Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatrucie gazem – jak je rozpoznać i jak udzielić pomocy? Kiedy może do niego dojść?

Zatrucie gazem – jak je rozpoznać i jak udzielić pomocy? Kiedy może do niego dojść?

Czujnik CO2

Fot: Ralf Geithe / gettyimages.com

Tlenek węgla, czyli czad, nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Jest on bezbarwny i bezwonny, dlatego najczęściej nie mamy świadomości jego działania. Niewielkie stężenie gazu może jednak doprowadzić do poważnych i groźnych powikłań, a nawet do śmierci. Jak się uchronić przed zatruciem gazem?

Czad nie ma ani zapachu, ani smaku. Dlatego też osoba narażona na jego szkodliwe działanie nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Zaczadzenie jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. W Polsce z powodu zatrucia czadem co roku umiera kilkadziesiąt osób, a najwięcej zatruć zdarza się w okresie zimowym. Jak można rozpoznać zatrucie gazem i jak udzielić pomocy osobie, która się nim zatruła?

Zatrucie gazem – jak do niego dochodzi?

Poza produkcją przemysłową czad może powstawać podczas spalania gazu lub paliw płynnych. Jest on bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza. W mieszkaniach tlenek węgla powstaje głównie w kuchni i łazience. Miejsca, które mogą przyczyniać się do powstania niebezpiecznego czadu to przede wszystkim kuchenki gazowe, piece gazowe oraz węglowe, piecyki i kominki. W przypadku, gdy instalacja jest nieszczelna, domownicy mogą być cały czas narażeni na śmiertelne działanie „cichego zabójcy”. W przypadku, gdy okna w domu są szczelnie zamknięte i czad nie ma się gdzie ulatniać, bardzo łatwo o zatrucie ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego warto poznać objawy zaczadzenia, by być w stanie pomóc zatrutej osobie.

Objawy zatrucia gazem

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla. Zaczadzona osoba odczuwa dużą senność, ma zawroty i silne bóle głowy. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia widzenia i słyszenia, odczuwanie duszności, nudności, nieznośny szum w uszach. Zaczadzenie powoduje też drgawki, utratę przytomności, a w najgorszym wypadku zgon.

Rozpoznanie zatrucia gazem

Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla? Jeśli widzimy nieprzytomnego człowieka, najpierw zwróćmy uwagę na otoczenie. Jeśli jest to łazienka z piecykiem gazowym, kuchnia z kuchenką gazową lub garaż nieopodal włączonego samochodu, to możemy być niemal pewni, że doszło do zaczadzenia. Jeśli zaś osoba jest przytomna, może mieć duże trudności z oddychaniem.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie oddechowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Jak pomóc osobie, która zatruła się gazem?

Ruszając na ratunek, przede wszystkim powinniśmy się upewnić, że i nam nie grozi niebezpieczeństwo zatrucia gazem. Jeśli u nas również dojdzie do zaczadzenia, nie tylko nie pomożemy drugiej osobie, ale również sami narazimy się na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego też powinniśmy przede wszystkim zadbać, by nie narażać się na wdychanie śmiertelnie niebezpiecznego czadu. Widząc osobę zatrutą czadem, nie możemy też wpadać w panikę, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli mocno się stresujemy, dajmy sobie chwilę na skupienie myśli i uspokojenie się.

Żeby pomóc zaczadzonej osobie i uniknąć własnego zatrucia, powinniśmy przede wszystkim wpuścić świeże powietrze do pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Zrobimy to poprzez otworzenie wszystkich możliwych okien i drzwi. Dzięki temu gaz się ulotni, a my będziemy mogli udzielić pierwszej pomocy. Jeśli tylko jesteśmy w stanie, powinniśmy przenieść poszkodowaną osobę w bezpieczne miejsce, gdzie nie ulatnia się tlenek węgla.

Jedną z pierwszych czynności, które powinniśmy wykonać podczas udzielania pomocy jest sprawdzenie oddechu nieprzytomnej osoby. Jeśli go nie wyczuwamy, należy jak najszybciej wykonać resuscytację. W przypadku, gdy oddech zaczadzonej osoby jest wyczuwalny, możemy od razu sięgnąć po telefon i wezwać pomoc. Pogotowie wezwiemy, dzwoniąc na numer 112 lub 999. Powinniśmy zwięźle i szybko poinformować dyspozytora o zatruciu tlenkiem węgla, jego objawach i okolicznościach. Nie należy też zapomnieć o dokładnym podaniu adresu oraz naszego imienia i nazwiska.

Jak leczy się zatrucie czadem?

W szpitalu lekarze mogą dzięki specjalnemu badaniu potwierdzić, czy doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Zaczadzonej osobie podaje się do wdychania czysty tlen, który ma zastąpić cząsteczki tlenku węgla znajdujące się w drogach oddechowych. Pacjent może być też umieszczony w specjalnej komorze hiperbarycznej, która pomaga wyleczyć nawet pacjentów w bardzo ciężkim stanie klinicznym. Osoby, które zatruły się tlenkiem węgla mogą w przyszłości cierpieć na liczne powikłania. Wśród najczęstszych dolegliwości można wymienić zaniki pamięci, zaburzenia mowy, uszkodzenie węchu i wzroku.

Jak zapobiegać zatruciu gazem?

Żeby zapobiec zaczadzeniu, powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach kominowych i kontrolach piecyków oraz kuchenek gazowych. Nie powinniśmy też nigdy zakrywać kratek wentylacyjnych w takich pomieszczeniach jak garaż, kuchnia i łazienka. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu tych miejsc. Najlepiej zaopatrzyć się też w czujnik czadu, który niezwłocznie poinformuje nas ostrzegawczym dźwiękiem, jeśli wykryje ulatniający się tlenek węgla. Koszt takiego urządzenia to ok. 100 zł.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu