Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka
menu
Polub nas na Facebooku

Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka

NAN

Fot: fotolia.com

Ból i swędzenie sutków w ciąży są często interpretowane jako jej wczesny objaw. Nie muszą one jednak, podobnie jak wyciek z sutka, oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Mogą być także świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i chorobach piersi. 

Sutki kobiety są bardzo podatne na zmiany w organizmie, które zachodzą na skutek ciąży, ale również zaburzeń hormonalnych. Ponadto często zdarza się, że ból sutków występuje jako efekt napięcia przed okresem.

Ból sutków w ciąży

Piersi zaczynają się zmieniać już na początku pierwszego trymestru ciąży. Zauważalnie się powiększają, czemu często towarzyszy ból i swędzenie sutków. Jest to zupełnie normalne. Ciąża nie jest jedyną przyczyną takich dolegliwości.

Ból sutków przed okresem a ciąża

Wiele kobiet w ciąży mówi o tym, że jeszcze przed datą spodziewanej miesiączki odczuwały silny i nietypowy ból sutków. Jednak taka sytuacja nie koniecznie świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Może być spowodowana silnym napięciem przedmiesiączkowym lub zaburzeniami hormonalnymi. Działanie obu tych czynników może nasilać się na skutek stresu, a więc osoby, które boją się ciąży lub bardzo jej pragną, mogą odczuwać silny ból sutków, mimo że nie doszło do zapłodnienia.

Czy wyciek z sutka to zawsze objaw ciąży?

Biała, żółta lub przezroczysta wydzielina może wydobywać się z sutka podczas ciąży, jednak najczęściej nie dzieje się to na jej początku. Taki objaw występujący z każdej innej przyczyny powinien być zawsze konsultowany z lekarzem, ponieważ może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub patologicznych zmianach w piersiach. U kobiet, które nie są w ciąży, może nawet wystąpić mlekotok, który jest objawem wysoko podniesionej prolaktyny, co najczęściej wywołane jest przez gruczolaka przysadki i wymaga natychmiastowego leczenia.

Wyciek z sutka w czasie ciąży

W późniejszym okresie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, wyciek z sutka jest zupełnie normalnym objawem, który jest wywołany podniesieniem prolaktyny i przygotowywaniem się organizmu matki do karmienia. Taka wydzielina najczęściej jest wodnista bądź żółta. Nie jest to takie mleko, jakie dziecko będzie piło przez większość czasu, a tak zwana siara – pierwszy pokarm, który zawiera wyjątkowo dużo przeciwciał i składników odżywczych. Pojawienie się siary w ciąży może być kłopotliwe dla mamy, ponieważ potrafi ona plamić ubrania na żółty kolor, a nawet zostawiać mokre ślady na ubraniach. Można się przed tym zabezpieczyć, stosując wkładki laktacyjne – bawełniane krążki do umieszczenia w staniku.

Kolor sutka na początku ciąży

Na początku ciąży może się także zmienić kolor i wygląd sutków. Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy sutki znacznie się powiększają i ciemnieją, mogą przybrać kolor fioletowy lub brązowy. Nie należy się tym martwić, ponieważ jest to zupełnie normalne.

Ciąża i białe grudki na sutkach

Sutki przechodzą przez wiele zmian w ciąży, dlatego pojawienie się białych grudek jest bardzo możliwe i może mieć wiele przyczyn. Mogą to być kawałki zaschniętego pokarmu, który wydostał się z piersi. Należy je usuwać za pomocą ciepłej wody z mydłem, gdyż zeskrobywanie mogłoby uszkodzić wrażliwy sutek. Biały kolor może mieć także łuszcząca się z brodawek i uwypuklonych gruczołów łojowych skóra. Dzieje się tak najczęściej, gdy dochodzi do podrażnień, na przykład przez źle dobrany stanik. Przesuszone sutki warto natłuszczać za pomocą balsamów o naturalnym składzie.

Krostki na sutkach w ciąży

Pojawiające się krostki i grudki na sutkach również nie są powodem do obaw, ponieważ są to gruczoły łojowe, które uwypuklają się podczas w ciąży.

Jak przygotowywać sutki w ciąży?

Przez wiele lat panowała opinia, że sutki trzeba przygotowywać do karmienia poprzez hartowanie ich – szczypanie, pocieranie szorstkimi materiałami czy naciąganie. Miało to rzekomo utwardzić brodawki i zapobiec ich podrażnieniom na początku karmienia. Zabiegi takie nie tylko nie mają żadnych naukowych podstaw i są nieprzyjemne, ale mogą wręcz zaszkodzić. O sutki w ciąży należy dbać, ale w sposób zgoła odmienny – nie uciskać, nosić gładki, miękki i dobrze dopasowany stanik oraz smarować, jeżeli wysychają.

Z jakim dolegliwościami zmaga się każda przyszła mama? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Zmiany w sutkach – kiedy zgłosić się do lekarza?

Każda kobieta, która nie jest w ciąży i zauważa większe zmiany w swoich piersiach powinna udać się do lekarza, aby wykluczyć choroby piersi i zaburzenia hormonalne. Przyszłe mamy mogą być o wiele spokojniejsze, ponieważ większość zmian w sutkach wywołanych jest przez ciążę. Powinny się jednak zwrócić do lekarza, gdy dostrzegą niepokojące objawy, takie jak:

  • mlekotok na początku ciąży (może świadczyć o zbyt wysokim poziomie prolaktyny),
  • wydzielina z sutka o niestandardowym kolorze lub zapachu (podbarwiona krwią bądź ropna),
  • wyjątkowo bolesna, zaczerwieniona i ciepła pierś (może to oznaczać zapalenie piersi),
  • wyczuwalny guzek w piersi,
  • powiększenie węzłów chłonnych pod pachą lub silny ból promieniujący do pachy.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
16
Polecamy
Jak rozpoznać, że kobieta jest w ciąży po ciąży niedawno rozwiązanej?
Przeczytaj, jak rozpoznać objawy takiej ciąży
Jak rozpoznać, że kobieta jest w ciąży po ciąży niedawno rozwiązanej? Przeczytaj, jak rozpoznać objawy takiej ciąży Dzień Dobry TVN
Objawy ciąży urojonej i przyczyny jej powstawania.
Leczenie ciąży urojonej
Objawy ciąży urojonej i przyczyny jej powstawania. Leczenie ciąży urojonej Dzień Dobry TVN
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę?
Jakie są jego przyczyny?
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny? TVN zdrowie
Ból sutków – jakie są jego przyczyny?
Czy może oznaczać chorobę?
Ból sutków – jakie są jego przyczyny? Czy może oznaczać chorobę? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Lorin
Dziękuję za ten artykuł :) Staram się zbierać informacje na temat ciąży, bo w najbliższym czasie będę je potrzebować. Czy możecie mi polecić jakiś krem nawilżający piersi?
Czytaj całość
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni