Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)

Zainteresował Cię ten artykuł?
słońce

Fot. OJO Images / Getty Images

Zdrowe opalanie nie oznacza leżenia plackiem na leżaku w pełnym słońcu. Opalać można się dużo bezpieczniej i zdrowiej. Zobaczcie, jak chronić skórę przed słońcem w każdym wieku. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy nie tylko zdrowi, ale także pięknie opaleni.

Słońce jest nam potrzebne w każdym wieku, jednak z umiarem! Tak zwane bezpieczne opalanie to uniknie ekspozycji na słońce w godzinach szczytu, smarowanie się kremami z filtrem, ochrona głowy, a także dłoni, stóp i paznokci przed promieniowaniem UV. Dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny być wystawiane na słońce w żadnej sytuacji. Jak opalać się bezpiecznie?

Dobry krem z filtrem

Kremy przeciwsłoneczne zawierają albo filtry przeciwsłoneczne mineralne (tlenek cynku, dwutlenek tytanu w postaci rutylu), albo filtry chemiczne (np. ethylhexyl methoxycinnamate). Zdarza się, że w jednym kremie zastosowane są oba rodzaje zabezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że filtry mineralne są bardziej naturalnymi kosmetykami, zalecanymi zwłaszcza u małych dzieci. Dodatkowo filtry mineralne (fizyczne) działają od razu – tworzą na skórze powłokę ochronną, która „odbija” szkodliwe promienie.

Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Źródło: 36,6.

Filtry chemiczne działają wewnątrz skóry i potrzebują czasu, żeby się wchłonąć i zacząć działać. Zwykle producenci zalecają, by smarować się nimi pół godziny przed opalaniem.

Kupując krem z filtrem należy zwrócić uwagę na oznaczenia – powinno interesować nas nie tylko SPF, ale także – UVA i UVB. Chodzi o to, by dany produkt chronił nas przed promieniowaniem UVA, które wnika głębiej niż promienie UVB, powodując zmiany w głębszych warstwach skóry, niszcząc kolagen i elastynę, zmieniając DNA oraz przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry oraz rozwoju nowotworu skóry. W zależności od faktora – określa on ile minut można bezpiecznie przebywać na słońcu, tj. krem z filtrem 30 chroni przez ok 300 minut, czyli 5 godzin, jednak nakładanie na skórę trzeba powtarzać. (filtr SPF 50 daje taki efekt opalenia po 50 godzinach, jakby ktoś leżał 1 godzinę bez kremu z filtrem).

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem? Odpowiedź znajdziecie także na filmie:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6

Kiedy wychodzić na słońce?

Nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych zwłaszcza w godzinach ich największego natężenia, czyli między godziną 11 a 16. Zdrowe opalanie to opalanie do godziny 11 i po 16. Zwłaszcza małe dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać słońca i upału. Wychodząc na słońce powinno się zawsze chronić głowę i oczy – zakładając np. kapelusz i okulary z dobrym filtrem przeciwsłonecznym.

Jak długo się opalać?

Przede wszystkim – nie leżymy plackiem i nie czekamy na poparzenia lub udar. Opalać powinno się w ruchu i stopniowo. Nie powinno się unikać słońca, ale nadmiernej na nie ekspozycji. To oznacza, że będąc na ostrym słońcu zasłaniamy ciało ( promienie słoneczne przenikają przez ubranie – im ciemniejszy kolor tkaniny, tym więcej zatrzymanych promieni). Nie wolno ufać bezgranicznie kremom z filtrem. Pamiętajmy, że mogą się one ścierać, spłukiwać, a także – że mają określony czas działania. Zwykle powinno się ponownie posmarować po upływie 4 godzin lub po kąpieli.

Jak przygotować skórę do opalania? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: 36,6.

Więcej: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Quiz: Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?
Quiz: Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?
Bakterie Listeria w mrożonych warzywach. Niektóre partie produktu wycofane ze sprzedaży
Bakterie Listeria w mrożonych warzywach. Niektóre partie produktu wycofane ze sprzedaży
Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy
Choroby ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego – objawy
Ból brzucha u dzieci – jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ból brzucha u dzieci – jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ile trwa prawidłowy stosunek seksualny?
Ile trwa prawidłowy stosunek seksualny?
Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?
Czy osiedlowa piaskownica jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka? Reklama