Polub nas na Facebooku
Czytasz: Znieczulenie ogólne – co warto o nim wiedzieć? Skutki uboczne i powikłania po narkozie
menu
Polub nas na Facebooku

Znieczulenie ogólne – co warto o nim wiedzieć? Skutki uboczne i powikłania po narkozie

Aparatura medyczna

Fot: Herzstaub / gettyimages.com

Znieczulenie ogólne sprawia, że osoba znajduje się w kontrolowanym i odwracalnym stanie nieświadomości. Dzięki narkozie nie czuje bólu podczas bolesnych i inwazyjnych procedur, a po wybudzeniu nie pamięta żadnego etapu operacji od chwili, gdy poczuła senność.

Złożone działanie znieczulenia ogólnego to wynik zastosowania leków wywołujących krótkotrwałą amnezję, usypiających, znoszących reakcję na ból i rozluźniających mięśnie. Połączenie kilku różnych środków farmakologicznych przynosi doskonałe efekty, ale należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i powikłań.

Dlaczego stosuje się znieczulenie ogólne?

Współczesna medycyna dysponuje różnymi metodami znoszenia reakcji na ból, również takimi, które pozwalają na długotrwałe znieczulenie dużych partii ciała bez wprowadzania człowieka w stan uśpienia (np. znieczulenie zewnątrzoponowe). Mimo to narkoza niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Dlaczego?

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Po pierwsze jest to rodzaj znieczulenia, który całkowicie blokuje odczuwanie bólu, nawet przy bardzo bolesnych procedurach chirurgicznych. Osoba poddająca się operacji nie jest w stanie przypomnieć sobie tego, co wydarzyło się na sali operacyjnej, dzięki czemu nie ma złych wspomnień lub traumy w związku z przebytym zabiegiem.

Czym zajmuje się lekarz anestezjolog? Odpowiedź znajdziesz w filmie!

Zobacz film: Czym zajmuje anestezjolog? Źródło: Getty Images / iStock

Po drugie w przebiegu narkozy można uzyskać efekt długotrwałego, prawidłowego zwiotczenia mięśni. Stan bezruchu, w którym znajduje się znieczulony, ma kolosalne znaczenie dla bezpiecznego przebiegu operacji – nawet trudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje dla jego zdrowia lub życia miałyby niekontrolowane wypady kończyn w trakcie precyzyjnie wykonywanych ruchów chirurga.

Kolejną zaletą znieczulenia ogólnego jest możliwość szybkiego podania leków bez konieczności podnoszenia osoby znajdującej się w pozycji leżącej.

Narkoza – przebieg

Wprowadzenie osoby w stan uśpienia zaczyna się od podłączenia kroplówki i podania mu dożylnie leków przeciwbólowych i nasennych. Gdy zaczną działać, lekarz wprowadza rurkę intubacyjną do tchawicy w celu zapewnienia właściwego dotlenienia organizmu i ochrony płuc przed krwią oraz innymi płynami. Przez nią znieczulona osoba będzie otrzymywała również wziewne leki znieczulające.

Rurka to nie jedyna opcja – oddychać można także przez specjalną maskę, którą do twarzy pacjenta przykłada lekarz anestezjolog.

Stan osoby znajdującej się w znieczuleniu ogólnym jest stale monitorowany. Czasem zachodzi bowiem konieczność podania kolejnej dawki leków, płynów, a nawet krwi na drodze transfuzji.

Po zakończeniu operacji, gdy zaprzestano już aplikacji środków farmakologicznych, człowiek zaczyna się powoli wybudzać.

Znieczulenie ogólne – skutki uboczne

Pierwsze wrażenie po zabiegu na ogół jest niezbyt przyjemne – wiele osób odczuwa wówczas nudności (mogą pojawić się też wymioty), dokucza im senność, dreszcze oraz dyskomfort związany z przesuszeniem śluzówki jamy ustnej (ból gardła, chrypka, uczucie suchości w ustach). Często wkrótce po wybudzeniu odczuwalny staje się ból w miejscu nacięcia, ale można mu szybko zaradzić.

Znieczulenie ogólne – powikłania

Wbrew obiegowej opinii narkoza jest na ogół bardzo bezpieczną metodą znieczulenia, nawet u osób dotkniętych poważnymi schorzeniami. Warto uświadomić sobie, że ryzyko wystąpienia powikłań przy operacji jest bardziej związane z samą procedurą i ogólnym stanem zdrowia pacjenta niż ze znieczuleniem.

Komplikacje, takie jak zapalenie płuc, uczucie zagubienia po zabiegu (zwykle u osób w starszym wieku), zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, są częstsze, jeśli człowiek jest dotknięty problemem otyłości, nadciśnienia lub cukrzycy. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest większe także u palaczy i osób doświadczających objawów padaczkowych lub obturacyjnego bezdechu sennego.

Szanse na bezproblemowy przebieg operacji są większe, gdy chory odpowiednio się do niego przygotował.

Przygotowanie do znieczulenia ogólnego

Przed zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w narkozie należy zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Ostatni posiłek należy spożyć 6 godzin przed znieczuleniem i nie wolno przyjmować płynów później niż na 2 godziny przed operacją.
  • Należy porozmawiać z lekarzem na temat przyjmowanych regularnie leków, opowiedzieć mu o ewentualnych alergiach na środki farmakologiczne i niepożądanych reakcjach po podaniu znieczulenia.
  • Jeżeli pacjent stosuje leki rozrzedzające krew, na ogół powinien odstawić je przynajmniej na tydzień przed operacją, aby nie narazić się na krwotok podczas zabiegu.
  • Nie należy spożywać czosnku ani suplementów zawierający miłorząb lub żeń-szeń.

Zobacz film: Znieczulenie w czasie porodu. Źródło: O Matko

Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania

Narkozy nie wykonuje się, jeśli chory zmaga się z niewydolnością krążenia, ciężkimi schorzeniami w obrębie układu oddechowego lub spodziewa się dziecka. Nawet pozornie błahe problemy zdrowotne mogą uniemożliwić zastosowanie znieczulenia ogólnego, np. gdy planowana jest narkoza, a pojawiło się przeziębienie, lekarz może zdecydować o przełożeniu terminu operacji. Zatkany nos i trudności z oddychaniem mogą bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań i tym samym narazić pacjenta na zagrożenie zdrowia lub życia.

Znieczulenie ogólne jest teoretycznie bezpieczne, ale możliwość pojawienia się komplikacji sprawia, że zwykle korzysta się z niego przy poważniejszych zabiegach. Narkoza u dentysty może mieć wprawdzie miejsce, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
639
113
Polecamy
Znieczulenie miejscowe – na czym polega i jakie powikłania może wywołać?
Znieczulenie miejscowe – na czym polega i jakie powikłania może wywołać? TVN zdrowie
Znieczulenie podpajęczynówkowe – sposób działania i ryzyko powikłań
Znieczulenie podpajęczynówkowe – sposób działania i ryzyko powikłań TVN zdrowie
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?
Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Czym są okulary ajurwedyjskie? Na czym polega ich działanie?
Czym są okulary ajurwedyjskie? Na czym polega ich działanie?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Wysypka na łokciach i na kolanach – o czym może świadczyć?
Wysypka na łokciach i na kolanach – o czym może świadczyć?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie