Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii
menu
Polub nas na Facebooku

Zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii

Ewa Drzyzga, Izabela Kupryś-Lipińska

Fot. Iwona Lipińska

Jeśli męczy Cię astma i chcesz o coś zapytać - zapraszamy na czat z dr n. med. Izabelą Kupryś-Lipińską, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Czat odbył się  21 kwietnia, tuż po emisji programu 36,6°C.

Astma oskrzelowa to nic innego jak ostre i przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych. W Polsce na astmę cierpi ok. 3–4 mln osób, natomiast na świecie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – nawet 300 mln osób. To bardzo poważne schorzenie, które może rozwinąć się w wyniku infekcji wirusowych lub bakteryjnych, a nawet z powodu stresu. 

Przyczynami środowiskowymi dychawicy (to inna nazwa astmy) są na ogół: dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi, dymy (z kominów pieców domowych, fabrycznych), alergeny wewnątrzpochodne (roztocza kurzu domowego, karaczany, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych), alergeny zewnątrzpochodne (pyłki traw, pyłki drzew), środki farmakologiczne (aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, beta-blokery), produkty spożywcze. 

Astmy oskrzelowej nie da się wyleczyć, standardowa terapia polega jedynie na łagodzeniu objawów. 

Więcej: Astma oskrzelowa - choroba cywilizacyjna. Czy można ją wyleczyć? Przyczyny i objawy astmy

Na wasze pytania dotyczące astmy odpowie dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Aktualnie doktor pracuje jako adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.

Izabela Kupryś-Lipińska jest członkiem międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych: European Academy of Allergology and Clinical Immunology, European Respiratory Society, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. 

Doktor jest ekspertem w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych, w szczególności alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej, w tym astmy o ciężkim przebiegu, oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, również pokrzywek i obrzęku naczynioruchowego, nadwrażliwości lekowych, alergii na jady owadów błonkoskrzydłych, anafilaksji. Prowadzi kwalifikację do immunoterapii alergenowej i terapii biologicznej anty-IgE.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Czy astma może być dziedziczna?

Tak, może być – pewne uwarunkowania się dziedziczy, natomiast o pojawieniu się choroby decydują czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczone powietrze, przebyte infekcje, dieta.

Czy nawracające infekcje oskrzeli mogą się przyczynić do rozwoju astmy oskrzelowej?

Tak, nawracające infekcje mogą zapoczątkować astmę, chociaż czasem jest tak, że to my myślimy, że są to infekcje, a w rzeczywistości są to pierwsze ataki astmy.

Czy męczący, duszący, a do tego suchy kaszel, który pojawia się rano może być objawem astmy?

Kaszel jest jednym z objawów astmy, natomiast wymaga różnicowania z innymi chorobami, którym też może towarzyszyć kaszel. U dzieci bardzo często objawem astmy jest tylko kaszel.

Czy wziewne przyjmowanie leków to jedyny sposób leczenia astmy? Czy istnieją też inne metody?

Aerozoloterapia, czyli wziewne przyjmowanie leków, jest najlepszym leczeniem astmy. Są również leki doustne, ale w leczeniu astmy mają mniejsze znaczenie, w większości nie są tak bezpieczne jak aerozoloterapia i niektóre z nich nie są tak skuteczne. W ciężkiej astmie stosuje się również leki w postaci zastrzyku.

Czy chorzy na astmę mogą uprawiać sport? Jeśli tak, to jaki?

Jak najbardziej, chorzy na astmę powinni uprawiać sport. Astma powinna być tak leczona, aby mogli to robić. Najlepsze są takie sporty, które nie wymagają długiego i intensywnego wysiłku, np. gry zespołowe, jazda na rowerze, pływanie. Sport u dzieci rozwija płuca i uczy właściwej techniki oddychania.

Czy astmę można całkowicie wyleczyć?

W świetle obecnej wiedzy astma jest chorobą nieuleczalną. Można ją skutecznie leczyć, aby nie przeszkadzała w życiu, a pacjent mógł robić wszystko na co ma ochotę – chodzić po górach, nurkować, biegać. Astma ma również okresy remisji (częściej u dzieci), ale ma prawo wrócić w każdym okresie życia.

Czy to prawda, że objawy astmy nasilają się jesienią? Jeśli tak,  to czy w tym okresie wymaga ona jakieś dodatkowego leczenia?

Tak, bardzo często i nie tylko w Polsce, obserwuje się zwiększoną częstość zaostrzeń (nasilenia) objawów w okresie jesienno-zimowym. Może to być związane z częstszymi infekcjami, szczególnie u dzieci wracających do szkoły i przedszkoli po wakacjach, a także ze zwiększonym narażeniem na alergeny, które są w naszych domach, np. roztocza kurzu domowego, alergeny zwierzęce. Astma wymaga w tym okresie większej czujności i zintensyfikowania leczenia jeśli nasilają się objawy. Należy także pamiętać o corocznych szczepieniach na grypę, szczególnie u chorych na przewlekłą astmę oskrzelową, dla których ta choroba jest groźna.

Jaki klimat, na wakacje będzie najlepszy dla osoby chorej na astmę?

Najlepsze są polskie plaże, gdzie powietrze jest wilgotne i nasycone solą, a w dodatku wieją wiatry, więc nie ma w powietrzu alergenów. A druga rzecz – jeśli astmatyk ma alergię to musi poszukać miejsca czy klimatu, w którym nie ma sezonu pylenia na rośliny, na które jest uczulony (okresy pylenia zmieniają się wraz ze strefami klimatycznymi).

Czy długotrwałe przyjmowanie niektórych leków może przyczynić się do rozwoju astmy?

Leki nie powodują astmy. Niektóre leki mogą wywołać objawy astmy – należą do nich leki przeciwbólowe stosowane u osób nadwrażliwych (uczulonych na nie). Według teorii higienicznej częste stosowanie antybiotyku zmienia fizjologiczną florę w organizmie i może przyczyniać się, jako czynnik środowiskowy, do wystąpienia objawów astmy. Często jednak antybiotyki są stosowane, bo astma jest mylona z infekcją.

Do czego może doprowadzić nieleczona astma?

Astma nieleczona może doprowadzić do śmierci. Zbyt późne włączenie leczenia może prowadzić do nieodwracalnych zmian w oskrzelach i inwalidztwa oddechowego.

Jakie badania trzeba wykonać i do kogo się zgłosić, aby zdiagnozować astmę?

Najważniejszym instrumentem w diagnozie astmy jest dobrze zebrany wywiad przez lekarza. Astmę może rozpoznać lekarz rodzinny, a w przypadku wątpliwości poszerzoną diagnostykę prowadzi pulmonolog i alergolog. Pomocne w rozpoznaniu astmy są badania czynnościowe układu oddechowego, takie jak spirometria z próbą rozkurczową.

Czy przy astmie można zastosować leki przeciwbólowe?

Tak, można stosować, chociaż trzeba pamiętać, że w tej grupie chorych częściej występują reakcje nadwrażliwości (czyli takie, które przypominają alergię, np. duszność, katar, pokrzywka, wstrząs), przypominające alergię, i jeśli u chorego w przeszłości były takie reakcje, nie może on tych leków stosować samodzielnie, pacjent musi skonsultować się z lekarzem alergologiem. Dopiero on zrobi badania i wskaże, które leki są dla danego pacjenta bezpieczne.

Czy są jakieś naturalne sposoby, aby złagodzić objawy astmy? Czy to prawda, że imbir może być pomocny, a co z ziołami?

Imbir może uczulać i należy o tym pamiętać. Podstawą leczenia w astmie są leki w aerozolach, wziewne glikokortykosteroidy, a lekami ratunkowymi leki wziewne rozkurczające oskrzela. Z naturalnych środków, które mają działanie rozkurczające oskrzela, jest kawa i herbata, ale ich działanie jest zbyt słabe, by stosować je do leczenia astmy. Pomocny może być wyjazd nad morze, gdzie powietrze jest nasycone solą i bardziej wilgotne, a także wolne od alergenów, bo wiatry wieją od morza, nie ma więc pyłków i roztoczy.

Czy domowe inhalacje mogą pomóc złagodzić duszności, które pojawiają się przy astmie?

Stosuje się w leczeniu astmy inhalacje, przy czym stosuje się do inhalacji leki podawane ze specjalnych urządzeń kupowanych w aptekach. Należy uważać na olejki eteryczne, które mogą skurczyć oskrzela.

Czy palenie przy astmie zaostrza objawy?

Tak i nie tylko – pogarsza efekty leczenia, dlatego, że osłabia odpowiedź na najważniejsze leki stosowane przy leczeniu astmy, czyli wziewne glikokortykosteroidy. Powoduje też szybsze pogarszanie funkcji płuc i prowadzi do inwalidztwa oddechowego.

Czy palenie bierne wpływa jakoś na astmę?

Bierne palenie jest równie szkodliwe jak czynne palenie – nasila objawy, pogarsza odpowiedź na leki i prowadzi do nieodwracalnych zmian obturacyjnych w płucach, czyli zwężenia oskrzeli i inwalidztwa oddechowego. Najbardziej szkodliwe jest dla dzieci.

Czy przy astmie można pić czerwone wino?

Nie ma przeciwwskazań do picia alkoholu, ale u niektórych pacjentów niektóre gatunki czerwonego wino mogą powodować napady astmy, podobnie jak może wywołać migreny. Dotyczy to też innych alkoholi.

Jakie produkty są niewskazane do spożywania przy astmie?

Należy zadbać o zbilansowaną dietę i najlepiej spożywać naturalne, a nie wysoko przetworzone produkty. Niewskazane są te produkty, na które pacjent jest uczulony, bowiem czasem w alergii pokarmowej objawem może być napad duszności, więc ci pacjenci, którzy mają astmę i alergie pokarmowe powinni się ich wystrzegać. Są takie badania epidemiologiczne, które wskazują, że spożywanie np. kiszonej kapusty czy kiszonych ogórków lub mleka zsiadłego zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej jako naturalna stymulacja układu immunologicznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
0
Polecamy
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Ponad połowa chorych nie wie, że cierpi na astmę
Ponad połowa chorych nie wie, że cierpi na astmę TVN zdrowie
Dychawica oskrzelowa - jakie daje objawy i jak ją leczyć?
Dychawica oskrzelowa - jakie daje objawy i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty