alergenem.

Często rozstanie z pupilem nie wchodzi w grę - jeśli astma jest dobrze kontrolowana i nie przyjmuje postaci ciężkiej - nie ma takiej potrzeby. Warto jednak zadbać, by ilość alergenów w domu była jak najmniejsza. W tym celu zaleca się częste pranie - zarówno odzieży, jak i pościeli, zasłon, kołder (w temperaturze 60 stopni) oraz ich wymianę - przynajmniej raz na tydzień. Warto kupić specjalną pralkę, która nie niszczy odzieży, a usuwa z niej alergeny. Polecane są pralki marki Sharp - dla przykładu model ES-FD8145W5 z dużym bębnem i systemem Energy ThermoJet to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na czystości. Palka została wyposażona w zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK) specjalny program AllergySmart, który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Dodatkowo pralka zapewnia najwyższą wydajność energetyczną (klasa A+++), która pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Pralka to nie tylko urządzenie, które ma wyprać odzież, ale ma je również chronić, zapewniając długi okres trwałości. Technologia BubbleDrum, użyta w modelu ES-FD8145W5 została stworzona, by zapewnić jak najdalej posuniętą ochronę tkanin, gwarantując przy tym wysoką jakość prania.

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Bardzo ważne jest także czyste powietrze. W tym celu każdy astmatyk i alergik, bez względu na to, czy posiada w domu zwierzę czy nie, powinien mieć oczyszczacz powietrza. Jaki najlepiej wybrać? Przede wszystkim ten, który usuwa z powietrza nie tylko zanieczyszczenia, ale i alergeny - pyłki, grzyby, pleśnie, roztocza kurzu domowego oraz jest wyposażony w filtry HEPA oraz funkcję nawilżania powietrza. 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczaczy marki Sharp, które zostały wyposażone dodatkowo w technologię Plasmacluster, czyli technologię jonizacji. Polega ona na generowaniu stabilnych jonów dodatnich oraz ujemnych, które są uwalniane do powietrza i przypominają te, które występują w naturze. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny.

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Oczyszczacze marki Sharp usuwają z powietrza nie tylko zanieczyszczenia i alergeny, ale nawet wirusy. Jak mówi ekspert Mariusz Kościelniak:

Plasmacluster po natrafieniu w powietrzu na wirusy otaczają je i neutralizują. Liczne badania oraz nagrody potwierdzają wielką skuteczność technologii sięgającą aż 99,9% w usuwaniu wirusów (w tym wszystkie odmiany grypy) i alergenów. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
172
18
Polecamy
Alergia a posiadanie zwierząt domowych - czy da się to pogodzić?
Alergia a posiadanie zwierząt domowych - czy da się to pogodzić? TVN zdrowie
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika? TVN zdrowie
Borelioza u kota – źródła zakażenia, objawy, profilaktyka i leczenie
Borelioza u kota – źródła zakażenia, objawy, profilaktyka i leczenie Dzień Dobry TVN
Idzie zima.
Chorzowskie schronisko zbiera kombinezony i kurteczki dla psiaków
Idzie zima. Chorzowskie schronisko zbiera kombinezony i kurteczki dla psiaków Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?