Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół kociego oka – jakie są główne objawy tej rzadkiej choroby genetycznej?
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół kociego oka – jakie są główne objawy tej rzadkiej choroby genetycznej?

Noworodek trzyma w dłoni palec matki.

Fot. bernie_photo / Getty Images

Zespół kociego oka może mieć różny obraz kliniczny. Najczęściej objawia się rozszczepem tęczówki, zarośnięciem odbytu i obecnością wyrostków w okolicy przedusznej. Śmiertelność i rokowanie uzależnione jest od natężenia choroby, której ekspresja u poszczególnych chorych jest bardzo zmienna.

Zespół kociego oka to bardzo rzadka, uwarunkowana genetycznie choroba, występująca z częstotliwością 1 na 150 tysięcy urodzeń. Zespół ten ma bardzo zróżnicowany obraz kliniczny, choć przede wszystkim wśród objawów wymienia się mnogie wady oczu, jak rozszczep tęczówki, wady uszu, serca czy nerek. IQ mieści się zazwyczaj w granicach normy.

Zespół kociego oka – objawy kliniczne

Zespół kociego oka może dawać różne objawy o zmiennym nasileniu. Może zdarzyć się, że wada genetyczna nie da żadnych objawów, a będzie jedynie wykrywalna w badaniach genetycznych. Może jednak dawać pełen obraz kliniczny i obejmować wiele narządów i układów. Do głównych objawów zalicza się przede wszystkim wyrostki przeduszne, rozszczep tęczówki (u połowy chorych) i atrezję (zarośnięcie odbytu). Wady oczu w postaci rozszczepu tęczówki, siatkówki czy też naczyniówki. Zdarzają się również inne wady narządu wzroku, jednak dużo rzadziej. Bywa, że przy obecnych wyrostkach przedusznych, dziecko ma jedynie niewielkie małżowiny uszne, a nawet zarośnięty kanał zewnętrzny ucha. Ponadto, jak w większości schorzeń na tle genetycznym, należy wymienić wady w wyglądzie twarzy. Obejmują one skośne ustawienie szpar powiekowych, zmarszczkę nakątną, spłaszczony grzbiet nosa, bardzo szerokie rozstawienie szpar powiekowych, które ponadto są znacznie płytsze niż normalnie, małą żuchwę. 

Polecamy: Badania genetyczne z krwi lub ze śliny – na czym polegają?

Jako współistniejącą wadę wymienia się także rozszczep podniebienia, jednak w przypadku zespołu kociego oka jest to rzadko współistniejąca wada. Należy jednak liczyć się również z innymi współistniejącymi wadami w obrębie przewodu pokarmowego czy innych narządów i układów. Upośledzenie umysłowe może być od nieznacznego aż po ciężkie.

Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Wadowską – Jaszczyńską na temat badań genetycznych. Źródło: 36,6

Zespół kociego oka – podłoże genetyczne

Zespół kociego oka - to schorzenie genetyczne jest wynikiem mutacji polegającej na obecności dodatkowych chromosomów (tetrasomia 22pter-22q11). Zdarza się również mutacja w postaci mozaiki, jak również inne wady cytogenetyczne. Podłożem zespołu kociego oka może być również trisomia 22 czy triplikacja chromosomowa. Aby potwierdzić rozpoznanie, konieczne jest wykonanie badania cytogenetycznego. Badanie genetyczne można przeprowadzić już w życiu płodowym w ramach diagnostyki prenatalnej. Wada genetyczna, jaką jest zespół kociego oka, to wada powstająca najczęściej na nowo.

Warto wiedzieć: Choroby sprzężone z płcią – przykłady i diagnostyka

Zespół kociego oka – czy jest możliwe leczenie?

Wady uwarunkowane genetycznie nie są leczone przyczynowo, lecz w miarę rozwoju obrazu klinicznego danego zespołu wad, podejmuje się odpowiednie interwencje medyczne. Ze względu na zróżnicowanie objawów w przypadku zespołu kociego oka, różne jest też postępowanie. Najczęściej jednak terapia u dzieci z zespołem kociego oka to leczenie wielodyscyplinarne, obejmujące nadzór laryngologiczny, okulistyczny, chirurgiczny. Interwencje zabiegowe celem leczenia współistniejącego zarośnięcia odbytu czy różnego rodzaju wad serca są również częstym elementem terapii. Część chorych z tym zespołem żyje niewiele krócej niż reszta społeczeństwa. Śmiertelność wzrasta wraz z pojawieniem się poważnych, współistniejących wad przewodu pokarmowego czy serca.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
406
36
Polecamy
Czym jest zespół Axenfelda-Riegera?
Przyczyny, objawy, leczenie ARS
Czym jest zespół Axenfelda-Riegera? Przyczyny, objawy, leczenie ARS TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Zespół Wolfa-Hirschhorna – zespół wad wrodzonych.
Rokowanie
Zespół Wolfa-Hirschhorna – zespół wad wrodzonych. Rokowanie TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie