Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zdrowe śniadanie – z jakich produktów powinno się składać?
menu
Polub nas na Facebooku

Zdrowe śniadanie – z jakich produktów powinno się składać?

Zdrowy jogurt z owocami

Fot: jenifoto / gettyimages.com

Zdrowe śniadanie jest podstawowym posiłkiem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przede wszystkim zapewnia dostateczną ilość energii niezbędnej na cały poranek i zapobiega napadom uczucia głodu. Powinno zawierać odpowiednią dla organizmu dawkę białka, cukrów i tłuszczów.

Zdrowe śniadanie spożywane przez osoby, które dbają o dietę i wagę powoduje, że w późniejszych godzinach dnia będą one jadły mniej, a ich posiłki nie będą zawierały nadmiaru cukrów. Jeżeli już rano rozpocznie się dzień od zdrowej diety, jest większa szansa, że nawyk utrzyma się w ciągu całego dnia.

Zdrowe śniadanie – zdrowy nawyk

Ci, którzy nie jedzą porannych posiłków, często w późniejszych godzinach odczuwają napady intensywnego głodu i potrzebę szybkiego zjedzenia czegokolwiek, co nie ma nic wspólnego z prawidłowym żywieniem. Część osób je z kolei obfite posiłki, które są zbyt ciężkie i obciążają układ pokarmowy już na samym początku dnia. Zdrowe śniadanie powinno zawierać wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Nie musi być duże, ale powinno być na tyle syte, żeby zapewnić organizmowi dostateczną ilość energii na pierwszą część dnia.

Ważne jest, aby pamiętać, że dla każdej osoby zdrowe śniadanie może oznaczać coś innego – powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb organizmu i podejmowanego wysiłku fizycznego w ciągu dnia. Ponadto badania potwierdzają, że osoby, które nie mają nawyku jedzenia pierwszego posiłku o poranku, znacznie częściej borykają się z niechcianą nadwagą.

Zobacz film: Z czego powinno się składać zdrowe śniadanie? Źródło: 36,6.

Pomysły na zdrowe śniadanie

Dobre pomysły na zdrowe śniadanie wcale nie muszą być skomplikowane – powinny być łatwe, szybkie w przyrządzeniu, a jednocześnie zapewniać pożywny posiłek.

Jeżeli ktoś ma nawyk jedzenia śniadania dopiero po treningu, to dobrym rozwiązaniem jest jajecznica z dwóch jajek ze szpinakiem i serem feta, która działa dla organizmu jak regenerator energii. Najlepiej jest, jeśli jest spożywana po około pół godziny od zakończenia wysiłku. Dla tych, którzy nie mają czasu na gotowanie, dobrym pomysłem jest przygotowanie wcześniej ciastek owsianych z dodatkiem np. oleju kokosowego, miodu, masła orzechowego, siemienia lnianego i pestek z dyni. Są one od razu gotowe do spożycia i można je zabrać jako przekąskę na drogę do pracy. Mają dużą zawartość błonnika i białka, więc skutecznie zapobiegają napadom głodu w późniejszych godzinach. Duża zawartość witaminy E jest ich dodatkową zaletą.

Nie można zapomnieć o zdrowotnych właściwościach owsianki. Można do niej dodać wszystkie ulubione składniki i stanowi bardzo pożywny posiłek. Bardziej kaloryczna porcja, np. z dodatkiem syropu klonowego, suszonych owoców czy białka serwatkowego, jest wskazana, jeżeli planowany jest ciężki dzień lub intensywny trening. Nie należy się wówczas przejmować przyjętymi kaloriami, które i tak organizm spali. W celu regulacji pracy jelit i żołądka polecany jest koktajl jogurtowy z dodatkiem owoców – wymaga zaledwie 5 minut przygotowania. Dodane do niego np. jagody skutecznie wspierają walkę ze wzdęciami.

Zobacz film: Eksperyment: Czy istnieje śniadanie idealne? Źródło: 36,6.

Zdrowe śniadanie dla dzieci

Należy pamiętać, że organizm dziecka znajduje się w fazie intensywnego rozwoju i wymaga innego wsparcia niż ciało dorosłego człowieka. Zdrowe śniadania dla dzieci nie powinny oznaczać zbyt dużych porcji, ponieważ ich żołądek nie jest tak duży, aby je pomieścić. Ważne jest, aby poza np. miską płatków czy pożywną kanapką dziecko zjadło także zdrowy owoc, warzywo i popiło posiłek. Duże znaczenie ma też miła atmosfera o poranku i jedzenie wspólnie z rodzicami, stąd czasem warto przygotować składniki jeszcze wieczorem, a później razem z dzieckiem cieszyć się porannym posiłkiem.

Dobrym i szybkim przepisem na śniadanie dla dziecka jest np. grahamka z masłem, twarożkiem i pokrojonymi warzywami (np. papryką), do tego kakao, a na deser kilka kawałków pomarańczy. Głównym posiłkiem może być kasza manna na mleku z dodatkiem owoców (w przypadku braku świeżych mogą być mrożone), woda z sokiem np. malinowym, który dodatkowo wzmacnia odporność, i słodka marchewka do chrupania na koniec. Inny pomysł to: płatki zbożowe z mlekiem, sok z pomarańczy (najlepiej świeżo wyciśnięty) oraz banan na zakończenie. Do picia można przygotować dziecku także jogurt pitny czy herbatę z sokiem, np. z czarnej porzeczki.

Jeżeli wyrobione zostaną w dziecku odpowiednie nawyki żywieniowe, wówczas zjedzenie marchewki, rzodkiewki czy papryki nie będzie dla niego stanowiło problemu.

Zobacz film: Śniadania, które dają uczucie sytości. Źródło: Stylowy Magazyn

Zdrowe śniadanie do szkoły i do pracy

Śniadanie powinno się składać tak naprawdę z dwóch posiłków – bardziej obfitego, który spożywany jest jako pierwszy w domu, i mniejszego, tzw. drugiego śniadania, które również powinno wejść na stałe do codziennych nawyków żywieniowych. Zdrowe śniadanie do szkoły i do pracy nie powinno składać się z drożdżówek, chipsów czy batonów. W szkole i podczas pracy mózg zużywa spore ilości energii, które należy uzupełniać. Najlepiej sprawdzają się posiłki bogate w węglowodany złożone, które stanowią podstawowe źródło energii, stąd też dobrym rozwiązaniem są kanapki z ciemnego pieczywa, makarony, kasze (bardziej odpowiednie na lunche przygotowywane do pracy niż drugie śniadania do szkoły), ale przede wszystkim warzywa, które dostarczają błonnik i witaminy oraz bardzo łatwo je zapakować dziecku do plecaka. Jeżeli ma ono danego dnia dużo zajęć wymagających wysiłku fizycznego, jego posiłek powinien zawierać większe ilości białka, np. sery, chude mięso, a także smaczne i lubiane przez dzieci orzechy.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem co jem na diecie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
3
Polecamy
Co jeść na drugie śniadanie?
Pomysły i propozycje przekąsek na zdrowe drugie śniadanie
Co jeść na drugie śniadanie? Pomysły i propozycje przekąsek na zdrowe drugie śniadanie TVN zdrowie
Pomysły na kolację dla dzieci, czyli co przygotować, by zapewnić dziecku wartościowy posiłek
Pomysły na kolację dla dzieci, czyli co przygotować, by zapewnić dziecku wartościowy posiłek Dzień Dobry TVN
Najlepsze pory posiłków, czyli kiedy jeść śniadanie, obiad i kolację?
Najlepsze pory posiłków, czyli kiedy jeść śniadanie, obiad i kolację? TVN zdrowie
Pomysły na drugie śniadanie fit – coś na słodko i coś na słono
Pomysły na drugie śniadanie fit – coś na słodko i coś na słono Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty