Polub nas na Facebooku
Czytasz: Złamana noga – na czym polega pierwsza pomoc i rehabilitacja?
menu
Polub nas na Facebooku

Złamana noga – na czym polega pierwsza pomoc i rehabilitacja?

Mężczyzna, który ma złamaną nogę

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Złamana noga w kostce lub w kolanie nie musi być skutkiem poważnego urazu lub kontuzji – nawet pozornie błahy upadek może spowodować bolesne i skomplikowane złamanie. W obliczu złamania kości należy ostrożnie unieruchomić kończynę i wezwać pogotowie.

Silny ból, nagły obrzęk kolana lub kostki oraz niemożność utrzymania się na nogach po urazie lub upadku to klasyczne objawy złamania. Uraz nogi nie zawsze jest złożony, ale powrót do formy może zająć wiele tygodni, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej opatrzyć złamaną nogę.

Złamana noga – pierwsza pomoc

Gdy doszło do złamania nogi w kolanie, zanim poszkodowany zostanie przebadany, a noga prześwietlona, nie sposób stwierdzić, czy to faktycznie złamanie czy "tylko" poważny uraz. W obu sytuacjach konieczna jest pomoc lekarza, dlatego należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Nogę w kolanie należy unieruchomić.

Jeśli doszło do złamania nogi w kostce, a poszkodowany nie jest w stanie ruszyć stopą lub stracił w niej czucie, powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarzy. Kończyna powinna zostać unieruchomiona. W przypadku otwartego złamania, gdy fragment kości przebił się przez skórę, miejsce urazu należy zakryć sterylnym bandażem i cierpliwie czekać na pomoc ratowników.

Ból towarzyszący złamaniu bywa trudny do zniesienia, dlatego warto złagodzić go za pomocą środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości? Źródło: 36,6.

Badania przy podejrzeniu złamania nogi

Prześwietlenie nogi to podstawowe narzędzie diagnostyczne służące do określenia, czy rzeczywiście doszło do jej złamania. Lekarz może zlecić również badanie tomografem komputerowym (TK) lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), jeśli bierze pod uwagę konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Czasem dokładne zbadanie kolana jest niemożliwe ze względu na silny obrzęk. Problemem bywa także płyn zbierający się w torebce stawowej, ale ten można odessać za pomocą strzykawki i cienkiej igły wprowadzonej do przestrzeni stawowej. Gdy obrzęk zmniejszy się, zbadanie miejsca urazu będzie prostsze.

Złamanie nogi w kolanie nie jest tak częste, jak mogłoby się wydawać. Znacznie bardziej powszechne są urazy więzadeł lub chrząstki kolana. Dla kontrastu, złamanie nogi w kostce to jeden z najczęściej występujących urazów stawów i kości.

Złamana noga w gipsie

Gips to dobry sposób na unieruchomienie złamanej nogi, ponieważ pozwala na spokojne zrośnięcie się kości bez narażania jej na dalsze urazy. Oprócz gipsu stosuje się – w zależności od potrzeby i okoliczności – między innymi łubki. Przed założeniem gipsu konieczne bywa nastawienie złamanej kości. Jeżeli lekarz nie może zrobić tego manualnie, wskazana jest operacja (zabieg jest wskazany także przy złamaniach otwartych kości).

Złamana noga – ile czasu w gipsie?

Czas zrastania się złamanej kości różni się w zależności od rodzaju złamania, wieku poszkodowanego i stanu jego zdrowia, ale statystycznie proces gojenia trwa od 4 do 8 tygodni – i tak długo noga jest w gipsie (jeśli to on został zastosowany do stabilizacji złamania). W tym okresie należy oszczędzać złamaną kończynę i nie wywierać na nią nacisku. Poruszanie się jest wówczas utrudnione, dlatego zaleca się chodzenie o kulach.

Złamana noga – rehabilitacja

Obrzęk, deformacja stawu, zasinienie skóry – każdy, kto widział jak wygląda złamana noga, jest w stanie wyobrazić sobie, że powrót do formy nie nastąpi w ciągu kilku dni. Osoby, które doświadczyły złamania nogi muszą zmagać się także z dotkliwym bólem i przez przynajmniej kilka tygodni mają trudności z samodzielnym poruszaniem się, co nie pozostaje bez wpływu na ich codzienne życie, obowiązki, pracę itp. Objawy złamania nogi dają się we znaki przez dłuższy czas, dlatego rehabilitacja to absolutna konieczność.

Niestety, wystarczy kilka tygodni nieużywania danego stawu, by poruszanie nim stało się trudne, a nawet bolesne. Bez odpowiednio dobranych ćwiczeń wykonywanych pod nadzorem wykwalifikowanego i doświadczonego rehabilitanta odzyskanie pełnej sprawności stawu kolanowego lub kostki może okazać się niemożliwe.

Ćwiczenia rehabilitacyjne należy wykonywać dokładnie i bez pośpiechu. Należy pamiętać, że ich celem jest powrót do zdrowia, a nie poprawa kondycji. Na to też przyjdzie czas, ale podczas rehabilitacji kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo.

Złamana noga – odszkodowanie

Wysokość odszkodowania za złamaną nogę zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia uszczerbku na zdrowiu, jaki nastąpił wskutek urazu. Jego procentowa wartość różni się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych, ale w przypadku złamanej nogi w kolanie lub kostce nie należy spodziewać się wysokich kwot, chyba że proces leczenia nie przebiegł prawidłowo i poszkodowany ma na przykład ograniczoną sprawność kończyny i trudności z poruszaniem się o własnych siłach.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
10
Polecamy
Kość strzałkowa – złamanie, ból, rehabilitacja 
Kość strzałkowa – złamanie, ból, rehabilitacja  TVN zdrowie
Złamanie awulsyjne, zmęczeniowe i zamknięte – czym się różnią?
Złamanie awulsyjne, zmęczeniowe i zamknięte – czym się różnią? TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?