Polub nas na Facebooku
Czytasz:  Złamanie kręgosłupa – objawy i leczenie. Czy mając złamany kręgosłup, można chodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

 Złamanie kręgosłupa – objawy i leczenie. Czy mając złamany kręgosłup, można chodzić?

Ból kręgosłupa, kobieta z bólem pleców, uraz w dolnej czesci

Fot. Staras / Getty Images

Złamanie kręgosłupa to wbrew pozorom dość częsty problem, zwłaszcza wśród kobiet w wieku postmenopauzalnym, które zmagają się z osteoporozą. Głównym objawem złamania w obrębie kręgosłupa jest ból pleców, ale – co ciekawe – dolegliwości bólowe nie muszą być nasilone, a czasem są ledwie zauważalne.

Złamany kręgosłup u osób w starszym wieku często pozostaje niezdiagnozowany, jeśli nie powoduje bólu lub jest on tak nieznaczny, że seniorzy nie wspominają o nim lekarzowi. Warto jednak uświadomić sobie, że nawet niewielkie pęknięcie w kręgosłupie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ z czasem może spowodować ukruszenie i zapadanie się kości, czyli tzw. kompresyjne złamanie kręgosłupa.

Złamanie kręgosłupa a osteoporoza

Do złamania kręgosłupa może dojść w wyniku kontuzji lub urazu, np. po niefortunnym upadku lub wskutek wypadku samochodowego. U osób starszych, których układ kostny uległ znacznemu osłabieniu w związku z osteoporozą lub chorobą nowotworową, pęknięcie lub złamanie trzonów kręgowych może nastąpić w następstwie kichnięcia, kaszlnięcia lub innego niegroźnego ruchu. Ten typ urazu, określany jako złamanie kompresyjne kręgosłupa, jest najczęstszy.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Pierwszym objawem złamania jest nagły ból pleców, utrzymujący się przez co najmniej kilka dni. U niektórych osób dolegliwości bólowe są ledwo odczuwalne, co powoduje brak rozpoznania i prowadzi do zrastania się kości w nieprawidłowym ułożeniu, z widocznym przygarbieniem pleców. Wystarczy jedna deformacja trzonu kręgowego, by kręgosłup uległ skróceniu i wykrzywił się do przodu, a złamania tego typu mogą się przecież powtarzać, skutkując powstaniem tzw. garbu.

Kifoza (tzw. okrągłe plecy) ma wpływ na sposób chodzenia i powoduje dalsze zniekształcenie kręgosłupa i stawów. W ciężkich przypadkach przyczynia się do ucisku narządów wewnętrznych i innych problemów (trudności z poruszaniem się i zachowaniem równowagi, ograniczenie samodzielności w codziennym życiu, spadek aktywności, brak łaknienia, zaburzenia snu, przewlekły ból pleców, przemęczenie, poczucie izolacji i towarzyszący mu smutek).

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Złamany kręgosłup – czy można chodzić?

Osoby, u których doszło do kompresyjnego złamania kręgosłupa, na ogół mogą poruszać się o własnych siłach – świadczy o tym choćby fakt, iż w wielu przypadkach pozostają nieświadomi przebytego urazu. Nie jest to jednak regułą. Jeśli złamanie ma ciężką postać, pacjent może być unieruchomiony na czas trwania leczenia, a czasem całkowicie i nieodwracalnie traci zdolność chodzenia.

Złamanie kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa, znajdujący się w dolnej części pleców, składa się z 5 największych i najsilniejszych trzonów kręgowych, i są do niego przyczepione najmocniejsze z mięśni kręgosłupa. Specyficzna budowa tego fragmentu kręgosłupa sprawia, że do złamania w tym odcinku może dojść tylko w wyniku silnego urazu lub po wcześniejszym patologicznym osłabieniu kości (najczęściej w wyniku postępującej osteoporozy).

Złamanie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to częste zjawisko wśród kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn po 60. roku życia. Przy podejrzeniu złamania należy wykonać dodatkowe badania, aby upewnić się, że niepokojące objawy nie są związane z nowotworem kręgosłupa.

Złamanie kręgosłupa piersiowego – następstwa

Złamanie kręgosłupa w odcinku piersiowym to zwykle wynik wypadku samochodowego, upadku, kontuzji sportowej lub pobicia. Większość złamań dotyczy dolnej partii odcinka piersiowego, która jest z natury mało odporna na nacisk.

Skutki złamań tego typu bywają dramatyczne – u wielu osób dochodzi do trwałych uszkodzeń neurologicznych i utraty zdolności samodzielnego poruszania się. Gdy oprócz złamania kręgosłupa w odcinku piersiowym wystąpiły problemy neurologiczne, ryzyko dalszych problemów i powikłań rośnie już po 29. roku życia (młodsze osoby mają 86% szans na przeżycie 10 lat po złamaniu, a 29-letnie i starsze – tylko 50%).

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Złamanie kręgosłupa szyjnego – skutki

Do złamania kręgosłupa w odcinku szyjnym dochodzi zwykle w wyniku silnego urazu podczas upadku lub wypadku samochodowego. Następstwem takiego złamania jest tymczasowy lub trwały paraliż całego ciała od szyi w dół (jeśli urazu doznał rdzeń kręgowy) lub paraliż i śmierć (gdy rdzeń kręgowy został poważnie uszkodzony).

Złamanie kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego – leczenie

Leczenie złamań kompresyjnych polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych, odpoczynku, stabilizacji kręgosłupa za pomocą specjalnego gorsetu ortopedycznego i na farmakologicznym wzmocnieniu układu kostnego w celu uniknięcia podobnych złamań w przyszłości.

U większości pacjentów złamanie trzonu kręgowego goi się prawidłowo, dzięki czemu stosunkowo szybko mogą wrócić do normalnej aktywności fizycznej. Lekarze zalecają, aby po urazie spędzić w łóżku nie więcej niż kilka dni, ponieważ brak ruchu nasili utratę masy kostnej i przyspieszy postęp osteoporozy.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, a osoba ze złamanym kręgosłupem stale odczuwa silny ból, należy wziąć pod uwagę operację. Zabieg chirurgiczny ma na celu ustabilizowanie miejsca złamania za pomocą specjalnego cementu akrylowego.

Bibliografia:

https://bottomlineinc.com/health/back-or-neck-pain/vertebral-fractures-you-may-have-a-broken-back-and-not-know-it

http://www.back.com/back-pain/conditions/spinal-fractures/index.htm

https://emedicine.medscape.com/article/309615-overview

https://www.spinehealthlife.com/conditions/thoracic-spine-fractures/

https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/cervical-fracture-broken-neck/

https://www.webmd.com/pain-management/guide/spinal-compression-fractures-treatments#1

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
16
Polecamy
Złamania kompresyjne kręgosłupa – przyczyny, leczenie i rehabilitacja
Złamania kompresyjne kręgosłupa – przyczyny, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Złamane kręgi kręgosłupa.
Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić?
Złamane kręgi kręgosłupa. Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić? TVN zdrowie
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?
Miód manuka – „płynne złoto” z Nowej Zelandii
Miód manuka – „płynne złoto” z Nowej Zelandii
Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
Proste ćwiczenia rozciągające poprawią krążenie i zmniejszą ryzyko zawału serca
Dynia ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Co zrobić z dyni?
Dynia ureguluje poziom cukru, cholesterolu i pomoże schudnąć. Co zrobić z dyni?
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki