Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zastrzyk antykoncepcyjny dla kobiet i… mężczyzn. Zalety i wady
menu
Polub nas na Facebooku

Zastrzyk antykoncepcyjny dla kobiet i… mężczyzn. Zalety i wady

lekarz

Fot. SARINYAPINNGAM / Getty Images

Zastrzyk antykoncepcyjny jest jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży, jednak ma również wady. Nie da się przewidzieć czasu, po jakim nastąpi powrót płodności, nie chroni przed chorobami wenerycznymi i nie da się z niego zrezygnować w razie wystąpienia skutków ubocznych.

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej dla kobiet. Zaliczana jest do bezpiecznych metod antykoncepcji, stanowi alternatywę dla kobiet niemogących stosować tabletek dwuskładnikowych. Zastrzyki nie są jednak zupełnie obojętne dla organizmu. Wybierając tę formę antykoncepcji, należy zapoznać się z jej wadami i zaletami oraz możliwymi skutkami ubocznymi.

Antykoncepcja w zastrzyku – jak działa?

Zastrzyki antykoncepcyjne to metoda polegająca na wstrzyknięciu raz na 3 miesiące progestagenów. Nie jest to jednak najlepsza metoda u kobiet, które planują w późniejszym czasie ciążę. Wiele kobiet nie może stosować standardowych, dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych z powodów zdrowotnych, bądź – ze względu na roztargnienie – metody wymagające regularnego przyjmowania środka nie są dla nich. Zastrzyk antykoncepcyjny jest pod tym względem wygodny, gdyż stosuje się go jedynie raz na 3 miesiące. Powoduje on zagęszczenie śluzu szyjkowego, wpływa na endometrium i hamuje owulację. Najpopularniejszym środkiem dostępnym w Polsce jest octan medroksyprogesteronu (DMPA) pod handlową nazwą depo-provera.

Zastrzyk antykoncepcyjny stosuje się w dawce 150 mg co 3 miesiące domięśniowo. Ochrona przed zajściem w ciążę trwa około 14 tygodni od wstrzyknięcia. Aby mieć pewność, że metoda jest skuteczna od pierwszego dnia, należy wykonać zastrzyk w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego. Wykonanie zastrzyku w innym terminie wymaga konieczności stosowania innej metody antykoncepcji przez 2 tygodnie i oczywiście wcześniejszego wykluczenia ciąży.

U kobiet karmiących piersią niemożliwe jest stosowanie antykoncepcji doustnej dwuskładnikowej ze względu na przenikanie estrogenów do mleka. U nich zastrzyk antykoncepcyjny można podać już po 5–6 tygodniach po porodzie. Nie wykazano, by preparat przenikał do mleka w znacznym stopniu i wywierał negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Zastrzyki są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Niepowodzenia związane z tą metodą mogą być związane z nieodpowiednim momentem wstrzyknięcia, skróceniem działania hormonów, zakażeniem w miejscu iniekcji.

Jakie są fakty, a co jest mitem w przypadku antykoncepcji? Pora to sprawdzić:

Zobacz film: Fakty i mity na temat antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wskazania do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych

U kobiet, u których niemożliwe jest stosowanie estrogenów ze względu na choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, incydenty zakrzepowo-zatorowe, palenie papierosów, zastrzyki hormonalne stanowią alternatywną metodę. Ponadto zmniejszają ryzyko raka endometrium, zmniejszają nasilenie krwawienia miesiączkowego, powodują rzadsze występowanie mięśniaków macicy, endometriozy i ciąży pozamacicznej. Osłabiają nasilenie krwawień miesiączkowych.

Wady zastrzyków antykoncepcyjnych

Omawiana metoda antykoncepcyjna – jak każda inna metoda hormonalna – niesie za sobą możliwe skutki uboczne. W przypadku zastrzyków do działań niepożądanych zalicza się:

  • częste, nieregularne krwawienia miesiączkowe,
  • plamienia pomiędzy cyklicznymi krwawieniami,
  • zanik miesiączki,
  • wzrost masy ciała,
  • ból brzucha,
  • zawroty głowy,
  • stany lękowe,
  • depresję,
  • tkliwość piersi.

Metoda ta nie jest zalecana kobietom, które stosują antykoncepcję przez krótki czas, a później planują zajść w ciążę. Wynika to z faktu, że powrót płodności następuje po około 9 miesiącach od ostatniego wstrzyknięcia.

Dla kogo wskazane są zastrzyki antykoncepcyjne?

Przede wszystkim dla osób chcących zapobiec ciąży, zapominających o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Kolejną grupę stanowią kobiety, u których wystąpiły działania niepożądane związane z przyjmowaniem estrogenów.

Wady zastrzyków hormonalnych

Główną wadą zastrzyków hormonalnych, jak i innych niebarierowych metod antykoncepcji, jest ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową. Hormonów nie da się usunąć z organizmu, jest to metoda nieodwracalna, ciężko też przewidzieć rzeczywisty czas oddziaływania leków na organizm i zahamowanie owulacji i powrotu płodności. W razie wystąpienia działań niepożądanych również nie ma odwrotu.

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Trwają badania nad opracowaniem zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Prowadzono już nawet doświadczenie na grupie zdrowych, młodych mężczyzn. Niestety, zostało ono wstrzymane ze względu na rezygnację sporej liczby uczestników z powodu skutków ubocznych, takich jak trądzik, bóle mięśniowe, depresja, a także znaczne zwiększenie libido. Trudno przewidzieć, kiedy środek zostanie wprowadzony na rynek. Obecnie szanse na to w Polsce są niewielkie. Jak na razie za jedyną skuteczną formę męskiej antykoncepcji uznaje się prezerwatywę. Inne metody spoczywają po stronie kobiet.

Poznajcie różne metody antykoncepcji:

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
120
14
Polecamy
Antykoncepcja w zastrzyku.
Wady i zalety zastrzyków zapobiegających zajściu w ciążę
Antykoncepcja w zastrzyku. Wady i zalety zastrzyków zapobiegających zajściu w ciążę TVN zdrowie
Czy implanty antykoncepcyjne wiążą się ze skutkami ubocznymi?
Koszt i działanie tej metody
Czy implanty antykoncepcyjne wiążą się ze skutkami ubocznymi? Koszt i działanie tej metody TVN zdrowie
Badacze:
"antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji".
Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji 
Badacze: "antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji". Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji  Dzień Dobry TVN
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływ na okres
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych i ich wpływ na okres Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty