Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zdiagnozuj się bez wychodzenia z domu – telekonsultacja odpowiedzią na zagrożenie koronawirusem
menu
Polub nas na Facebooku

Zdiagnozuj się bez wychodzenia z domu – telekonsultacja odpowiedzią na zagrożenie koronawirusem

telemedycyna

Fot: Ariel Skelley / gettyimages.com

Konsultacja z lekarzem w większości kojarzy się z trudnościami w znalezieniu wolnego terminu i kolejkami do gabinetu. Tymczasem zachorowalność na koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi, docierając także do Polski. W momencie, gdy system opieki zdrowotnej nie nadąża za stale rosnącą potrzebą szybkiej diagnozy, warto w trosce o własne zdrowie przemyśleć innowacyjne rozwiązania, takie jak telekonsultacja.

Opieka medyczna w Polsce nie działa według standardów XXI wieku. Podstawowa opieka zdrowotna wymaga od nas cierpliwości i czekania w długich kolejkach. Również prywatna opieka medyczna spopularyzowała się do tego stopnia, że posiadacze medycznych abonamentów coraz rzadziej mogą liczyć na błyskawiczny kontakt z lekarzem.

Tymczasem w branży medycznej dynamicznie rozwija się usługa, która jest odpowiedzią na większość przeszkód związanych z dostaniem się do lekarza na „cito”. Usługą tą jest telekonsultacja.

Bariery w kontakcie z lekarzem

Przypomnij sobie ostatnią wizytę u lekarza – zaczęło się od konieczności umówienia wizyty. Bez względu na to, czy wymagało to kontaktu telefonicznego czy rejestracji on-line, wybór dostępnych terminów z pewnością był ograniczony. Czas oczekiwania na wizytę z pewnością był zdecydowanie zbyt długi.

Następnie trzeba udać się do gabinetu. Najczęściej wiąże się to z podróżą i staniem w korkach lub koniecznością wyjścia do lekarza w godzinach pracy. W najgorszym przypadku bierzemy dzień wolnego.

Wreszcie dostajemy się do kolejki w rejestracji lub poczekalni w prywatnej przychodni. Spędzamy tam od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie innych pacjentów z objawami chorobowymi. Następnie dochodzi do badania, a potem oczekiwania na konsultację wyników i diagnozę. Na koniec otrzymujemy rekomendację wizyty kontrolnej – wiemy już zatem, że całą tę procedurę będziemy musieli przejść raz jeszcze za tydzień.

Diagnoza i wizyta u lekarza przestają być tożsame

Zgodnie z opinią lek. Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, ok. 80% wizyt u lekarzy rodzinnych jest niezasadnych. Często udajemy się jedynie po kolejną receptę, a wielokrotnie nasza wizyta w gabinecie nie wiąże się wcale z bezpośrednią koniecznością wykonania jakiegokolwiek zabiegu. Wynika jedynie z faktu, że tak właśnie funkcjonuje w naszej świadomości archaiczny model konsultacji z lekarzem.

Skoro więc większość przypadków jesteśmy w stanie skonsultować zdalnie, być może warto przed kolejną wizytą u lekarza przemyśleć skorzystanie z telekonsultacji.

Czym jest telekonsultacja?

Telekonsultacja to część telemedycyny, czyli forma świadczenia usług medycznych łącząca w sobie elementy telekomunikacji i informatyki. Pozwala na przeprowadzenie procesu diagnostycznego na odległość i z powodzeniem zastępuje tradycyjną wizytę w gabinecie m.in.

  • lekarzy pierwszego kontaktu, internistów i pediatrów
  • lekarzy m.in. takich specjalizacji jak dermatolog, diabetolog czy psychiatra

Choć w Polsce telekonsultacja dopiero zaczyna być stosowana na szerszą skalę, bynajmniej nie jest rozwiązaniem nowym. Stosowane jest u nas od kilku lat, a na zachodzie od kilkudziesięciu.

Najważniejsze zalety telekonsultacji

  • szybsza diagnoza i wdrożenie sposobów leczenia – telekonsultacje niwelują problem oczekiwania na wolny termin wizyty i czas oczekiwania w kolejce do gabinetu lekarza
  • niższy koszt – usługa jest znacznie tańsza niż tradycyjna wizyta w gabinecie lub wizyta domowa
  • brak granic – to duże ułatwienie dla każdego, ale szczególnie mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, dla których dostęp do lekarza POZ jest szczególnie utrudniony
  • lepszy dostęp do stałej opieki medycznej – dzięki uproszczeniu formy kontaktu możemy dokonywać częstszych konsultacji ze specjalistą, kontaktować się z nim regularnie

W okresie wysokiej zachorowalności telekonsultacja okazuje się być usługą szczególnie przydatną. Minimalizuje do zera ryzyko pogłębienia objawów chorobowych np. przez kontakt z osobami chorymi w przychodni. Daje również komfort postawienia diagnozy w naszym własnym domu, biurze, a nawet w podróży – niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, lekarza mamy zawsze „pod ręką”.

Telekonsultacja ma jednak istotne ograniczenia – nie pozwala na dokonanie bezpośredniego badania lub wykonanie podstawowych zabiegów. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w danym przypadku rzeczywiście zachodzi potrzeba ich przeprowadzenia. Na ogół zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest wyłącznie zebranie podstawowego wywiadu medycznego.

Telekonsultacja również w Polsce

Innowacyjność usługi coraz chętniej wdrażana jest w polskich placówkach medycznych oraz firmach z branży healthcare. Jak tłumaczy dr n. med. Marcin Nowak z HomeDoctor.pl , „Telekonsultacja w Polsce jest wciąż usługą dość nową, jednak równie niezawodną, co tradycyjna wizyta u lekarza”.

Szczególnie dużą wartość tego rozwiązania można dostrzec w kontekście postępującej informatyzacji polskiej służby zdrowia. „W dobie e-recepty oraz elektronicznego zwolnienia lekarskiego możliwości telemedycyny w Polsce stają się praktycznie nieograniczone” – tłumaczy Nowak. Wspomina również, że lekarze już teraz korzystają z tego typu rozwiązań zarówno podczas wizyt domowych, jak i telekonsultacji. „W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości połączeń na infolinię telemedyczną HomeDoctor.pl, co potwierdza zainteresowanie Polaków tym rozwiązaniem” – dodaje.

Telekonsultacja w kontekście koronawirusa

Wszystko wskazuje więc na to, że dostępność do usług telemedycznych będzie w najbliższych latach w Polsce trendem rosnącym. Pierwszym poważnym sprawdzianem, który czeka to rozwiązanie, jest rosnące zagrożenie koronawirusem. Początkowe objawy choroby przedostającej się do Europy z Chin mogą być łatwo pomylone z objawami zwykłej grypy.

Należy pamiętać również, że zarówno wirus grypy jak i koronawirus mogą rozwijać się w organizmie człowieka równocześnie. Szczególnie narażone na takie przypadki są osoby podróżujące w ostatnim czasie poza granice kraju, a także te, które przebyły niedawno infekcję wirusową i cechują się przez to obniżoną odpornością.

Ponieważ wirus przenoszony jest drogą kropelkową, warto zminimalizować ryzyko ekspozycji na potencjalne drogi zarażenia. Tymczasem jednym z największych skupisk bakterii i wirusów są przychodnie i centra medyczne. Jeśli zatem podejrzewasz u siebie wystąpienie pierwszych objawów grypy, zachowaj spokój i rozważ telekonsultację – w większości przypadków objawy te nie będą oznaczały zarażenia koronawirusem, a dzięki rozmowie telefonicznej z lekarzem unikniemy realnego ryzyka zakażenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
8
Polecamy
Prywatna opieka medyczna w JP Medica – dlaczego warto?
Prywatna opieka medyczna w JP Medica – dlaczego warto? TVN zdrowie
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich Dzień Dobry TVN
Rehabilitacja po covidzie.
Pierwsze kroki w powrocie do zdrowia
Rehabilitacja po covidzie. Pierwsze kroki w powrocie do zdrowia Dzień Dobry TVN
Dializa otrzewnowa a telemedycyna
Dializa otrzewnowa a telemedycyna TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?