Polub nas na Facebooku
Czytasz: Samobadanie.  Te choroby możesz zauważyć obserwując swoje ciało
menu
Polub nas na Facebooku

Samobadanie.  Te choroby możesz zauważyć obserwując swoje ciało

Kobieta, która trzyma się za piersi

Fot: millann / gettyimages.com

Konieczność pozostania w domu w czasie pandemii może mieć swoje dobre strony. Dzięki zawieszeniu, w którym większość z nas żyje, w końcu znalazł się czas, który można poświęcić tylko sobie. Przyjrzeć się swojemu ciału i zadbać o profilaktykę.

Regularne wykonywanie badań to najlepszy sposób na wykrycie niepokojących zmian w organizmie. Wczesne rozpoznanie daje szanse na całkowite wyleczenie. Fakt, że pandemia mocno utrudnia kontakt z lekarzem, nie zwalnia nas z dbania o siebie, a także wykonywania niektórych badań. Co można przebadać bez wychodzenia z domu?

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Samobadanie piersi - krok po kroku

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym stale rośnie liczba zgonów spowodowanych rakiem piersi. Winę za taki stan rzeczy ponosi nie tylko niewydolny system, ale same kobiety, które po prostu się nie badają. Pandemia to doskonały moment, aby trochę się nad sobą pochylić i zacząć samodzielnie badać piersi. Jak to zrobić?

Samobadanie powinno się składać z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na dokładnym przyjrzeniu się piersiom oraz pachom. Aby to zrobić kobieta powinna stanąć wyprostowana przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Następnie powinna położyć ręce na biodrach i kolejno zakładać ręce za głowę. W takiej pozycji kobieta powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na wybrzuszenia czy zmiany w strukturze skóry. Niektóre zmiany złośliwe tworzą przebarwienia lub zaciągnięcia skóry lub brodawki. Zaniepokoić powinny także wycieki z sutka. Następnie trzeba przyjrzeć się pachom oraz okolicy pod- i nadobojczykowej. Pojawienie się zgrubień czy wyniosłości to sygnał, że węzły chłonne mogą być powiększone.

Zobacz film i dowiedz się jak powinno wyglądać badanie piersi:

Zobacz film: Badanie piersi - jak wygląda i kiedy trzeba je wykonać? Źródło: Klinika urody

Drugi etap to badanie palpacyjne. Prawą pierś bada się lewą ręką, a lewą pierś – prawą. Najlepiej jest robić to całą ręką, panie z dużym biustem powinny wykonać to badanie także na leżąco, ponieważ w pozycji stojącej  wyczucie głębiej zlokalizowanych zmian może być bardzo trudne.

Badanie należy wykonywać okrężnymi ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara. Trzeba zataczać coraz większe koła tak, aby dotrzeć do pach. Piersi nie powinny boleć, nie powinno być między nimi różnic w zakresie wielkości, spoistości. Podczas badania kobieta nie powinna odczuwać żadnego bólu ani dyskomfortu przy dotyku. Samobadanie piersi najlepiej wykonywać kilka dni po miesiączce.

Zobacz także: Jak wygląda leczenie raka piersi? Gdzie szukać pomocy?

Prawidłowe mierzenie ciśnienia

Szacuje się, że nadciśnienie tętnicze ma aż 10 mln Polaków. Pozostawione bez leczenia może doprowadzić np. do udaru mózgu, zwału czy niewydolności serca. Aby uniknąć tych groźnych powikłań należy regularnie mierzyć ciśnienie. Systematycznie wykonywane pomiary pozwolą odpowiednio wcześnie wyłapać problem, ale także ocenić, czy stosowane leczenie przynosi spodziewane efekty. Mimo że wielu chorych doskonale wie, jak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia, to robią to tylko nieliczni. Pandemia to doskonały moment, aby to zmienić, zwłaszcza, że osoby z chorobami układu krążenia są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Badanie cukru 

O regularnym sprawdzaniu poziomu cukru we krwi powinny pamiętać osoby chore na cukrzycę. Systematyczne pomiary - oraz stosowanie się do zaleceń lekarza - to najlepszy sposób, aby uniknąć groźnych powikłań i utrzymać chorobę ryzach. Diabetycy muszą sobie zdawać sprawę, że także znajdują się w grupie ryzyka i w tym trudnym czasie muszą szczególnie o siebie zadbać.

Znamiona barwnikowe

Mimo że tegoroczne wakacje będę zupełnie inne, to nie zmienia to faktu, że znamiona trzeba kontrolować. Warto o tym pamiętać, gdyż niektóre z nich mogą się zmienić w nowotwór - czerniaka. Podczas kontrolowania znamiona trzeba zwrócić uwagę na tzw. ABCDE czerniaka. Co oznaczają poszczególne litery :

  • A – asymetria (znamię ma nieregularny kształt);
  • B – poszarpane brzegi, nierównomierny kształt, zgrubienia;
  • C – niejednolity kolor;
  • D – duży rozmiar (większość zmian nowotworowych ma powyżej 6 mm grubości);
  • E – ewolucja, czyli widoczna zmiana w wyglądzie pieprzyka.

Zobacz także: Rak skóry to nie tylko czerniak. Jakie jeszcze nowotwory się diagnozuje?

Samobadanie jąder

Jeśli kobiety zachęca się do samobadania piersi, to panom należy przypominać o badaniu jąder. Każdy mężczyzna powinien wiedzieć, jak są zbudowane jego jądra i badać je - najlepiej - w trakcie lub po ciepłej kąpieli, gdy mięśnie moszny są rozluźnione. Jak to robić? Trzeba wziąć jedno jądro w obie ręce. Zdrowe jądro po delikatnym naciśnięciu będzie gładkie i nie powinno boleć. Zaniepokoić powinny wszelkie zgrubienia i zmiany w wyglądzie jądra, a także zaczerwienienie czy obrzmienie. Różnica w wielkości jąder jest całkowicie naturalna.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
5
Polecamy
Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać?
Samobadanie piersi – jak i kiedy powinno się je wykonywać? TVN zdrowie
Światowy Dzień Łapania za Biust.
Dlaczego warto to robić?
Światowy Dzień Łapania za Biust. Dlaczego warto to robić? Dzień Dobry TVN
6 badań, które powinna wykonać każda kobieta.
Kiedy najlepiej się na nie zgłosić? 
6 badań, które powinna wykonać każda kobieta. Kiedy najlepiej się na nie zgłosić?  Dzień Dobry TVN
Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie?
Kiedy pójść na USG?
Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie? Kiedy pójść na USG? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?