Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatkane zatoki – domowe sposoby leczenia, przyczyny i objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Zatkane zatoki – domowe sposoby leczenia, przyczyny i objawy

Kobieta, która ma problemy z zatokami

Fot: Tharakorn / gettyimages.com

Zatkane zatoki objawiają się m.in. mocnym bólem zlokalizowanym w obrębie czoła, skroni i szczęki. Przeszywający i świdrujący ból najczęściej jest objawem ostrego bądź przewlekłego zapalenia zatok, może być jednak związany także z innymi chorobami. Oprócz terapii specjalistycznej, skuteczne okazują się także domowe sposoby leczenia.

Zatoki to przestrzenie w kościach twarzoczaszki wypełnione powietrzem. Mają błonę śluzową i są połączone z jamą nosową. Wyróżnia się: zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe. W wyniku stanów chorobowych powodują silny ból, który jest powodem dyskomfortu i widocznych objawów. Jeżeli objawy utrzymują się poniżej 12 tygodni mówimy o ostrym zapaleniu zatok, gdy dłużej o zapaleniu przewlekłym. Zatkane zatoki mogą mieć także inne przyczyny. Zalicza się do nich: grzybice, polipy, torbiele, a także nowotwory (złośliwe i łagodne) zatok.

Zatkane zatoki – objawy i objawy towarzyszące

Zatkane zatoki mogą mieć wiele przyczyn, jednak w większości mają podobne objawy. Głównym symptomem wskazującym na zatkane zatoki jest ból. Przez osoby chore opisywany jest jako kłujący, tętniący i przeszywający czaszkę ból. Zależnie od tego, które zatoki objęte są stanem chorobowym, ból występuje w:

  • okolicy czoła, nasilający się podczas schylania podczas zapalenia zatoki czołowej;
  • środkowej części twarzy i towarzyszy mu nadwrażliwość na dotyk podczas zapalenia zatoki szczękowej i komórek sitowych;
  • okolicy skroni i promieniujący do tyłu głowy podczas zapalenia zatoki klinowej.

Niezależnie od tego, które zatoki borykają się z chorobą, ból zawsze pojawia się podczas ucisku i opukiwania. Oprócz bólu, zatkane zatoki charakteryzują się także wydzieliną z nosa, która może mieć bezbarwne, żółte oraz zielone zabarwienie. Wydzielina najczęściej powoduje niedrożność nosa. Zatkane zatoki charakteryzują się także czasowym osłabieniem lub utratą węchu. Gdy zatoki są zapchane, osoba odczuwa także objawy towarzyszące takie jak: zmęczenie, senność, gorączka.

Co na zatkane zatoki u dziecka?

Aby wspomóc leczenie zatkanych zatok, warto skorzystać z domowych, naturalnych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie dróg oddechowych, dlatego też niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Sprzyja temu częste wietrzenie domu, a także nawilżacze powietrza. W sezonie grzewczym dobrym sposobem będzie skorzystanie z olejków eterycznych (mentolowe, eukaliptusowe, sosnowe), skropienie nimi mokrych ręczników i wywieszenie ich na grzejnikach. Sprawdzą się również dodane do wody podczas kąpieli. Kolejnym sposobem będą inhalacje tzw. parówki. Do wody można dodać zioła (rumianek, szałwia). Jeśli dziecko jest za małe bądź z jakiś przyczyn nie można wykonać irygacji (płukania) nosa solą fizjologiczną, to można skorzystać z dostępnych na rynku roztworów z solą morską w sprayu. Warto także pamiętać, aby nie zmuszać dziecka do mocnego oczyszczania nosa, które wywołuje wzrost ciśnienia i przedostanie się wydzieliny nie tylko do zatok, ale i uszu.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Warto pamiętać, że domowe, naturalne sposoby to świetny sposób na wsparcie terapii zatkanych zatok. Specjaliści podkreślają, że nie zastępują one leczenia, dlatego zawsze wcześniej należy skonsultować się ze specjalistą. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów leczenia zatkanych zatok zalicza się:

  • inhalacje

Inhalacje z powodzeniem można wykonywać w warunkach domowych. To świetny sposób na poprawę funkcjonowania układu oddechowego. Dzięki temu, że wspomagają pracę górnych dróg oddechowych, to skutecznie wpływają także na oczyszczanie jamy nosowej i zatkanych zatok. Do inhalacji można wykorzystać zioła, takie jak: szałwia, rumianek i oregano. Warto pamiętać, że tego rodzaju domowe sposoby na zatkane zatoki są tylko wsparciem terapii i nie powinny zastępować wizyty u specjalisty oraz leczenia farmakologicznego.

Czy inhalacje pomagają na zapalenie zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy inhalacje pomagają na zapalenie zatok? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • gorące okłady

Zatkane zatoki lubią ciepło, dlatego też oprócz inhalacji, wskazane będą także gorące okłady. Rozgrzewanie zatok polega na okładać np. z ciepłego kompresu. Warto jednak podkreślić, że okłady nie powinny być za gorące – nie mogą parzyć. Należy jednak podkreślić, że według niektórych lekarzy wzrost temperatury może wpływać na rozprzestrzenianie się stanu zapalnego, co sprawia, że metoda nie jest przez nich polecana.

  • płukanie zatkanych zatok

Zatkane zatoki to prawdziwa udręka, którą uśmierzy płukanie, czyli wtłaczanie do otworów nosowych niewielkiej ilości płynu. Aby tego dokonać, należy skorzystać ze strzykawki bądź dostępnych w aptekach, specjalnych irygatorach, które ułatwiają całość procesu. Do płukania zatkanych zatok używa się roztworu z soli fizjologicznej. Warto podkreślić, że płukanie zatok zwykłą wodą jest nieskuteczne, a dodatkowo może być bolesne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
7
Polecamy
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego
Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia
Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?