Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować? Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka
menu
Polub nas na Facebooku

Zmniejszenie żołądka – czy warto ryzykować? Plusy i minusy zabiegu resekcji żołądka

Osoba przed operacją żołądka

Fot: nito100 /

Zmniejszenie żołądka to zabieg, który pozwala na szybką redukcję masy ciała. Jest on wykonywany w ściśle określonych sytuacjach i nie należy traktować go jako alternatywy dla zdrowego trybu życia.

Coraz więcej otyłych osób pokłada duże nadzieje w zabiegu zmniejszenia żołądka. Warto jednak uświadomić sobie, że redukcja jego objętości może wywołać poważne powikłania i wiąże się z koniecznością trwałej zmiany sposobu odżywiania.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka

Redukcję objętości żołądka można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest rękawowa resekcja żołądka, która polega na usunięciu ponad 80% narządu. Pozostaje więc jedynie jego niewielki fragment.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobacz film: Chirurgiczne zmniejszenie żołądka u osoby dorosłej. Źródło: 36, 6

Obwodową resekcję żołądka można przeprowadzić w sposób tradycyjny lub metodą laparoskopową, która należy do metod mniej inwazyjnych – pacjent szybciej wraca do codziennego życia.

Po operacji utworzenia bypassa żołądkowego trzeba zostać w szpitalu przez 2–3 dni, a przez kolejne 2–3 tygodnie należy się oszczędzać. U około 10% osób, które mają za sobą obwodową resekcję żołądka, dochodzi do powikłań. Na ogół są one niegroźne i obejmują zakażenia w miejscu nacięcia, trudności z trawieniem i krwawienie pooperacyjne. Poważne komplikacje dotyczą 1–5% osób. Najczęstsze z nich to zatorowość płucna, obfite krwawienie, infekcja o ciężkim przebiegu oraz przeciek jelita.

Operacyjne zmniejszenie żołądka – nie tylko bypass

Obwodowa resekcja żołądka to nie jedyna metoda zmniejszenia jego objętości. Efekt ten można uzyskać także za pomocą następujących zabiegów:

  • założenie opaski żołądkowej – druga pod względem popularności i najmniej inwazyjna metoda chirurgicznego leczenia otyłości; zabieg polega na umieszczeniu silikonowego pierścienia wokół górnej części żołądka w taki sposób, aby objętość tego narządu uległa redukcji; opaskę żołądkową można usunąć – zabieg jest odwracalny;
  • laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (mankietowa resekcja żołądka) – operacja zmniejszenia żołądka, która skutkuje trwałym usunięciem ponad połowy narządu i utworzeniem cienkiego „rękawa";

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Na czym polega balonikowanie żołądka? Źródło: Klinika urody.

  • pionowa gastroplastyka żołądka – połączenie resekcji żołądka z umieszczeniem opaski żołądkowej; ten typ operacji jest rzadko wykonywany ze względu na wysokie ryzyko powikłań i relatywnie niską skuteczność zabiegu.

Zmniejszenie żołądka – dieta

W pierwszym miesiącu po operacji można przyjmować tylko niewielkie ilości miękkich pokarmów i płynów. Z czasem jadłospis należy rozszerzać o produkty stałe, ale stopniowo i z umiarem. Pożywienie powinno być dokładnie przeżute, aby organizm miał czas poczuć sytość przed pojawieniem się dyskomfortu lub nudności. Warto ograniczać ilość soków owocowych i innych kalorycznych napojów w diecie – nadmiar kalorii nie sprzyja procesowi chudnięcia, nawet po zmniejszeniu żołądka. O szczegółowe wskazania dotyczące diety najlepiej zapytać lekarza.

Dobrym pomysłem jest ułożenie jadłospisu z pomocą dietetyka, który zadba o to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia niedoboru składników odżywczych.

Zobacz film: Jak wygląda walka z otyłością? Źródło: Stylowy Magazyn.

Zmniejszenie żołądka – ile kosztuje?

Wskaźnik masy ciała BMI przekraczający 40 i zły stan zdrowia ściśle związany z nieprawidłową wagą to ważne wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości. Jeśli wcześniejsze próby odchudzania nie powiodły się, a nadmierne obciążenie stawów wyklucza regularną aktywność fizyczną, która mogłaby wspomóc spadek masy ciała, warto rozważyć operację. To, ile kosztuje zmniejszenie żołądka, zależy od rodzaju zabiegu. Cena waha się od 12 do 25 tysięcy złotych.

Zmniejszenie żołądka – efekty

Spadek wagi po zabiegu bywa spektakularny. Poddające się mu osoby tracą nawet 60% zbędnych kilogramów, dzięki czemu udaje im się zredukować lub całkowicie wyeliminować problemy zdrowotne wynikające z otyłości.

Zmniejszenie żołądka – powikłania

Prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka jest mniejsze, gdy operacja była przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów. Jednak nawet najlepszy chirurg nie zagwarantuje, że po obwodowej resekcji żołądka nie dojdzie z czasem do rozpadu opaski dzielącej narząd, jego rozciągnięcia lub przecieku jego zawartości do jamy brzusznej (kwas żołądkowy może wówczas uszkodzić narządy wewnętrzne).

Nie lada problem mogą stanowić niedobory żywieniowe, będące wynikiem ograniczonego wchłaniania składników pokarmowych. Należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia między innymi niedokrwistości i osteoporozy.

Spadek wagi dzięki redukcji objętości żołądka jest wielce prawdopodobny, ale nie jest to łatwa, pozbawiona wyrzeczeń metoda odchudzania. Najpierw należy rozważyć naturalne sposoby polegające na wdrożeniu zdrowego jadłospisu i ćwiczeń. Dietę na zmniejszenie żołądka warto opracować z dietetykiem, aby mieć gwarancję, że nie dojdzie do niedoboru witamin i składników mineralnych.

Zobacz film: Otyłość olbrzymia - jak można ją leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
298
31
Polecamy
Operacja bariatryczna u dziecka.
Kiedy należy ją wykonać?
Operacja bariatryczna u dziecka. Kiedy należy ją wykonać? TVN zdrowie
Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg?
Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg? TVN zdrowie
Operacja bariatryczna przez usta.
Bez otwierania jamy brzusznej
Operacja bariatryczna przez usta. Bez otwierania jamy brzusznej Dzień Dobry TVN
Głodówki oczyszczające.
Głosy za i przeciw
Głodówki oczyszczające. Głosy za i przeciw Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?