Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zioła i leki na uspokojenie dla dzieci. Co można podać, aby uspokoić dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

Zioła i leki na uspokojenie dla dzieci. Co można podać, aby uspokoić dziecko?

Mały chłopiec zakrywa twarz rączkami

Fot. Emma Kim / Getty Images

Leki uspokajające dla dzieci powinno stosować się tylko w szczególnych przypadkach i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą. Ze względu na zawarte w nich substancje i możliwe skutki uboczne nie można ich podawać wszystkim dzieciom.

Leki na uspokojenie są szczególną kategorią środków farmakologicznych. Te, które działają łagodnie, można kupić w aptece bez recepty. Natomiast zawierające silną substancję aktywną są dostępne wyłącznie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Leki uspokajające mają postać syropów, kropli, tabletek lub herbat. Wskazaniem do ich stosowania są: stany napięcia psychicznego, długotrwały stres, bezsenność, lęk i depresja. Można je podawać także dzieciom, jednak wyłącznie pod okiem lekarza.

Jak rozpoznać depresję u dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Depresja u dziecka - jak ją rozpoznać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kiedy stosuje się leki uspokajające dla dzieci?

Środki uspokajające dla dzieci są przepisywane przez lekarza wyłącznie w szczególnych i wyjątkowych przypadkach. Wszelkie zaburzenia dotyczące sfery psychicznej i emocjonalnej mogą wystąpić w każdym wieku, nawet u bardzo małych dzieci. Ich przyczyna jest najczęściej złożona – wpływ na wystąpienie problemu mają czynniki środowiskowe, biologiczne i genetyczne, a także różne wydarzenia w życiu.

Skutkiem zaburzeń są kłopoty wychowawcze, trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, nieprzystosowanie do środowiska i nieprawidłowy rozwój. Ich leczenie obejmuje psycho- i farmakoterapię. Leki uspokajające dla dzieci stosuje się najczęściej w przypadku:

  • nadpobudliwości psychoruchowej,
  • stanów lękowych i depresyjnych,
  • bezsenności,
  • napadów agresji,
  • reakcji nerwicowych.

Niepokój, rozdrażnienie i płaczliwość u dzieci może być wywołana nie tylko zaburzeniami w sferze psychicznej i emocjonalnej. U niemowląt często taki stan towarzyszy ząbkowaniu, kolce, infekcji górnych dróg oddechowych lub zapaleniu ucha. Natomiast dziewczynki i chłopcy w wieku przedszkolnym i szkolnym zwykle stresują się nową sytuacją lub relacjami z rówieśnikami. Dlatego, zanim sięgnie się po leki uspokajające dla dzieci, warto skonsultować się z pediatrą, porozmawiać z dzieckiem, a także skorzystać z pomocy psychologa lub pedagoga szkolnego.

Polecamy: Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?

Środki na uspokojenie dla dzieci

Leki uspokajające dla dzieci, które są dostępne wyłącznie na receptę, zawierają substancję czynną w dawce dostosowanej do wieku i masy ciała pacjenta. Można je stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza, z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności – przestrzegania ustalonej dawki, pory podania i uważnej obserwacji dziecka. Jest to ważne, ponieważ mogą wywołać reakcje niepożądane i skutki uboczne.

Najczęściej spotykane są krople lub syrop dla dzieci na uspokojenie. Taka forma leku pozwala na dokładne odmierzenie zalecanej dawki. W większości przypadków stosuje się środki farmakologiczne z hydroksyzyną. Ma ona działanie wyciszające, uspokajające, przeciwlękowe i hamujące aktywność układu nerwowego. Zalecana dawka dobowa to 2 mg na kg masy ciała.

Leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty

W aptece dostępne są także różnego rodzaju leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty. Zwykle nie zawierają chemicznych substancji aktywnych, a ich głównym składnikiem są zioła, które wykazują łagodne działanie wyciszające i rozluźniające. Mają formę syropu, kropli, tabletek lub herbat. Można zastosować je doraźnie, jednak kiedy problem nie ustępuje lub powraca, konieczna jest konsultacja lekarska.

Zioła na uspokojenie dla dzieci to:

  • melisa – działa wyciszająco i kojąco na układ nerwowy; polecana jest szczególnie w przypadku stresu, nadmiernego pobudzenia i przy bezsenności;
  • lawenda – działa relaksująco i przeciwstresowo;
  • żeń-szeń – poprawia pracę układu nerwowego i łagodzi stres;
  • kozłek lekarski – polecany na problemy ze snem i stany lękowe;
  • rumianek – koi stany nadmiernego napięcia emocjonalnego.

Herbatka na uspokojenie dla dziecka sprawdzi się, kiedy dziecko jest niespokojne i rozdrażnione z powodu kolki, ząbkowania, infekcji lub stresu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku problemów emocjonalnych trzeba zwalczać przede wszystkim przyczynę, a nie objawy.

Podczas podawania leków na uspokojenie dla dzieci bez recepty również należy zachować szczególną ostrożność, a przed ich zastosowaniem skonsultować się z pediatrą. Środki na bazie ziół także mogą wywołać skutki uboczne, np. problemy żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne, nadmierną senność. Niektóre z nich ponadto są dozwolone dopiero od pewnego wieku i nie można ich podawać niemowlętom.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co na uspokojenie dla dziecka?

Zanim sięgnie się po leki na uspokojenie dla dzieci, warto poznać źródło problemu. Ważna jest obecność, zrozumienie i czułość. Dziecku należy okazać empatię i zrozumienie. Niekiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty – pedagoga szkolnego lub psychologa dziecięcego.

Bibliografia:

  1. N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, [w:] „Postępy fitoterapii”, 3/2017.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
5
Polecamy
Coś na uspokojenie – jakie metody są skuteczne i bezpieczne?
Coś na uspokojenie – jakie metody są skuteczne i bezpieczne? Dzień Dobry TVN
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Zioła na uspokojenie – gatunki roślin, rodzaje preparatów, działanie
Zioła na uspokojenie – gatunki roślin, rodzaje preparatów, działanie TVN zdrowie
Zioła na depresję bez recepty – naturalne sposoby leczenia depresji 
Zioła na depresję bez recepty – naturalne sposoby leczenia depresji  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty