Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół policystycznych jajników diagnozuje się coraz częściej. Sandra Kubicka opowiada, jak można żyć z tą chorobą
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół policystycznych jajników diagnozuje się coraz częściej. Sandra Kubicka opowiada, jak można żyć z tą chorobą

Getty Images

Chociaż zespół policystycznych jajników rozpoznaje się coraz częściej, wciąż budzi wiele wątpliwości i pytań. Jakie konkretne objawy daje to schorzenie? W jaki sposób można je leczyć? Czy uniemożliwia ono zajście w ciążę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zespół policystycznych jajników – co to jest?

Zespół policystycznych jajników to choroba, którą diagnozuje się coraz częściej. Lekarze nie są w stanie ustalić konkretnej przyczyny tego schorzenia, ale podejrzewają, że w kluczowe dla jego rozwoju są uwarunkowania genetyczne. Czym dokładnie jest PCOS? Chodzi o zaburzenie hormonalne, które charakteryzuje się nadmierną produkcją męskich hormonów płciowych oraz nieprawidłowym przebiegiem owulacji, a nawet jej brakiem. Inaczej określa się je również jako wielotorbielowatość.

Przeczytaj więcej: Czy dieta ma znaczenie w leczeniu zespołu policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników – objawy

Otyłość nie jest charakterystycznym objawem dla zespołu policystycznych jajników, chociaż może występować. Typowe są zaburzenia miesiączkowania – głównie rzadkie miesiączki. Poza tym występują objawy nadmiaru hormonów męskich u kobiety. Są to: nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn,  trądzik oraz wypadanie włosów z głowy, czyli łysienie typu męskiego. Może dodatkowo temu towarzyszyć obraz policystycznych jajników w badaniu ultrasonograficznym. Natomiast potwierdzeniem, czy to jest ta choroba, są badania hormonów męskich we krwi, głównie testosteronu – wyjaśnia dr Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Jeśli PCOS zostanie potwierdzone, leczy się je na dwa sposoby. Wybór odpowiedniego zależy od tego, czy pacjentka w danym momencie chce się starać o dziecko, czy też odkłada ten krok na później. W pierwszym przypadku podaje się leki, mające wywołać owulację, a jeśli one okazują się nieskuteczne, zaleca się zapłodnienie in vitro. W drugim przypadku natomiast terapia hormonalna będzie oparta na wdrożeniu dwuskładnikowej antykoncepcji. Dzięki temu wyreguluje się nie tylko miesiączkę, ale również obniży się poziom hormonów męskich, a za tym idzie, spowoduje wycofanie objawów. Jak długo czeka się na efekty leczenia? Przeważnie widać je po kilku miesiącach terapii. Pamiętaj jednak, że tej choroby nie wolno lekceważyć. Nieleczona może przynieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia .

Nieleczony zespół policystycznych jajników może prowadzić do wielu powikłań, w tym do stanu przedcukrzycowego, cukrzycy typu II, choroby serca, nadciśnienia. Dodatkowo dochodzi do przerostów błony śluzowej macicy, co zwiększa ryzyko raka trzonu macicy – dodaje ekspert.

Źródło: Discovery Life

Na zespół policystycznych jajników cierpi wiele kobiet. W gronie tym znajduje się również modelka - Sandra Kubicka. Co dla znanej 25-latki jest najtrudniejsze w tej chorobie?

Myślę, że cera. Nie miałam nigdy trądziku. Nawet trądzik młodzieńczy ominęłam, co było niesamowite - mówi Sandra.

Modelka dodaje również, że początkowo jej problemy z nieregularnymi miesiączkami były przez lekarza lekceważone i tłumaczone wykonywanym przez nią zawodem (rygorystyczne diety również mogą zaburzać cykle).

Przeczytaj też: Jakie badania trzeba wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników?

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego schorzenia i na temat przeżyć w związku z PCOS Sandry Kubickiej? Koniecznie zobacz odcinek programu 36,6. Program ten możesz oglądać o 16:50 na kanale Discovery Life. Zapraszamy!

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Zespół policystycznych jajników – dieta, leczenie naturalne, farmakologia i diagnostyka
Zespół policystycznych jajników – dieta, leczenie naturalne, farmakologia i diagnostyka TVN zdrowie
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
Endometrioza to podstępna choroba.
Nie każdy lekarz może ją rozpoznać
Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty