Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Ewa Drzyzga i prof.  Prof dr hab. n med. Andrzej Maciejczak / Fot. Iwona Lisowska

Ewa Drzyzga i prof. dr hab. n med. Andrzej Maciejczak / Fot. Iwona Lisowska

W sobotę 27 października 2018 roku odbył się czat z prof. dr. hab. n. med. Andrzejem Maciejczakiem, który odpowiadał na Wasze pytania związane z bólem kręgosłupa. Jeśli bolą Was plecy - nie bójcie się sprawdzić odpowiedzi.

Ból pleców - wiele osób cierpi z powodu problemów z kręgosłupem. Niestety w dużej mierze sami jesteśmy sobie winni. Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa ciała, niedbałe siedzenie, ba, nawet sen w niewłaściwej pozycji i na kiepskim materacu ma znaczenie. Nie wspominając już o nierównomiernym noszeniu ciężarów lub o podnoszeniu ciężkich przedmiotów (także dzieci) na wyprostowanych nogach, co sprawia, że na nasz kręgosłup oddziałują siły dużo większe niż podnoszona masa. 

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup? Jakie postawy powinny nam towarzyszyć, aby uniknąć częstych bóli pleców? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak jest neurochirurgiem, specjalizującym się w chirurgii kręgosłupa. Profesor pracuje jako ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie oraz kierownik Katedry Neurochirurgii i Spondyliatrii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Swoje bogate doświadczenie zdobywał w Klinice Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi w latach 1985-2002, Department of Neurosurgery Institute of Neurological Sciences, Southern General, w szpitalu w Glasgow, Wielka Brytania (1996-1997).

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak jest członkiem zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członkiem zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, przewodniczącym Polskiego Oddziału AOSpine International Association (Chairperson AOSpine Polish Council), członkiem Congress of American Neurological Surgeons (Amerykańskie Towarzystwo Neurochirurgów), członkiem The Spine Society of Europe (Europejskie Towarzystwo Kręgosłupowe), członkiem European Association of Neurosurgical Societies (Związek Europejskich Towarzystw Neurochirurgicznych). 

Jest autorem 239 publikacji i wystąpień naukowych w literaturze polsko- i angielskojęzycznej w kraju i za granicą. Większość na temat osobistych doświadczeń i osiągnięć w chirurgii kręgosłupa.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem. 

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
128
9
Polecamy
Dokucza Ci rwa kulszowa?
Chcesz wiedzieć więcej o jej leczeniu?
Zobacz zapis czatu z ekspertem!
Dokucza Ci rwa kulszowa? Chcesz wiedzieć więcej o jej leczeniu? Zobacz zapis czatu z ekspertem! TVN zdrowie
Masz PCOS?
Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie?
Zobacz zapis czatu z dr n.
med.
Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Masz PCOS? Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie? Zobacz zapis czatu z dr n. med. Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog TVN zdrowie
Telemedycyna - jak poradzić sobie z nowym systemem?
Telemedycyna - jak poradzić sobie z nowym systemem? Dzień Dobry TVN
Agata Młynarska o diagnostyce chorób zapalnych stawów.
"Leżałam w szpitalu z bardzo młodymi ludźmi"
Agata Młynarska o diagnostyce chorób zapalnych stawów. "Leżałam w szpitalu z bardzo młodymi ludźmi" Dzień Dobry TVN
Komentarze (5)
Kasia
Witam mam pytanie dotyczące mojej mamy,ma chory kręgosup syndrom ogona końskiego,do tego jeszcze zwerzone kanaliki i przepukline na kręgoslupie ,była u neurochirurga i on jej powiedzial źe jej stan jest powaźny ,i ze musi być operowana ,moje pytanie brzmi gdzie jeszcze mama mogla by zasiegnąć porady ??i co moźna z tym zrobić ?z gory dziekuje i czekam na odpowiedz pozdrawiam .
Czytaj całość
Justyna
Mam 25 lat ważę 58 kg ze zdjecia rentgenowskiego wyszło ze mam lordozę Oraz rozszczep kręgosłupa na 2 odcinkach jest to odcinek c1-c7 oraz s1-L1 . Mam straszne bóle glowy często dretwieją mi nogi i nietrzymanie moczu wydaje mi się ze między innymi tez powodem jest kręgosłup. Czy może mi coś profesor poradzić?
Czytaj całość
Katarzyna
Panie doktorze, czy jest sens operować dziewczynkę z zespołem Retta, która ma 26 lat, jest bardzo szczupła, wazy niespełna 40 kg i nie ma w ogole tkanki tłuszczowej. Ma natomiast bardzo duża, postępująca skoliozę, że praktycznie jest zgięta w pół. Co byłoby dla niej lepsze. Czy taka skolioza moze postępować. Rodzicom jakiś czas temu odradzono operacje z uwagi na to, że dziewczynka bardzo by cierpiała, a dodatkowo, z uwagi na brak tkanki tłuszczowej pręt mógłby przebić skore. Jak na nią patrze, to mam obawy, czy ona jednak bardziej nie cierpi z powodu tego sekrzywienia, ucisku na organy wewnętrzne itd.
Czytaj całość
Kate 86
Czy osoba na wózku inwalidzkim z przerwanym rdzeniem kregowywm mająca przewlekły ból ma szansę na wszczepienie stymulatora? Dodam że leczenie farmaceutyczne jest już najwyższe jakie może być i nic nie pomaga .
Czytaj całość
Danka822
Choruje na Jamistość rdzenia kręgowego kanał poszerzony 4 mm coraz gorzej chodzę czy kwalifikuje sie do operacji.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty