Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół Dresslera – objawy, przyczyny, leczenie i powikłania
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół Dresslera – objawy, przyczyny, leczenie i powikłania

Choroby serca

Fot: ipopba / gettyimages.com

Zespół Dresslera występuje u zaledwie kilku procent pacjentów, u których doszło do martwicy mięśnia sercowego. Jest to zespół o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że organizm produkuje swoiste przeciwciała przeciwko komórkom mięśniowym serca.

Jednym z możliwych powikłań po zawale mięśnia sercowego jest zespół Dresslera. Do głównych objawów zespołu zaliczają się: zapalenie osierdzia, zapalenie opłucnej, wysięk w opłucnej, wzrost wskaźników stanu zapalnego, w tym leukocytoza (wzrost ilości białych krwinek) i podwyższony odczyn Biernackiego (OB), a także gorączka i zapalenie stawów. W odpowiedzi na wystąpienie ognisk martwicy w mięśniu sercowym pojawiają się swoiste przeciwciała antymiokardialne, czyli przeciwciała skierowane przeciwko komórkom mięśniowym serca.

Przyczyny zespołu Dresslera

Zespół Dresslera następuje po zawale serca, średnio od 2. do 6. tygodni od epizodu niedokrwienia mięśnia sercowego i zawału. Jednak nie są to sztywne ramy czasowe. Objawy mogą bowiem pojawić się już w pierwszym tygodniu po zawale bądź dopiero po kilku miesiącach. Rozpoznanie może być początkowo trudne. Zespół w przebiegu wykazuje objawy remisji i okresowych zaostrzeń. To właśnie zawał serca uznawany jest za przyczynę zespołu Dresslera, choć należy również brać pod uwagę inne czynniki uszkadzające mięsień sercowy, jak np. zabieg kardiochirurgiczny czy urazy.

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6.

Głównym mechanizmem powstawania zespołu Dresslera jest reakcja autoimmunologiczna. Jest to reakcja organizmu na antygeny własnych komórek mięśnia sercowego i osierdzia. W efekcie dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet jego pęknięcia.

Objawy zespołu Dresslera

Wszystkie objawy zespołu Dresslera pojawiają się jednocześnie. Wiodącym objawem jest zapalenie osierdzia, wywołujące objawy bólowe. Ból może pojawiać się napadowo, promieniować do szyi, ramion, lewego barku. Ataki są dość silne, a ból potęgują kaszel, przełykanie, głęboki oddech. Ból słabnie w pozycji leżącej. Im więcej płynu pojawia się w jamie osierdzia, tym ból jest silniejszy.

Kolejnym elementem zespołu Dresslera jest zapalenie opłucnej. Objawia się ono bólem w klatce piersiowej nasilającym się podczas oddychania. Ponadto sam oddech jest utrudniony. Zmiany zarówno w osierdziu, jak i w opłucnej lekarz może wykryć już podczas osłuchiwania pacjenta we wstępnym badaniu przedmiotowym. Gorączka jest zmiennym objawem. Zdarzają się przypadki wysokiej temperatury bądź nawet w zakresie normy.

Zobacz film: Objawy zawału serca. Źródło: 36,6.

Rzadko rozwija się zapalenie płuc. Jeśli jednak do tego dojdzie, objawem jest kaszel, czasami z domieszką krwi. Do diagnostyki lekarz może wykorzystać badanie rentgenowskie (RTG). Nieczęstym symptomem jest zapalenie stawów, które może dodatkowo prowadzić do ich destrukcji. Ze względu na tworzące się kompleksy immunologiczne, które dalej odkładają się w różnych tkankach i narządach, zespół Dresslera może być również powikłany uszkodzeniem nerek bądź uszkodzeniem naczyń krwionośnych.

Leczenie i powikłania zespołu Dresslera

Jak w przypadku większości chorób autoimmunologicznych, tu również sprawdzają się niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen czy indometacyna. Stosuje się również kortykosteroidy, np. prednizon, nie powinno się jednak przyjmować ich zbyt długo. Rzadkim powikłaniem zespołu Dresslera jest tamponada serca, czyli ograniczenie ruchomości serca w wyniku nagromadzenia się płynu w worku osierdziowym. W takim przypadku konieczne bywa nakłucie worka osierdziowego.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
3
Polecamy
Zespół sztywnego serca.
Martynkę uratowała pionierska operacja
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja Dzień Dobry TVN
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca.
Przyczyny, objawy i leczenie
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca. Przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Zespół złamanego serca, czyli choroba takotsubo – objawy i rokowanie
Zespół złamanego serca, czyli choroba takotsubo – objawy i rokowanie TVN zdrowie
Zapalenie osierdzia, czyli błony okalającej serce:
objawy, przyczyny, powikłania i leczenie
Zapalenie osierdzia, czyli błony okalającej serce: objawy, przyczyny, powikłania i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty