Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS. Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS. Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie?

Kobieta w sanatorium

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Skierowanie do sanatorium można uzyskać w ramach NFZ, ZUS, KRUS, MSWiA lub MON po złożeniu wniosku wypełnionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego bądź prowadzącego. Procedury aplikacji, koszty i czas oczekiwania w kolejce znacznie się różnią.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w lipcu 2019 roku szykują zmiany dotyczące zasad kierowania do sanatorium w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Mają one na celu zmniejszenie kolejek oczekujących na leczenie sanatoryjne i rehabilitację uzdrowiskową. Rewitalizacja przepisów nie dotyczy jednak dzieci i osób nieletnich.

Skierowanie do sanatorium z NFZ

Skierowanie do sanatorium z NFZ mogą uzyskać pacjenci w trakcie leczenia szpitalnego lub poszpitalnego i ambulatoryjnego oraz osoby pragnące poprawić zdrowie obciążone przewlekłą chorobą. Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, należy spełnić odpowiednie warunki i dopełnić formalności. Przede wszystkim skierowanie do sanatorium przeznaczone jest dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ.

Kto wystawia skierowanie do sanatorium i gdzie należy wysłać wniosek o wyjazd?

Skierowanie do sanatorium z NFZ wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub pracujący w przychodni, która ma zawartą umowę z Funduszem. W aplikacji lekarz opisuje stan zdrowia pacjenta z przeciwwskazaniami do zabiegów fizykalnych oraz określa stopień jego samodzielności. Do wniosku o skierowanie do sanatorium zwykle dołącza się kopie wyników badań wstępnych (morfologia, odczyn Biernackiego (OB), mocz, elektrokardiografia (EKG), zdjęcie rentgenowskie (RTG)) oraz opisy specjalistycznych badań dotyczących jednostki chorobowej i karty pobytów szpitalnych. Wypełniony wniosek o skierowanie do sanatorium przekazywany jest do wojewódzkiego oddziału NFZ przez lekarza w formie osobistej lub za pośrednictwem poczty, jednak częściej tę część procedury wykonują sami świadczeniobiorcy. Pacjent ma prawo złożyć aplikację o sanatorium raz na 18 miesięcy. Wyjątek stanowią osoby, które przed 1997 rokiem pracowały zawodowo w bliskim kontakcie z azbestem.

Skierowanie do sanatorium z NFZ – kolejka

Skierowanie do sanatorium rejestrowane jest w systemie i otrzymuje indywidualny numer. NFZ zobowiązany jest podjąć decyzję w ciągu 30 dni, jednak w uzasadnionych przypadkach czas ten może zostać wydłużony, np. w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej przez pacjenta. Kontrolę etapu realizacji zlecenia na wyjazd umożliwia internetowa przeglądarka skierowań do sanatorium, wykorzystująca przypisany do pacjenta kod. Aby sprawdzić skierowanie do sanatorium, należy wejść na witrynę NFZ i wybrać kolejno zakładki: „Dla pacjenta”, „Leczenie uzdrowiskowe” i „Przeglądarka skierowań”.

Szacuje się, że do NFZ każdego roku wpływa blisko pół miliona skierowań na leczenie sanatoryjne, a część z nich jest od kuracjuszy, którym nie minął rok od ostatniego pobytu w uzdrowisku. W związku z tym kolejki na wyjazd są bardzo długie. Czas oczekiwania do sanatorium jest różny i zależy od oddziału NFZ, choć wynosi blisko 2 lata. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w lipcu 2019 r. w celu skrócenia kolejek pacjentów.

Zobacz film i dowiedz się czego można się spodziewać po pobycie w sanatorium:

Zobacz film: Jak wygląda pobyt w sanatorium? Jakich zabiegów można się spodziewać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skierowanie do sanatorium z NFZ – zmiany 2019

Nowelizacja przepisów dotyczących skierowania do sanatorium z NFZ przewiduje wprowadzenie 12-miesięcznego okresu od zakończenia przez pacjenta ostatniego leczenia sanatoryjnego lub uzdrowiskowego do czasu otrzymania kolejnego skierowania. Zabieg ma na celu skrócenie kolejek z 500000 do 150000 osób, co przełoży się na czas oczekiwania na wyjazd. Ponadto:

  • skierowanie do sanatorium straci ważność po 30 dniach od daty wystawienia przez lekarza;
  • lekarz specjalista z NFZ oceniający wniosek i wydający decyzję zdecyduje o miejscu pobytu pacjenta;
  • skierowanie na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem do sanatorium będzie niezbędne tylko w przypadku wskazań medycznych.

ZUS – skierowanie do sanatorium

Większość pacjentów korzysta z sanatorium z NFZ, jednak na wyjazd może także kwalifikować Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Skierowanie do sanatorium z ZUS przeznaczone jest dla osób czynnych zawodowo, którym choroba uniemożliwia pracę, w ramach tzw. prewencji rentowej. Wniosek o wyjazd wystawia lekarz prowadzący, uwzględniając przede wszystkim rozpoznanie choroby z uzasadnieniem konieczności przeprowadzenia leczenia sanatoryjnego oraz rokowania co do odzyskania sprawności i powrotu do pracy zawodowej. Formularz pacjent może dostarczyć samodzielnie lekarzowi, korzystając ze wzoru umieszczonego na stronie internetowej ZUS. Wniosek o skierowanie do sanatorium należy złożyć w dowolnej jednostce ZUS, w której zostanie poddany ocenie lekarza orzecznika. Decyzję wydaje się w ciągu 2–4 tygodni. Instytucja wyznacza datę rozpoczęcia turnusu i ośrodek rehabilitacyjny, przy czym pacjent może poprosić o dogodny termin i lokalizację leczenia. Na leczenie sanatoryjne z ZUS mogą zostać skierowane osoby ubezpieczone w ZUS.

Zobacz film: Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. Co się zmieniło?

Rolnicy mogą starać się o pobyt w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a policjanci i żołnierze po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) lub Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).

Bibliografia:

Oficjalna strona Narodowego Funduszu Zdrowia: http://www.nfz.gov.pl/, dostęp 11.07.2019.

Oficjalna strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl/, dostęp 11.07.2019.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
11
Polecamy
Nowe zasady wyjazdu do sanatorium.
Co się zmieniło?
Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. Co się zmieniło? TVN zdrowie
Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu
Pakiet onkologiczny – zasady, cele, ścieżka leczenia i monitoringu TVN zdrowie
Skierowanie do sanatorium na NFZ 2019.
Nowe zasady kierowania do sanatorium
Skierowanie do sanatorium na NFZ 2019. Nowe zasady kierowania do sanatorium Dzień Dobry TVN
Sanatoria są nie tylko dla starszych!
Jak się dostać?
Jakie są warunki i koszty?
Sanatoria są nie tylko dla starszych! Jak się dostać? Jakie są warunki i koszty? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty