Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu z prof. Jerzym Szaflikiem, znanym okulistą. Jaskra, zaćma i inne wady wzroku nie mają tajemnic dla profesora
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu z prof. Jerzym Szaflikiem, znanym okulistą. Jaskra, zaćma i inne wady wzroku nie mają tajemnic dla profesora

Prof. dr n. med. Jerzy Szaflik

Czat z profesorem Jerzym Szaflikiem odbędzie się 12 marca 2019 roku o godzinie 12.00. Zapraszamy do zadawania pytań profesorowi - tematy jaskry, zaćmy, astygmatyzmu, krótkowzroczności czy dalekowzroczności nie mają żadnych tajemnic przed znanym okulistą. 

W dniach 10-16 marca 2019 roku obchodzony jest Światowy Tydzień Jaskry. Z tej okazji w wielu gabinetach będzie prowadzone darmowe badanie wzroku, mające ocenić, czy pacjent cierpi na poważną chorobę, jaką jest jaskra. Pełna lista gabinetów znajduje się pod tym adresem: Światowy Tydzień Jaskry.

Jeśli macie wątpliwości, czy Wasz wzrok jest dobry, a oczy zdrowe lub chcecie dowiedzieć się więcej o popularnych chorobach oczu (m. in. astygmatyzmie, dalekowzroczności czy krótkowzroczności) zapraszamy na czat - w serwisie Zdrowie.tvn.pl na Wasze pytania będzie odpowiadał prof. dr hab. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych.

Światowy Tydzień Jaskry. Jaskra - co to za choroba?

Pierwsze objawy jaskry mogą być bardzo niespecyficzne. Pacjent nie wie, że choruje, chociaż pojawiają się u niego światłowstręt, kłopoty z przystosowaniem wzroku do ciemności, częste łzawienie, a także pojawiające się mroczki przed oczami przy spoglądaniu na źródło światła. Do objawów jaskry zaliczamy także pogorszenie ostrości widzenia i zmniejszenie pola widzenia.

Jaskra jest poważną chorobą, która ma związek ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz oka. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Na szczęście jaskrę można leczyć - stosuje się w tym celu specjalne krople do oczu lub leczenie chirurgiczne.

Jaskra w pierwszym okresie nie daje charakterystycznych objawów. Dlatego tak ważną rzeczą jest prowadzenie badań przesiewowych, w których z użyciem metod obrazowych możemy zaobserwować wczesne uszkodzenia nerwu wzrokowego. Istotna jest również ocena ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego podwyższenie należy traktować jako symptom jaskry - przypominał pacjentom prof. Szaflik podczas rozmowy z nami na poprzednim czacie. 

Zobacz odpowiedź na pytanie: Jaskra – jak szybko postępuje?

Choroby oczu i wady wzroku

Jaskra nie jest jedyną chorobą, która może wystąpić. Bardzo ważne są regularne badania wzroku, żeby uniknąć poważnych powikłań ze ślepotą włącznie. Zaćma, zwana inaczej kataraktą, jest, według WHO, jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku! Zaćma dotyka osoby w różnym wieku, to najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się u ludzi powyżej 60. roku życia. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki oka i może być chorobą wrodzoną lub nabytą. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

A jeśli macie jakieś wątpliwości - zapraszamy na czat z prof. Jerzym Szaflikiem - 12 marca 2019 r. o godzinie 12.00.

Czat z profesorem Jerzym Szaflikiem

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.

Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

chcialabym zapytac kiedy wraca widzenie po witrektomi? Moj maz jest 6dni po operacji witrektomi z przeszczepem rogowki. Co prawda lekarze mowili ze jest szansa na slabe widzenie. Ale nie wiemy czy trzeba jeszcze czasu czy po prostu operacja sie nie udala...

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Zabieg witrektomi jeśli był połączony z przeszczepem rogówki to bardzo trudna procedura. Na ocenę efektów zabiegu należy poczekać do trzech miesięcy.

mam zespół suchego oka i czytałam o leczeniu hydrożelowymi zatyczkami. Czy to skuteczna terapia? Warto jej się poddać?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Ich stosowanie jest celowe w przypadku niedomogi wydzielania gruczołu łzowego. Jeżeli przyczyną są zaburzenia gruczołów Meiboma zatyczki są mniej skuteczne. W większości przypadków stosowanie zatyczek jest celowe i zalecane.

Czy wystąpienie jaskry jest częstsze u osób z krótko czy dalekowzrocznością?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Wada wzroku nie jest decydująca w kwestii prawdopodobieństwa wystąpienia jaskry. Jednak przy nadwzroczności częściej występuje jaskra wąskiego kąta, a przy wysokiej krótkowzroczności zwyrodniającej jaskra występuje częściej.

Dzień dobry, chciałabym zapytać czy jest możliwa operacja zaćmy przy ciśnieniu w oku vos=0,3 czy najpierw trzeba obniżyć ciśnienie a dopiero wtedy wykonać operacje? Dziękuję i pozdrawiam

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Podana przez Panią informacja nie dotyczy ciśnienia wewnątrzgałkowego, tylko ostrości wzroku oka lewego, które jest upośledzone, zapewne z powodu zaćmy. Zabieg usunięcia zaćmy należy wykonać w warunkach normalnego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W wypadku braku możliwości uzyskania normalizacji ciśnienia lekarz decyduje o celowości i możliwości wykonania zabiegu.

Witam, mam takie pytanie, czy zaawansowana jaskra widoczna jest gołym okiem? Czy niezbędne jest wykonanie dokładnych badań? Dziękuję i pozdrawiam

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Jaskra jest schorzeniem, które powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. W zaawansowanej chorobie obserwujemy się istotne ograniczenie pola widzenia i poważne utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu. Zaawansowana jaskra jest bardzo łatwo rozpoznawalna w badaniu okulistycznym.

Od jakiegoś czasu czasem obraz mi się zniekształca, mieni się mi kolorami jakbym patrzyła przez rozbite kawałeczki szkła. Są to krótkie epizody które pojawiają się nagle a potem znikają. Nie czuje bólu tylko te widoki. A niedawno doszły jeszcze uciski w czaszce, rozsadzające. Czy to coś związane chorobą oczu?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Opisanych objawów nie należy lekceważyć. Może sprawa ma banalny charakter, jednak opisane objawy mogą być też spowodowane chorobami oczu, które wymagają leczenia. Zalecam nielekceważenie ich i kontakt z lekarzem okulistą.

Witam serdecznie. Czy są jakieś schorzenia, które powodują, że mam szansę na chorobę jaskry, zaćmy, czy sa ludzie z jakimiś skłonnościami o podwyższonym ryzyku do tych chorób np z nadcisnieniem (sam mam ten klopot)? z góry dziękuje za pomoc.

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Jaskra i zaćma są schorzeniami, które mogą mieć podłoże genetyczne. Również pacjenci z niższym ciśnieniem tętniczym, częstymi migrenami, zaburzeniami naczyniowymi manifestującymi się szybszym ziębnięciem rąk i stóp, należą do grupy ryzyka jaskry.

Po badaniu lekarz okulista powiedział, że podejrzewa jaskrę. Wyznaczył badanie zakresu pola jaskrowe. Czy to wystarczy na potwierdzenie jaskry?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Nie, konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego z ocena nerwu wzrok (najlepiej wykonać OCT nerwu wzrokowego i tonometrię aplanacyjną) i na tej podstawie zdecydować o rozpoznaniu.

Witam! Zdiagnozowano kilka lat temu u mnie jaskrę z otwartym kątem przesączenia. Czy w tym wypadku mogę ćwiczyć na siłowni, czy jest to niewskazane? Mam 28 lat.

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Wysiłek fizyczny u pacjentów z jaskrą jest celowy i wskazany. Jaskra nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń.

Czy jęczmień na oku u małego dziecka, nawracający, może być leczony maścią sterydowa? Dodam, ze pediatra zasugerował, ze można go nakłuć?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Leczenie sporadycznych jęczmieni maściami antybiotykowo-sterydowymi jest w pełni uzasadnione. Jeśli jednak jęczmienie często się powtarzają, należy zgłosić się do okulisty, który zastosuje właściwe leczenie.

Witam, czy mając jaskre, można lecieć samolotem?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Jaskra nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z transportu lotniczego.

Witam pana profesora. Mam pytanie takie. Niedawno wykryto u mnie jaskrę z otwartym kątem przesączania. Zaproponowano mi operacje Traubektomię a teraz biorę krople. Czy mogłabym mieć zabieg laserowy zamiast operacji? Co powinnam zrobić?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Nie da się korespondencyjnie rozstrzygnąć właściwego postępowania leczniczego w Pani przypadku. Decyzja o postępowaniu musi wynikać z aktualnego stanu Pani narządu wzroku. Na tej podstawie należy ustalić optymalne postępowanie lecznicze. W wypadku nieznacznego jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego, dobrej tolerancji kropli przeciwjaskrowych i uzyskaniu tą metodą optymalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego, leczenie kroplami wydaje właściwe.

Dzień dobry. Nie mam żadnej wady wzroku i nie na mam potrzeby noszenia okularów ale pracuję przy komputerze i nie chciałabym zepsuć sobie wzroku od patrzenia w ekran. Czy mogę kupić takie okulary, które będą te oczy w jakiś sposób chroniły?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Przy przewlekłej pracy z bliska, szczególnie przed ekranem komputera celowa jest właściwa higiena wzroku. Polega ona na okresowych przerwach w pracy przy komputerze, czyli 5 -10 minut po 2 godzinach pracy. Wykonywaniu prostych ćwiczeń polegających na patrzeniu do dali i bliży, najlepiej patrząc przez okno oraz stosowanie kropli nawilżających (tzw. sztuczne łzy), bez konserwantów Używanie okularów z refleksem jest uzasadnione, ale nie jest konieczne.

Od kilku tygodni przed oczami pojawiają mi się błyski światła. Czasem są przed samym okiem, a czasem w tylko w kąciku. Czy to może być coś poważnego?

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Opisywane przez Panią błyski mogą mieć różne przyczyny. Istotne jest czy występują w jednym czy obu oczach. Często tego rodzaju objawy mogą być spowodowane odłączaniem się ciała szklistego od siatkówki. Zalecałbym pilną wizytę u okulisty.

Od dłuższego czasu strasznie szczypią mnie oczy łzawią są zaczerwienione co jakiś czas pojawiają się jęczmienie, krople nie pomagają, zaczęłam pic aronie i widzę lekka poprawę. Co może być przyczyna? Niedobór witamin osłabiona odporność? ? Zaznaczę nie jestem alergikiem.

prof. dr hab. Jerzy Szaflik
Konieczne jest badanie okulistyczne, które rozstrzygnie o przyczynie dolegliwości. Myślę, ze warto będzie również przeprowadzić badanie na obecność nużeńca. Objawy opisywane przez Panią mogą być spowodowane zakażeniem nużeńcowym.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
0
Polecamy
Zobacz zapis czatu na temat jaskry.
Na pytania odpowiadał prof. dr hab.
n.
med.
Jerzy Szaflik
Zobacz zapis czatu na temat jaskry. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik TVN zdrowie
Co zrobić, aby mieć sokoli wzrok?
Zobacz zapis czatu z prof. dr hab.
n.
med.
Jerzym Szaflikiem
Co zrobić, aby mieć sokoli wzrok? Zobacz zapis czatu z prof. dr hab. n. med. Jerzym Szaflikiem TVN zdrowie
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?