Polub nas na Facebooku
Czytasz: Znowu ten smog! Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze?
menu
Polub nas na Facebooku

Znowu ten smog! Jak oczyszczacz powietrza sprawdza się w biurze?

Biuro

Fot: Lucy Lambriex / gettyimages.com

Szkodliwy smog, choć nie zawsze widoczny, wnika do organizmu i wywołuje szereg problemów ze zdrowiem. Niestety towarzyszy nam w domu, w samochodzie, a nawet w pracy. Na szczęście możemy się przed nim ustrzec i sięgnąć po oczyszczacz powietrza. Czy takie urządzenie sprawdzi się równie dobrze w biurze, co w domu?

Smog to mieszanina pyłów PM 10 i PM 2,5. Ich obecność w powietrzu spowodowana jest przede wszystkim działalnością człowieka. Za głównego winowajcę uznaje się stare piece, w których – do ogrzewania domów – spala się rzeczy, które nie są przeznaczone na opał, tj. muł, kiepskiej jakości węgiel czy stare meble. Co gorsza takie praktyki stosuje się wszędzie zarówno w małych, jak i w dużych miastach. W mniejszym stopniu do powstawania smogu przyczynia się przemysł i spaliny generowane przez samochody.

Zanieczyszczone powietrze nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Smog szczególnie szkodzi osobom, które mają problemy z układem oddechowym, np. zmagają się z astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Ale nie tylko! Osoby, które narażone są na działanie smogu częściej zmagają się z chorobami układu krążenia.

Chroń się!

Smogu nie da się wyeliminować z dnia na dzień. Na szczęście wiemy o nim coraz więcej i potrafimy się przed nim bronić. W wielu domach znajdują się już oczyszczacze powietrze, które skutecznie usuwają z powietrza zanieczyszczenia, które wpadają do pomieszczenia i szkodzą zdrowiu. Niekwestionowanym liderem w produkcji tego typu urządzeń jest firma Sharp. Oczyszczacze tej marki - jako jedyne - posiadają technologię Plasmacluster. Dzięki niej do oczyszczania powietrza urządzenie wykorzystuje jony, które naturalnie występują w przyrodzie. Dodatkowo pozwala ona usunąć z powietrza aż 99,7 proc. wszystkich drobnoustrojów oraz alergenów (zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych).

Warto podkreślić, że oczyszczacze marki Sharp dbają o właściwe nawilżenie powietrza, dzięki czemu eliminują one zjawisko tzw. elektrostatyczności. Co to takiego?

Elektryczność statyczna to zespół zjawisk, które powstają poprzez tarcie, dotyk lub indukcję (czyli zbliżenie do siebie ciała naelektryzowanego i nienaelektryzowanego). Ze zjawiskiem elektryczności statycznej spotykamy się niemal każdego dnia. Najlepszym i najbardziej charakterystycznym jego przejawem jest gromadzenie się kurzu na przedmiotach wykonanych z tworzyw sztucznych. Jak ono powstaje?

Jeśli pomieszczenie wypełnia suche powietrze odprowadzenie ładunków elektrycznych jest utrudnione i przedmioty, sprzęty czy ubrania są naelektryzowane. Tym samy naładowane elektrostatycznie powierzchnie, np. urządzenia elektryczne lepiej i szybciej przyciągają wszelkie pyły i zanieczyszczenia. W ten sposób tworzy się właśnie kurz, a jego obecność w mieszkaniu może zaostrzyć objawy alergii czy astmy.

neww

sharp

Wybierz oczyszczacz do biura

Właśnie ze względu na szkodliwe dla zdrowia zjawisko elektrostatyczności oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym biurze. Najlepszym wyborem będzie model KI-G75 EUW, czyli najnowszy i najmocniejszy spośród wszystkich oczyszczaczy tej marki. Urządzenie generuje najwięcej jonów Plasmacluster (osiąga stężenie 25000 jonów/cm3, poprzednie wersje osiągały tylko 7000). Urządzenie posiada pięć czujników, które reagują na:

  • kurz, pył PM2.5 i PM 10;
  • brzydkie zapachy, np. dym papierosowy;
  • zmianę natężenia światła;
  • zmianę temperatury;
  • zmianę wilgotności powietrza.

Oczyszczacz posiada funkcję Clean Assist. Pozwala ona na usuniecie kurzu, który unosi się w powietrzu po odkurzaniu („czyszczenie” trwa 15 minut, a po jego zakończeniu urządzenie wraca do poprzedniego trybu pracy). Dodatkowo model KI-G75 EUW posiada ulepszoną wersję filtra wstępnego. Nowy filtr ma bardzo gęstą siateczkę, która zatrzymuje kurz i duże zanieczyszczenia takie jak sierść czy pyłki roślin. Dodatkowo oczyszczacz posiada:

  • timer;
  • wskaźnik konserwacji filtrów;
  • funkcję Swing (to falowy ruch klapy wentylatora, dzięki czemu powietrze rozprowadzane jest równomiernie);
  • wskaźnik napełnienia wodą;
  • auto restart.
Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Jak sprawdzić jakość powietrza?
Jak sprawdzić jakość powietrza? TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania