Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Zainteresował Cię ten artykuł?
słońce

Fot. OJO Images / Getty Images

Zdrowe opalanie nie oznacza leżenia plackiem na leżaku w pełnym słońcu. Opalać można się dużo bezpieczniej i zdrowiej. Zobaczcie, jak chronić skórę przed słońcem w każdym wieku. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy nie tylko zdrowi, ale także pięknie opaleni.

Słońce jest nam potrzebne w każdym wieku, jednak z umiarem! Tak zwane bezpieczne opalanie to uniknie ekspozycji na słońce w godzinach szczytu, smarowanie się kremami z filtrem, ochrona głowy, a także dłoni, stóp i paznokci przed promieniowaniem UV. Dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny być wystawiane na słońce w żadnej sytuacji. Jak opalać się bezpiecznie?

Dobry krem z filtrem

Kremy przeciwsłoneczne zawierają albo filtry przeciwsłoneczne mineralne (tlenek cynku, dwutlenek tytanu w postaci rutylu), albo filtry chemiczne (np. ethylhexyl methoxycinnamate). Zdarza się, że w jednym kremie zastosowane są oba rodzaje zabezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że filtry mineralne są bardziej naturalnymi kosmetykami, zalecanymi zwłaszcza u małych dzieci. Dodatkowo filtry mineralne (fizyczne) działają od razu – tworzą na skórze powłokę ochronną, która „odbija” szkodliwe promienie.

Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Źródło: 36,6.

Filtry chemiczne działają wewnątrz skóry i potrzebują czasu, żeby się wchłonąć i zacząć działać. Zwykle producenci zalecają, by smarować się nimi pół godziny przed opalaniem.

Kupując krem z filtrem należy zwrócić uwagę na oznaczenia – powinno interesować nas nie tylko SPF, ale także – UVA i UVB. Chodzi o to, by dany produkt chronił nas przed promieniowaniem UVA, które wnika głębiej niż promienie UVB, powodując zmiany w głębszych warstwach skóry, niszcząc kolagen i elastynę, zmieniając DNA oraz przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry oraz rozwoju nowotworu skóry. W zależności od faktora – określa on ile minut można bezpiecznie przebywać na słońcu, tj. krem z filtrem 30 chroni przez ok 300 minut, czyli 5 godzin, jednak nakładanie na skórę trzeba powtarzać. (filtr SPF 50 daje taki efekt opalenia po 50 godzinach, jakby ktoś leżał 1 godzinę bez kremu z filtrem).

Co wiesz o opalaniu? Sprawdź się:

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kiedy wychodzić na słońce?

Nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych zwłaszcza w godzinach ich największego natężenia, czyli między godziną 11 a 16. Zdrowe opalanie to opalanie do godziny 11 i po 16. Zwłaszcza małe dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać słońca i upału. Wychodząc na słońce powinno się zawsze chronić głowę i oczy – zakładając np. kapelusz i okulary z dobrym filtrem przeciwsłonecznym.

Jak długo się opalać?

Przede wszystkim – nie leżymy plackiem i nie czekamy na poparzenia lub udar. Opalać powinno się w ruchu i stopniowo. Nie powinno się unikać słońca, ale nadmiernej na nie ekspozycji. To oznacza, że będąc na ostrym słońcu zasłaniamy ciało ( promienie słoneczne przenikają przez ubranie – im ciemniejszy kolor tkaniny, tym więcej zatrzymanych promieni). Nie wolno ufać bezgranicznie kremom z filtrem. Pamiętajmy, że mogą się one ścierać, spłukiwać, a także – że mają określony czas działania. Zwykle powinno się ponownie posmarować po upływie 4 godzin lub po kąpieli.

Jak przygotować skórę do opalania? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: 36,6.

Więcej: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?