Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół WPW (preekscytacji) – przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół WPW (preekscytacji) – przyczyny, objawy, leczenie

Serce człowieka - na co choruje najczęściej?

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Zespół WPW to schorzenie polegające na nawrotowych zaburzeniach rytmu serca związanych z nieprawidłowym przewodzeniem impulsów wywołujących skurcz. Każdy chory wymaga obserwacji, a uciążliwe objawy powinny być intensywnie leczone.

Zespół WPW jest jedną z form zjawiska tzw. preekscytacji. Nazwę zawdzięcza nie tyle odkrywcom, co lekarzom, którzy jako pierwsi w sposób systematyczny tę chorobę opisali – Louisowi Wolffowi, Johnowi Parkinsonowi i Paulowi White’owi.

Mechanizm powstawania zespołu WPW

Zespół WPW powstaje wskutek nieprawidłowego przewodzenia impulsów w obrębie układu bodźcoprzewodzącego serca. Wiąże się z istnieniem dodatkowej wiązki komórek, które potrafią przenosić bodźce elektryczne i pobudzać do skurczu mięsień sercowy.

W warunkach normalnych rytm serca jest wymuszany przez węzeł zatokowy, który cyklicznie depolaryzując się, inicjuje skurcz. Fala pobudzenia rozchodzi się przez skupienia przewodzących go komórek, które tworzą węzły i pęczki. Utworzona przez nie sieć sprawia, że kolejno kurczą się przedsionki i komory.

Istnienie dodatkowego pęczka tych elektrycznych „przewodów” powoduje, że w niektórych warunkach pobudzenie może nadchodzić nie z węzła zatokowego, ale drogą „na skróty” – dodatkową ścieżką z komór serca – zanim jeszcze zapoczątkowany zostanie kolejny regularny cykl jego pracy. W zespole WPW powoduje to powstawanie przedwczesnych, obejmujących najczęściej tylko komory, nieprawidłowych skurczów. Ich efektywność jest mniejsza niż w przypadku tych, które wywoływane są prawidłowym rytmem zatokowym.

Określenie „zespół preekscytacji” – czyli przedwczesnego pobudzenia – jest w swej istocie pojęciem szerszym niż zespół WPW. Jednak właśnie ta jego postać jest najczęstsza i dlatego często używa się tych pojęć wymiennie.

Syndrom WPW ma charakter wrodzony – stanowi anomalię anatomiczną. Wynika z nieprawidłowego rozwoju układu bodźcoprzewodzącego serca. U części chorych nigdy nie występują żadne objawy kliniczne, zaś u innych mogą powstać zaburzenia rytmu, które zagrażają życiu.

Zespół WPW – objawy

Zespół WPW jest wadą, którą stwierdza się u średnio 1,5% populacji, choć w niektórych regionach, skupiających ludzi o podobnym genotypie, częstość występowania tej choroby może osiągać nawet 3%. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się ją u mężczyzn. Objawy pojawiają się w różnych okresach życia. Zespół WPW może być rozpoznany nawet u dzieci. U niemal połowy chorych brak jest jakichkolwiek klinicznych symptomów choroby.

Osoby z zespołem preekscytacji do lekarza zgłaszają się najczęściej z powodu nawracającego kołatania serca, szybkiego tętna. Niekiedy tym objawom towarzyszą: osłabienie, zawroty głowy, chwilowe zaburzenia widzenia. Przyczyną są przeważnie częstoskurcze przedsionkowo-komorowe.

Wśród innych objawów wymienia się:

  • trzepotanie lub migotanie przedsionków,
  • częstoskurcz przedsionkowy.

Ciężkimi, choć rzadkimi, powikłaniami są nagła niewydolność krążeniowo-oddechowa wywołana przez częstoskurcz albo migotanie komór i całkowite zatrzymanie krążenia.

Jak działa i z czego jest zbudowany układ krążenia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Zespół WPW – rozpoznanie w EKG

Podstawowym badaniem diagnostycznym pozwalającym na stwierdzenie nieprawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych w sercu jest elektrokardiografia (EKG). Charakterystyczne elementy umożliwiają rozpoznanie objawów preekscytacji w zapisie EKG. Są nimi:

  • skrócenie odstępu między załamkiem P a początkiem zespołu QRS,
  • poszerzenie zespołu QRS,
  • pojawienie się (w niektórych odmianach zespołu WPW) fali delta (δ) na wstępującym ramieniu załamka Q.

W przypadku pojawienia się zaburzeń rytmu dzięki EKG można określić szczegółowo ich rodzaj i zastosować prawidłowe leczenie.

Zespół WPW – leczenie

Podstawową formą leczenia zespołu WPW jest farmakoterapia. Leki antyarytmiczne zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia rytmów nawrotnych (czyli wynikających z niekontrolowanego „krążenia” po mięśniu sercowym impulsu wyzwalającego skurcz).

Syndrom WPW może wymagać leczenia zarówno przewlekłego, jak i związanego z likwidacją przejściowych zaburzeń rytmu serca. W trakcie napadu częstoskurczu, uzupełniająco bądź przed podaniem leków, pobudza się nerw błędny (zwalniający pracę serca) metodą Valsalvy. Polega ona na próbie wykonania wydechu przy zamkniętych ustach i zaciśniętym nosie. Wzrost ciśnienia w klatce piersiowej wywołuje stymulację nerwu, który oddziałuje wtedy w większym stopniu na serce.

Uporczywe, często nawracające lub mające charakter częstoskurczów komorowych zaburzenia rytmu mogą być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Stosowana w zespole WPW ablacja powoduje uszkodzenie (a w efekcie – przerwanie) dodatkowej drogi przewodzenia impulsów. Zabieg wykonuje się przezskórnie, cewnikując serce z dostępu przez duże naczynia tętnicze lub żylne. Tkankę uszkadza się zwykle za pomocą wprowadzonej przez cewnik elektrody diatermicznej.

Stany związane z zatrzymaniem lub ostrą niewydolnością krążenia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. W pierwszym przypadku ratunkiem jest podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Sposobem na przerwanie migotania lub częstoskurczu komorowego może być zastosowanie defibrylacji za pomocą automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Dzięki prostocie stosowania i instrukcjom głosowym urządzenie może zostać użyte nawet przez niewykwalifikowaną osobę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
3
Polecamy
Arytmia nadkomorowa – rodzaje, przyczyny i leczenie
Arytmia nadkomorowa – rodzaje, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie TVN zdrowie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Arytmik
Największemu wrogowi tego nie życzę, mam 20 lat a już miałem 3 ablację. Narazie jest względnie okej czasem serce mocniej bije i serce jest bardziej podatne na stres ale chodzę na basen uprawiam jogę i mam gdzieś tą całą arytmię - wiem że mam wplyw mały ale jednak na serce tzn dieta i ruch. Brak papierosów brak alkoholu.
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby