Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o leczeniu bólu głowy. Na pytania odpowiadał ekspert programu 36,6 °C dr n. med. Łukasz Kmieciak
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o leczeniu bólu głowy. Na pytania odpowiadał ekspert programu 36,6 °C dr n. med. Łukasz Kmieciak

Łukasz Kmieciak

Łukasz Kmieciak

Leczeniem bólu zainteresowanych jest coraz więcej pacjentów. Na czym dokładnie polega takie leczenie? Z jakim rodzajem przewlekłego bólu pomaga się uporać? Na wszystkie wasze pytania odpowie ekspert dr Łukasz Kmieciak, neurolog. 

Czym jest ból? Według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu jest to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia. Rozwijając definicję ból dzielimy na receptorowy (ten dobrze poznany - towarzyszy nam np. podczas skaleczenia) oraz neuropatyczny (ból powstały w efekcie uszkodzenia układu nerwowego ośrodkowego oraz obwodowego. Właśnie on odpowiada za przewlekłe dolegliwości bólowe i jego leczeniem zajmują się eksperci.

Nerwobóle mogą być przyczyną zaburzeń snu, lęku, depresji, wycofania z życia zawodowego i społecznego, a także znacznego pogorszenia się komfortu życia pacjenta. Dlatego nie ma wątpliwości - ból trzeba leczyć i zajmują się tym eksperci w poradniach leczenia bólu.

Z jakim bólem przychodzi nam się zmierzyć? Bardzo często jest to ból głowy. A podstawową jednostką chorobową odpowiedzialną za ból głowy jest migrena. To przewlekła choroba, która powoduje bardzo silne i uciążliwe bóle głowy. Można je podzielić na sporadyczne, ostre oraz przewlekłe i nawracające. Bóle migrenowe są zazwyczaj jednostronne i trwają od 4 do 72 godzin. Towarzyszą im: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i zapachy a także zaburzenia wegetatywne. Może się zdarzyć, że choroba doprowadzi do ciągłego bólu.

Innym rodzajem bólu głowy jest klasterowy ból głowy, nazwany też zespołem lub chorobą Hortona. Choroba objawia się w postaci trwających kilkanaście minut, a niekiedy kilka godzin, napadów bólu. Napady mogą występować nawet kilka razy dziennie. Ból pojawia się przeważnie tylko po jednej stronie twarzy i jest zwykle umiejscowiony wokół oka. Niekiedy promieniuje do szczęki, karku lub ramienia. Schorzenie jest trudne do całkowitego wyleczenia.

Polecamy także: Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie

Dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog, ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Specjalizuje się w leczeniu bólu przy zastosowaniu technik interwencyjnych pod kontrolą USG (blokady, kriolezja), farmakoterapii i akupunktury. W 2013 roku ukończył dwuletnie studia podyplomowe "Medycyna Bólu" na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W czasie stypendium w Chinach w latach 2000-2001 i 2004-2005 ukończył studia podyplomowe z zakresu Akupunktury i Medycyny na Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Tianjin i praktykował w Pekińskim Szpitalu Przyjaźni Chińsko-Japońskiej.

Łukasz Kmieciak, neurolog, ekspert programy 36,6 siedzie przy biurku

Fot. Łukasz Kmieciak

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
1
Polecamy
Wywiad lekarski.
Jak się do niego przygotować?
Wywiad lekarski. Jak się do niego przygotować? Dzień Dobry TVN
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona.
Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog  
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona. Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog   TVN zdrowie
Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć?
Nie wiesz co z tym zrobić?
Zobacz zapis czatu z ekspertem
Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć? Nie wiesz co z tym zrobić? Zobacz zapis czatu z ekspertem TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Sisi
Co uważa Pan na temat ostrzykiwania botoksem przy bólach migrenowych?
Czytaj całość
patunia12
Witam mam 18lat i od ok.7 lat mam ciągłe bóle głowy nad czołem promieniujące aż do szczęki,żadne leki mi nie pomagają ale trochę tylko atropina.Każdy lekarz rozkłada ręce dla nich jestem dziwnym przypadkiem,w badaniach obrazowych nic nie wyszło a ból z dnia na dzień jest coraz mocniejszy nie mam na nic ochoty przy tych napadach bólu.Nie wiem co z nim robić.Pozdrawiam
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia