Polub nas na Facebooku
Czytasz: Związek poligamiczny: jego rodzaje, uwarunkowania kulturowe i przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Związek poligamiczny: jego rodzaje, uwarunkowania kulturowe i przyczyny

Związek poligamiczny

Fot: igor_kell / gettyimages.com

Poligamia to związek z więcej niż jedną osobą. Pojęcie poligamii współcześnie może dotyczyć zarówno związków małżeńskich, jak i pozamałżeńskich. Obecnie poligamia jest legalna w większości państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu i południowej Azji.

Co to jest poligamia? To bycie w związku z więcej niż jedną osobą. Poligamista to mężczyzna, który jest związany z wieloma kobietami w tym samym czasie – to zjawisko to poligynia. Kobieta związana jednocześnie z wieloma mężczyznami to poligamistka, a zjawisko nosi nazwę poliandria.

Rodzaje poligamii: w związkach małżeńskich i pozamałżeńskich

Pojęcie poligamii pierwotnie było związane wyłącznie z zawieraniem związków małżeńskich, ale obecnie rozszerza się je także na relacje panujące w związkach partnerskich czy konkubinatach. Małżeństwo poligamiczne to takie, w którym mężczyzna ma więcej niż jedną żonę lub kobieta więcej niż jednego męża. To dwa podstawowe rodzaje poligamii, odpowiednio poligynia i poliandria (wielożeństwo i wielomęstwo).

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Poligamia seryjna występuje wówczas, gdy małżonkowie rozwodzą się, a następnie zawierają nowe związki małżeńskie. Dotyczy to także nieformalnych związków, w których ludzie się rozstają, a następnie wchodzą w relacje z nowymi osobami. Poligamią jest też bycie zamężną lub żonatym i posiadanie kochanka lub kochanki.

Związek poligamiczny inny niż małżeński także jest możliwy. W praktyce oznacza to na przykład, że więcej niż dwie osoby utrzymują ze sobą kontakty seksualne, mieszkając razem lub oddzielnie. Rodzajem poligamii jest też posiadanie dzieci z więcej niż jednym partnerem lub jedną partnerką.

Nawet w cywilizowanych państwach, w których normą jest monogamia, zdarzają się związki otwarcie poligamiczne. Ze względów prawnych takie relacje nie mogą być zalegalizowane. Najczęściej są to układy typu mąż-żona-druga kobieta żyjący w tzw. trójkącie, np. mieszkający razem.

Poligamia w kulturach świata i jej legalność

W Polsce małżeństwo poligamiczne jest zakazane i podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 2 lat. Poligamia jest prawnie niedozwolona w Europie i w Stanach Zjednoczonych, a także w państwach Ameryki Południowej, niektórych państwach Afryki (np. Demokratycznej Republice Konga, Angoli, Etiopii, Gwinei, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie). Poza prawem mogą funkcjonować w tych rejonach związki poligamiczne nieformalne w zależności od indywidualnych skłonności osób zamieszkujących te obszary.

Poligamia i rodzina poligamiczna to zjawiska obserwowane w krajach afrykańskich i leżących w Azji. Dotyczy to zwłaszcza krajów muzułmańskich, w których wielożeństwo jest powiązane z religią. W państwach Bliskiego Wschodu, np. w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Iraku czy w Syrii, dozwolone jest posiadanie kilku żon (islam dopuszcza posiadanie czterech). Poligamista w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapewnienia wszystkim swoim małżonkom utrzymania na takim samym poziomie.

W starożytności poligamia była praktykowana w wielu rejonach świata. Częściej praktykowano poligynię, poliandria była popularna w regionach zamieszkiwanych przez wyznawców hinduizmu. W starożytnej Grecji nie dopuszczano do małżeństw poligamicznych i patrzono z góry na ludy stosujące wielożeństwo.

Potencjalne przyczyny poligamii

Poligamia w kręgach kulturowych, w których nie jest normą i w których zabrania jej prawo, może być uwarunkowana przez aspekty fizyczne (libido) oraz psychologicznie (gdy pomiędzy dwojgiem partnerów pojawiają się problemy).

Związki poligamiczne tworzą się wtedy, gdy:

  • partnerzy nie poświęcają sobie wystarczająco dużo uwagi i nie są zaangażowani we wzajemne relacje jednakowo – może to skłaniać do poszukiwania uwagi u innych kobiet lub mężczyzn,
  • jedna ze stron związku monogamicznego jest niedowartościowana – poligamista może uważać stosunki seksualne z więcej niż jedną kobietą lub więcej niż jednym mężczyzną za nobilitujące, w ten sposób próbuje podnieść własną samoocenę,
  • brakuje zaufania między partnerami – kochanka czy kochanek może w takich przypadkach pełnić rolę powiernika i dawać wsparcie,
  • brakuje dopasowania seksualnego między partnerami – trzecia osoba (a czasem także czwarta) pomaga w zaspokajaniu potrzeb seksualnych.

W kulturach, w których poligamia jest powszechna, ma ona inne przyczyny. W tym:

  • czynniki demograficzne – głód, wojny i choroby wyniszczają plemiona i ludy żyjące w trudnych warunkach, np. w Afryce, a poligamia jest metodą na przedłużenie istnienia danej populacji; może mieć to związek także z chęcią posiadania bardzo licznej rodziny (rozprzestrzeniania swoich genów),
  • czynniki ekonomiczne – duża liczba żon i dzieci pozwala na bardziej wydajne uprawianie ziemi czy gromadzenie majątku, dotyczy to przeważnie ludów rolniczych i pasterskich, trudniących się hodowlą zwierząt.

W państwach muzułmańskich wymiar praktyczny poligamii jest poparty wielowiekową tradycją i względami religijnymi.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
7
Polecamy
Rodzaje związków między kobietą a mężczyzną - poligamia i monogamia
Rodzaje związków między kobietą a mężczyzną - poligamia i monogamia Dzień Dobry TVN
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana? TVN zdrowie
Poligynia (wielożeństwo) – na czym polega i dlaczego jest praktykowane?
Poligynia (wielożeństwo) – na czym polega i dlaczego jest praktykowane? TVN zdrowie
Poliamoria w Polsce – jak wygląda ten rodzaj miłości w praktyce?
Poliamoria w Polsce – jak wygląda ten rodzaj miłości w praktyce? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty