Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatwardzenie u niemowlęcia – jak rozpoznać i jak pomóc dziecku?
menu
Polub nas na Facebooku

Zatwardzenie u niemowlęcia – jak rozpoznać i jak pomóc dziecku?

dziecko, które płacze

Fot: Handemandaci / gettyimages.com

Zatwardzenie u niemowlęcia można rozpoznać po tym, że podczas wypróżniania malec płacze, a oddany stolec jest twardy i zbity. Niekiedy może w ogóle nie dojść do wypróżnienia, przez co dziecko jest płaczliwe i ma wzdęty, twardy brzuszek. Konieczna jest szybka pomoc, aby zapobiec większym problemom.

Niemowlęta karmione piersią mogą oddawać stolec raz na tydzień. U niemowląt karmionych oddawanie stolca raz na tydzień jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Jeśli wypróżnianie nie sprawia dziecku wyraźnych trudności, a kupka ma konsystencję plasteliny, to nie trzeba się przejmować. Zatwardzenie u niemowlęcia można stwierdzić, wtedy gdy dziecko ma wyraźny problem z oddaniem stolca, napręża się, płacze, a jego kupka jest twarda i zbita. Zaniedbanie problemów z wypróżnianiem może mieć przykre konsekwencje dla dziecka.

Zatwardzenie u niemowlęcia – przyczyny

Zatwardzenie u niemowlęcia karmionego piersią zdarza się dość często, ponieważ przyswajalność i oddziaływanie mleka matki na przewód pokarmowy dziecka jest ściśle związany z jej dietą. Przyczyną zatwardzenia najczęściej jest przejściowa nietolerancja laktozy lub reakcja alergiczna na jakiś pokarm zjedzony przez mamę. Tego typu problemy pojawiają się, gdy karmiąca mama zje coś smażonego, wzdymającego lub ciężkostrawnego. Bardzo rzadko przyczyną zatwardzenia są wrodzone wady anatomiczne układu pokarmowego, choroby układu nerwowego lub nieprawidłowości w obrębie odbytnicy.

Zatwardzenie u niemowlęcia często wynika z zaburzeń mikroflory jelitowej. Zwykle problem ten dotyczy niemowląt, które po porodzie otrzymywały antybiotyki. Kłopoty z brzuszkiem mogą mieć także dzieci mam, które w trakcie ciąży przyjmowały antybiotyki. Ciąża bardzo osłabia organizm i niekiedy podawanie antybiotyków jest konieczne, ale zawsze należy pamiętać, aby równolegle z lekami stosować probiotyki.

Na zatwardzenia często cierpią dzieci urodzone w wyniku cesarskiego cięcia. Maluch urodzony w sposób naturalny przechodzi przez drogi rodne matki. Bytujące tam bakterie kwasu mlekowego kolonizują jelita noworodka i zapewniają ich prawidłową pracę. Dziecko urodzone w wyniku cesarskiego cięcia najpierw ma kontakt z bakteriami szpitalnymi, przez co jego jelita nie mają odpowiedniej ochrony, co może skutkować zatwardzeniami przy karmieniu piersią lub mieszanką.

Zatwardzenie u niemowlęcia może też towarzyszyć wprowadzaniu nowych pokarmów. Wiąże się wówczas z alergią lub niedostateczną dojrzałością układu pokarmowego dziecka.

Objawy zatwardzenia u niemowlęcia

To, że dziecko wypróżnia się raz na tydzień zdecydowanie nie jest normą, choć niekiedy dzieci karmione piersią oddają stolec raz na 7 dni i nie sprawia im to żadnych trudności. Niemniej warto skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem, ponieważ kryterium zaparcia u dziecka to 2 stolce na tydzień.

Charakterystyczne objawy zatwardzenia u niemowlęcia to nie tylko rzadkie oddawanie stolca, ale także:

  • wyraźny dyskomfort podczas wypróżniania – dziecko płacze, a oddanie stolca wymaga od niego dużego wysiłku i sprawia ból,
  • twardy, zbity stolec.

U niemowlęcia cierpiącego na zaparcia mogą też pojawić się inne objawy, takie jak krew w stolcu, drażliwość, osłabienie, brak apetytu czy słabe przybieranie na wadze. Niekiedy stolec jest tak twardy, że dochodzi do pęknięcia błony śluzowej odbytu i krwawienia.

Zatwardzenie u niemowlęcia– jak pomóc?

Po rozpoznaniu zatwardzenia u niemowlęcia należy udać się do pediatry, zwłaszcza jeśli dziecko nie może się wypróżnić, wymiotuje, ulewa, ma wzdęcia lub w stolcu pojawiła się krew. Tylko lekarz może postawić diagnozę i rozpoznać przyczynę problemów. Najczęściej pediatra przepisuje leki na bazie laktulozy, która ma działanie delikatnie przeczyszczające. Zakwasza ona treść jelita grubego, przez co pobudza ruchy robaczkowe. Ponadto laktuloza zmiękcza stolec, co znacznie ułatwia wypróżnianie. Lek zaczyna działać po 24 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki.

Przy uporczywych zatwardzeniach lekarz może zalecić wykonywanie wlewek z roztworu soli fizjologicznej lub fosforanów, które zwiększają zawartość wody w stolcu i ułatwiają wypróżnianie. Obecnie nie zaleca się stosowania czopków glicerynowych i lewatyw, które wprawdzie przyspieszają oddanie stolca, ale towarzyszące im skurcze jelit są niezwykle bolesne.

Zatwardzenie u niemowląt – domowe sposoby

Sposobów na zatwardzenie u niemowląt jest wiele, ale nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne dla delikatnego organizmu dziecka. Nie wolno wkładać do odbytu koniuszka palca ani końcówki termometru, ponieważ można w ten sposób uszkodzić delikatną śluzówkę odbytu, a nawet doprowadzić do zakażenia bakteriami kałowymi.

Zatwardzenie u niemowlęcia karmionego piersią zwykle wynika z błędów dietetycznych mamy. Do diety należy wówczas wprowadzić więcej pokarmów zawierających błonnik, np. brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makarony oraz surowe owoce i warzywa. Dziecku karmionemu butelką trzeba podawać do picia wodę przegotowaną oraz herbatkę z rumianku, która rozmiękcza stolec.

Maluchowi, który je pokarmy stałe, można podawać kompot z suszonych śliwek lub dodawać do każdego posiłku łyżkę oliwy z oliwek. Z diety trzeba wykluczyć słodycze, białe pieczywo i potrawy z białej mąki, słodzone napoje i soki, ryż, banany, gotowaną marchewkę i gotowane lub pieczone jabłka. Niemowlęciu należy wykonywać masaż brzuszka zgodnie z kierunkiem ruchu zegara przynajmniej 4–5 razy w tygodniu.

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
7
Polecamy
Zaparcie u niemowląt – jakie są przyczyny?
Jak pomóc dziecku?
Zaparcie u niemowląt – jakie są przyczyny? Jak pomóc dziecku? TVN zdrowie
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych Dzień Dobry TVN
Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia
Zatwardzenie u dziecka – przyczyny i domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
lacrima
Nie mialam pojecia ze poród przez cesarskie cięcie moze mieć wpływ na to jak pracują jelita dziecka :( Zawsze myslalam ze to kwestia nieodpowiedniej opieki i mleka. Gdy corka byla na piersi problemu nie bylo a jak przeszlismy na mleko modyfikowane nagle pojawily sie zatwardzenia i zaparcia. Pediatra zaproponowal na próbe zmiane mleka na NAN Comfort. Kupilam, podałam i sukces !
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Mity w postaci unikania czosnku czy kalafiora, przez kobiety karmiące, nie są powielane w danym artykule. Autor odniósł się w do unikania przez matkę produktów ciężkostrawnych i smażonych w sytuacji, kiedy u dziecka pojawiają się problemy z przewodem pokarmowym. Jak najbardziej mleko nie powstaje z treści żołądkowej, jednak w pierwszych miesiącach życia zła dieta czy nadmiar laktozy w diecie mogą przyczynić się do powstawania zaparć. Właściwa dieta jest konieczna dla uniknięcia przez kobietę karmiącą jakichkolwiek niedoborów. Odnosząc się do komentarza, w artykule nie podano, żeby konieczne były w diecie jakiekolwiek ograniczenia, jednak zawsze należy zachować racjonalizm i umiar, a w przypadku pojawieniu się problemów typu zaparcia, w pierwszej kolejności często zwraca się uwagę właśnie na dietę.
Czytaj całość
Barbara
Proszę o weryfikację. zgodnie z najnowszymi badaniami, kobiety karmiące mogą jeść wszystko, chyba ze dziscko ma alergie. Kolki nie są zależne od tego, co zjadła mama. Dlaczego? Bo pokarm dla dziecka powstaje z krwi a nie z treści żołądkowej.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty