Polub nas na Facebooku
Czytasz: Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison
menu
Polub nas na Facebooku

Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison

sukces

Fot. Robin Skjoldborg / Getty Images

Zespół Aspergera wiąże się z kłopotami w komunikacji oraz nawiązywaniem relacji. Osoby z tym zaburzeniem mają doskonałą pamięć i często są skupione na swojej pasji, nawet kosztem innych zajęć. Do znanych osób z aspergerem należą m.in. Bill Gates i Lionel Messi.

Zespół Aspergera, obejmujący najłagodniejsze przypadki autyzmu, został uznany za jednostkę chorobową w połowie lat 80. XX wieku. Schorzenie zdefiniował w latach 40. austriacki pediatra Hans Asperger.

Czym jest zespół Aspergera? Przyczyny i objawy choroby

Zaburzenie ze spektrum autyzmu, jakim jest zespół Aspergera ma podłoże neurologiczne. Jego przyczyny nie zostały poznane. Objawia się zaburzeniami funkcjonalnymi, które utrudniają komunikację z innymi i zawieranie oraz podtrzymywanie relacji. Dzieci z tym schorzeniem charakteryzują takie objawy, jak: brak reakcji na imię (bądź jej nieadekwatność) oraz brak współdzielenia uwagi z inną osobą. Nie pokazują palcem, ani nie gestykulują (bądź robią to w bardzo ograniczony sposób w porównaniu ze swoimi rówieśnikami). Nie proszą, ani nie wyrażają wprost własnych potrzeb. Mogą nadmiernie skupiać się na jednym zagadnieniu, przedmiocie bądź geście (tzw. fiksacja). Często wpadają w złość, a innym razem okazują obojętność (np. wobec rodziców lub innych bliskich osób). Bardzo nie lubią zmian i często się złoszczą bez większego powodu. Mogą być nadwrażliwe na bodźce, a także poruszać się w zadziwiający, sztywny sposób. Są niezdarne ruchowo oraz nie rozumieją zabaw związanych z symboliką. Mowa rozwija się u nich dosyć późno, tzn. pierwsze słowo mogą wypowiedzieć w wieku 16 miesięcy, a frazę – nawet 24 miesięcy. Dysfunkcje te powtarzają się u osób z zespołem Aspergera i autystycznych.

Jakie objawy może dawać zespół Aspergera? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Zespół Aspergera - znani ludzie

Jak stwierdził sam Hans Asperger „aby osiągnąć sukces w nauce lub sztuce, konieczna jest odrobina autyzmu. Aby osiągnąć sukces, istotnym składnikiem staje się zdolność odwrócenia uwagi od życia codziennego, od tego, co proste i praktyczne tak, aby mieć umiejętność przemyślenia jakiejś kwestii w sposób oryginalny tak, aby wkroczyć na nieprzetarte ścieżki, inwestując wszystkie zdolności w jedną dziedzinę wiedzy”. To sformułowanie dość dobrze określa osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, które często skupiają się na własnych zainteresowaniach. Przy tym mogą poważnie zaniedbywać inne dziedziny swojego życia, w tym proste czynności, np. higieniczne. Osoby z zewnątrz mogą określać aspergerowców jako ekscentrycznych i oderwanych od życia. To jedna z etykiet nadawanych przez społeczeństwo także artystom i innym ludziom zaangażowanym w swoją pasję. Przykładem zaburzonej znanej osoby jest Bill Gates. Zespół Aspergera paradoksalnie mówiąc przyczynił się do jego sukcesu w branży informatycznej. Równie dobrze rozpoznawalni są inni ludzie, których biografie wskazywały na opisywane schorzenie. Są to: Alfred Hitchcock, Hans Christian Andersen, Michał Anioł, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Thomas Edison i Thomas Jefferson.

Messi – zespół Aspergera

Lionel Messi, piłkarz z klubu FC Barcelona prawdopodobnie również znajduje się w gronie znanych osób z zespołem Aspergera. Sam nie potwierdził tych informacji, jednak na schorzenie wskazuje wiele cech, które można zauważyć u niego podczas gry i po rozegranym meczu. Jedna z nauczycielek Messiego ucząca go od pierwszej do czwartej klasy szkoły podstawowej wskazywała na to, jak bardzo był nieśmiały. Komunikowała się z nim za pośrednictwem przyjaciółki, z którą siedział w ławce. Kiedy wraz z rodziną przyjechał do Barcelony, przez rok nie rozmawiał z kolegami ze szkółki piłkarskiej. Miał odpowiadać monosylabami i komunikować się, rozmawiając cicho z jednym z kolegów. To zachowania wskazujące na problemy z wypowiadaniem się i nawiązywaniem kontaktu z otoczeniem charakterystyczne właśnie dla zespołu Aspergera. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Messi nie znał wtedy języka katalońskiego, którym porozumiewano się w Barcelonie. To również mogło stanowić przeszkodę w komunikowaniu się z innymi. Zaburzenie jest często związane z niezgrabnością ruchową i problemami z koordynacją, ale ta akurat cecha nie pasuje do zachowania piłkarza. Jednak wykonywanie dokładnie tych samych ruchów i upadanie za każdym razem na prawą stronę zdecydowanie wskazuje na objawy zespołu Aspergera. Messi strzela gole w identyczny sposób, co jest kolejnym dowodem na możliwość rozwoju schorzenia. Osoby z tym schorzeniem mają fenomenalną pamięć, dlatego wysoce prawdopodobne jest, że nauczył się skutecznych ruchów i powtarza je na każdym meczu. Następna cecha wskazująca na zespół Aspergera u sportowca to duże trudności z przeżywaniem porażki. Słyszy się wiele głosów o tym, że każda przegrana jest dla niego dużym problemem. Dzieci z opisywanym zaburzeniem czasami mają tego typu kłopoty. Z kolei u Messiego może to być po prostu wyrazem dużej ambicji.

Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Zespół Aspergera
  2. Sławne osoby z zespołem Aspergera
  3. "Wysypkowe zdolności" i nietypowe zainteresowania osób z autyzmem i z Zespołem Aspergera
  4. „Leo Messi – od Aspergera do Ligi Mistrzów” - Nowa Nadzieja Nr 1/2014
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
11
Polecamy
Charakterystyka zaburzeń osobowości
Charakterystyka zaburzeń osobowości Dzień Dobry TVN
Jak objawia się spektrum autyzmu?
Jak sprawdzić, czy dziecko może cierpieć na autyzm?
Jak objawia się spektrum autyzmu? Jak sprawdzić, czy dziecko może cierpieć na autyzm? TVN zdrowie
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu TVN zdrowie
Co to jest samoocena i jak ją podnieść?
Co to jest samoocena i jak ją podnieść? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty