Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zumba – odchudzające połączenie tańca i fitnessu
menu
Polub nas na Facebooku

Zumba – odchudzające połączenie tańca i fitnessu

NAN

Fot: Kalim / fotolia.com

Zumba jest popularnym na całym świecie tańcem, który powstał w połowie lat 90. XX wieku w wyniku połączenia tańców latynoamerykańskich i fitnessu. Obecnie zumba stanowi nie tylko formę rozrywki tanecznej, ale przez wiele osób jest traktowana jako forma treningu odchudzającego.

Ze względu na swoją dynamikę, zumba jest formą aktywności fizycznej, która nie tylko pomaga spalać tkankę tłuszczową, ale również poprawia kondycję i zwiększa wytrzymałość organizmu na intensywny wysiłek. Podczas godzinnej sesji treningowej można spalić nawet 600 kalorii. Korzyści wynikających z ćwiczenia zumby jest więcej i można zaliczyć do nich:

  • kształtowanie wszystkich partii mięśni,
  • szybkie efekty (regularne ćwiczenie zumby przynosi zauważalne efekty m.in. redukcję wagi ciała, poprawa jędrności ciała już kilka tygodni od rozpoczęcia zajęć),
  • relaks i pozbycie się stresu (zumba korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, redukuje poziom stresu i wprowadza w stan odprężenia),
  • różnorodność treningów (muzyka i różnorodne układy pozwalają systematycznie wprowadzać zmiany i urozmaicać zajęcia, co w przypadku biegania lub ćwiczeń na siłowni jest praktycznie niemożliwe).

Zumba: kroki dla początkujących

Zumba dla początkujących często wydaje się bardzo skomplikowanym i trudnym tańcem. Nawet bez pomocy wykwalifikowanego instruktora można jednak nauczyć się podstawowych układów, które na początek będą wystarczające. Układy taneczne zumby opierają się głównie na tych zaczerpniętych z takich tańców latynoamerykańskich, jak:

  • salsa,
  • flamenco,
  • taniec brzucha,
  • funky,
  • merengue,
  • reggaeton.

W przypadku osób początkujących układy treningowe są proste. Najczęściej ćwiczy się do układu meregue, który w skrócie bazuje na:

  • rozpoczęciu tańca od marszu, wysokim podnoszeniu nóg, zginaniu rąk w łokciach i dynamicznym poruszaniu nimi w rytm muzyki,
  • lekkim ugięciu kolan i przenoszeniu ciężaru ciała z jednej nogi na drugą poprzez przeskakiwanie i rytmicznym kręceniu biodrami,
  • robieniu przysiadów w rytm muzyki (nogi powinny być rozstawione szeroko, a kolana luźne).

Takie kroki wystarczą do początkowego etapu ćwiczeń zumby. Powinny być one wykonywane w niezbyt szybkim tempie, aby skupić się na dokładności. Kiedy już zostaną opanowane do tego stopnia, że nie sprawiają problemów, wtedy można podkręcić tempo i dokładać kolejne układy.

Zumba: efekty odchudzające

Ćwiczenia zumby są zaliczane do treningu typu cardio (kardio). Tego typu aktywność fizyczna charakteryzuje się utrzymywaniem intensywności na poziomie umiarkowanym (60-70 procent maksymalnego tętna) przez długi czas. To sprawia, że organizm potrzebuje więcej tlenu, co ma pozytywny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. To jednak niejedyna korzyść wynikająca z regularnych ćwiczeń zumby. Innymi są:

  • zwiększenie gibkości ciała,
  • regulacja gospodarki hormonalnej,
  • poprawa metabolizmu.

Pierwsze efekty odchudzające można zauważyć po około miesiącu regularnych treningów, które powinny być przeprowadzane około 4 razy w tygodniu po około 60 minut. Każda sesja treningowa klasycznej zumby trwająca godzinę pozwala spalić około 400-500 kalorii, czyli tyle ile spala się podczas joggingu. Jeżeli do zajęć wprowadzone zostaną ciężarki (tzw. zumba tonning), wówczas można spalić nawet 600 kalorii. Najwięcej, bo około 800 kalorii, spala się podczas aqua zumby, która jest wykonywana w wodzie.

Strój na zumbę: jaki wybrać?

Zumba jest wymagającym tańcem, w którym wykonuje się dużo ruchów i traci sporo sił. Mając to na względzie, przed pierwszym treningiem dobrze jest wybrać strój, który będzie wygodny i w którym osoba ćwicząca będzie czuła się komfortowo. Przy wyborze odpowiedniej koszulki oraz spodenek najlepiej kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami:

  • ubrania powinny być dopasowane (zbyt luźne mogą przeszkadzać, zbyt ciasne będą krępowały ruchy i powodowały uczucie dyskomfortu),
  • koszulka powinna zakrywać ciało nawet w momencie uniesienia rąk,
  • najlepiej wybierać ubrania z systemami odprowadzania wilgoci.

Innym bardzo ważnym elementem ubioru są buty. Te powinny być wybierane późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy stopa jest zmęczona po całym dniu. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego normą jest to, że stopy puchną. Warto zatem odpowiednio dobrać rozmiar, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji jak otarcia czy odparzenia. Najczęściej wybieranym obuwiem do zumby są tzw. baletki i jazzówki, które doskonale sprawdzają się w przypadku większości treningów tanecznych. Można również postawić na sneakersy, których zaletą jest duża amortyzacja.

Wybierając obuwie do zumby, dobrze jest sprawdzić materiał, z jakiego jest ono wykonane i wybierać te naturalne. Sztuczne tworzywa niekorzystnie oddziałują na stopę, mogą być niewygodne i zazwyczaj nie pozwalają oddychać stopie. Ponadto buty wykonane z naturalnych materiałów mają dłuższą żywotność.

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
6
Polecamy
Bokwa fitness – sposób na zdrowie i wymarzoną figurę?
Bokwa fitness – sposób na zdrowie i wymarzoną figurę? TVN zdrowie
Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć?
Jakie efekty daje trening ze skakanką?
Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć? Jakie efekty daje trening ze skakanką? Dzień Dobry TVN
Nordic walking – jak prawidłowo chodzić?
Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie? 
Nordic walking – jak prawidłowo chodzić? Czy chodzenie z kijkami jest dobre na odchudzanie?  TVN zdrowie
Bieżnia i interwały – wymagające połączenie dla wytrwałych
Bieżnia i interwały – wymagające połączenie dla wytrwałych Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty