Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmiany skórne na twarzy, na plecach lub dłoniach. Jakie są możliwe przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Zmiany skórne na twarzy, na plecach lub dłoniach. Jakie są możliwe przyczyny?

NAN

Fot: Anatoly Tiplyashin / stock.adobe.com

Zmiany skórne to problem, z którym zetknął się niemal każdy. Występują w różnych formach i w różnych warstwach skóry. Część z nich jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, a część związana jest z chorobą. Większość z nich ma charakter łagodny, chociaż zdarzają się te o charakterze złośliwym.

Bardzo często wygląd skóry człowieka odzwierciedla to, co dzieje się wewnątrz. Skóra jest bardzo wrażliwa na wszelkie procesy zachodzące w organizmie i reaguje na nie np. widocznymi zmianami. Większość z nich wynika z niewłaściwej pielęgnacji, ale zdarzają się również takie, które świadczą o chorobie.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jakie formy przyjmują zmiany skórne?

Jest wiele rodzajów zmian skórnych, z których najczęściej spotykane są te pod postacią swędzącej wysypki, np. świąd. Są nimi m.in. siniaki, przebarwienia, przekrwienia i naczyniaki, które mogą występować na różnych częściach ciała. Oczywiście najczęściej dotykają twarzy, ramion, dłoni czy pleców, ale mogą pojawiać się także na powiekach (np. w formie zgrubień żółtych – tzw. żółtaków) czy w miejscach intymnych. Zmiany skórne to wszelkiego rodzaju guzy, brodawki, a także rumień. Nadmierny wzrost włosów czy łysienie zaliczane są również do tej kategorii, podobnie jak wybroczyny i obrzęki. Większość z nich wywołana jest przez alergie bądź pojawia się na skutek mechanicznych uszkodzeń naskórka i nie powinna wzbudzać niepokoju zanim nie zostanie przeprowadzona dokładna diagnoza.

Zmiany skórne na twarzy

Zmiany skórne na twarzy bardzo często związane są ze złą pielęgnacją skóry, która ma skłonność do podrażnień. Przyjmują formę krostek czy widocznego zaczerwienienia i wymagają zmiany kosmetyku lub użycia maści czy kremu do miejscowego stosowania, które przepisze lekarz.

W sytuacjach, kiedy twarz jest nadmiernie zaczerwieniona i nie jest to związane z warunkami zewnętrznymi jak wiatr, słońce czy duże różnice temperatur, może być to wynikiem nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy.

Przypadłością dotykającą szczególnie kobiet są tzw. naczyniaki gwiaździste, często określane pajączkami. Przyjmują formę czerwonych punkcików, z których w różnych kierunkach rozchodzą się widoczne naczynka. Najczęściej pojawiają się właśnie na twarzy i na górnej części ciała. Mogą świadczyć o cerze naczynkowej, występują często w okresie ciąży i zaraz po porodzie, ale w niektórych przypadkach świadczą o zaburzeniach krążenia lub chorobach wątroby, np. o marskości.

Widoczny na skórze rumień często jest związany z nadaktywnością naczyń krwionośnych i może oznaczać toczeń rumieniowaty. Znacznie częściej jednak powodują go silne emocje i miejscowe podrażnienie skóry.

Na twarzy występuje również tzw. trądzik różowaty. Na samym początku pojawiają się jedynie przebarwienia, ale wraz z postępowaniem schorzenia cera staje się widocznie grudkowata i nierówna.

Zmiany skórne w obrębie twarzy to również pękające kąciki ust spowodowane brakiem witaminy B, żelaza i cynku (tzw. zajady) oraz żółtaki (złogi cholesterolu na skórze), które występują najczęściej na powiekach, ale mogą być widoczne też na innych częściach ciała i często towarzyszyć cukrzycy.

Zobacz film: Zabiegi profesjonalne na dłonie. Jak odmłodzić dłonie. Źródło: W Dobrym Stylu

Zmiany skórne na nogach, na plecach, na dłoniach czy łokciach

Najczęstszą zmianą, która może pojawić się w różnych miejscach ciała, jest świąd skóry. Zazwyczaj jest wywołany przez reakcję alergiczną, ale w niektórych przypadkach może powodować go cukrzyca lub choroby wątroby i dróg żółciowych. Zmiany skórne np. na plecach pojawiające się jako reakcja alergiczna, mogą przybierać formę pokrzywki lub wysypki.

Z kolei skłonność do powstawania siniaków może świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń bądź pojawia się jako skutek uboczny zażywania niektórych leków. Sinienia skóry u kobiet mogą być związane z fazami cyklu miesięcznego, podobnie jak inne przebarwienia, które mogą być skutkiem działania hormonów.

Brązowe znamiona, które pojawiają się głównie w fałdach skórnych, na szyi, pachwinach i w okolicy narządów płciowych, mogą świadczyć o rogowaceniu ciemnym, które jest charakterystyczne dla wielu chorób np. insulinoodporności, cukrzycy typu II czy zespołu policystycznych jajników. Określenie przyczyny zawsze wymaga dokładnej diagnostyki.

Schorzeniem skóry objawia się też sarkoidoza. Na całym ciele pojawiają się wtedy drobne i twarde guzki, które nie powodują bólu, ale mają nieestetyczny wygląd. Z kolei duże, bolesne i czerwone guzy to rumień guzowaty, w przebiegu którego zmiany są zwykle widoczne na podudziach. Pojawienie się rumienia zawsze wymaga dokładnego określenia przyczyny, ponieważ jest on charakterystyczny dla wielu schorzeń, jak zakażenie paciorkowcowe, salmonella, ale także HIV.

Zmiany skórne na łokciach są z kolei objawem zrogowacenia naskórka lub procesu jego złuszczania, co może mieć związek z nieodpowiednimi kosmetykami, ale także niedoborami witaminy A.

Zmiany skórne u dzieci i niemowląt

Większość zmian skórnych u niemowląt i dzieci jest niegroźna i związana z dopiero kształtującą się barierą ochronną skóry. Wiele z nich znika samoistnie lub po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych. Przykładem są znamiona naczyniowe, z którymi dziecko się rodzi, lub które powstają już po porodzie i znikają samoistnie.

Skóra dzieci jest podatna na działanie substancji podrażniających w kosmetykach, stąd często widoczne są na niej reakcje alergiczne, podobnie jak atopowe zapalenie skóry, które może być spowodowane niewłaściwą higieną.

Zazwyczaj zmiany skórne u dzieci są bardzo podobne do tych, które występują u dorosłych. Wszelkie niepokojące rodziców objawy powinny być zgłoszone lekarzowi pediatrze, który oceni podłoże zmian bądź skieruje dziecko do specjalisty.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Polecamy
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Czym są problemy skórne?
Przyczyny i leczenie
Czym są problemy skórne? Przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Najczęstsze choroby skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie
Najczęstsze choroby skóry twarzy – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
Zapalenie mieszków włosowych.
Błędy w depilacji są niejedyną przyczyną problemu
Zapalenie mieszków włosowych. Błędy w depilacji są niejedyną przyczyną problemu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty