Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół jelita drażliwego – objawy i leczenie drażliwego problemu
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół jelita drażliwego – objawy i leczenie drażliwego problemu

Mężczyzna śpi w łóżku a kobieta siediz i trzyma się za brzuch

Fot: Kalim / fotolia.com

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba, która objawia się częstym bólem brzucha, wzdęciami, biegunką lub zaparciem. Choć przyczyny drażliwego jelita nie są do końca wyjaśnione, schorzenie to dotyka nawet 30% populacji.

Jedną z częstych chorób układu pokarmowego, która nie jest związaną ze zmianami organicznymi i biochemicznymi, jest zespół jelita drażliwego. Jej cechy charakterystyczne to trwające minimum kilka miesięcy zaburzenia rytmu i konsystencji wypróżnień połączone z nasilającym się bólem brzucha. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego może być trudne, gdyż jego symptomy mogą być mylone z wieloma innymi chorobami. Prawidłowa diagnoza i prawidłowe leczenie wymaga przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca wyjaśnione, ale czynnikami, które pośredniczą w występowaniu objawów są:

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!
  • zaburzenia funkcji motorycznej jelit – zaburzona perystaltyka jelit (zbyt silne lub zbyt słabe skurcze perystaltyczne),
  • nadwrażliwość trzewna – zwiększone odczuwanie bólu płynącego z przewodu pokarmowego, przyczyną może być przebyta infekcja układu pokarmowego,
  • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej – przyczyną może być wydzielany podczas silnego stresu hormon kortykotropiny, który zaburza aktywność receptorów układu nerwowego jelit,
  • przebyta biegunka infekcyjna,
  • silne napięcie emocjonalne, stres, zaburzenia odżywiania.

Zobacz też: Choroby jelit - objawy i przyczyny

Zespół jelita drażliwego może wystąpić po operacji, przy nadużywaniu środków przeczyszczających, leków hormonalnych a także po antybiotykach zaburzających florę bakteryjną. Ostatnie badania dowodzą, że problem ten pojawił się częściej u osób, u których w rodzinie występował zespół jelita drażliwego,

Jest to schorzenie dość częste – dotyczy nawet 25–30% populacji. Mimo tak dużej skali problemu, zaledwie 7–8% osób zgłasza się po pomoc do specjalisty. Zdecydowanie częściej na zespół jelita drażliwego chorują kobiety niż mężczyźni.

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to najczęstsze schorzenie jelita cienkiego i grubego, objawiające się bólem brzucha i zaburzeniami rytmy wypróżnień. Przyczyny nie są znane. Rozpoznanie stawiane jest najczęściej drogą eliminacji innych chorób przewodu pokarmowego, a także poprzez sprawdzenie czy zmiany w diecie łagodzą objawy.

Zespół jelita drażliwego – rodzaje

Zespół jelita drażliwego może pojawiać się pod różnymi postaciami. Najbardziej charakterystyczne to:

  • liczniejsze biegunki,
  • liczniejsze zaparcia,
  • postać mieszana (taka sama ilość biegunek i zaparć).

Przy postaci biegunkowej chory może wypróżniać się więcej niż trzy razy dziennie, przy czym są to stolce wodniste. Pojawia się też uczucie silnego i nagłego parcia. Przy zwiększonej ilości zaparć chory wypróżnia się rzadko (mniej niż 3 na dobę), stolce są twarde i grudkowate, a wydalanie wymaga wysiłku, czasem powoduje ból.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem drażliwego jelita jest powtarzający się silny ból brzucha utrzymujący się przynajmniej przez trzy miesiące. Ból odczuwalny jest w podbrzuszu i w lewym dolnym odcinku jamy brzusznej i nasila się zwłaszcza po posiłku. Mogą pojawić się też biegunki, zaparcia, biegunki i zaparcia naprzemiennie, wzdęcia i uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Wśród najczęściej spotykanych zasad diety przy zespole jelita drażliwego uznaje się eliminację produktów mlecznych. Niektórzy chorzy tolerują je w postaci sfermentowanej. Nie należy spożywać też warzyw strączkowych, czekolady, gruszek, jagód oraz porzeczki. Nie wolno pić napojów gazowanych, spożywać produktów wysokowęglowodanowych, które poprzez nasilenie procesów fermentacyjnych w jelitach indukują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Chorzy nie mogą spożywać alkoholu, mocnych herbat, kaw, ani potraw pikantnych i mocno doprawionych. Dieta powinna być bogata w witaminy i sole mineralne. Należy spożywać 5–6 lekkostrawnych posiłków dziennie. W jadłospisie powinny się znaleźć potrawy typu budyń, kisiel, czyli produkty na bazie żelatyny. Chory powinien wyeliminować lub ograniczyć w diecie produkty bogate w błonnik, takie jak pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana i pęczak, a także orzechy, nasiona (np. słonecznik) i ciężkie potrawy, jak zupy na wywarach czy sosy.

Zobacz też: Domowy detoks jelit

Trudno określić zasady profilaktyki tego schorzenia, ponieważ do końca nie są znane jego przyczyny, ale zawsze warto pamiętać o podstawach, które mogą ustrzec przed zespołem jelita drażliwego. Są to: właściwa dieta, higiena posiłku (regularne posiłki spożywane powoli), odpowiednie nawodnienie, ograniczenie stresu, stosowanie metod rozładowania napięcia, aktywność fizyczna i unikanie produktów, które mogą nasilać objawy.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
127
15
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć
Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć Dzień Dobry TVN
Co to jest IBS?
Objawy, dieta, leczenie zespołu jelita drażliwego
Co to jest IBS? Objawy, dieta, leczenie zespołu jelita drażliwego TVN zdrowie
Jakie są objawy jelita drażliwego?
Kryteria rozpoznania choroby
Jakie są objawy jelita drażliwego? Kryteria rozpoznania choroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić