Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Na wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, ekspert programu 36,6°C
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Na wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, ekspert programu 36,6°C

Fot. Ewa Drzyzga i Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek / Fot. Iwona Lisowska

Fot. Ewa Drzyzga i Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek / Fot. Iwona Lisowska

Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Przeczytaj o nowych metodach leczenia jaskry, zaćmy, stożka rogówki a także laserowej korekcji wad wzroku, oraz poznać przyczyny problemów ze wzrokiem. 

Wady wzroku

Najczęściej spotykane wady wzroku to dalekowzroczność i krótkowzroczność. Ta pierwsza bywa także nazywana nadwzrocznością i występuje często u dzieci, co jest naturalne. Wraz z dojrzewaniem funkcje oka ulegają wyrównaniu, problem powrócić może na starość. 

Każda nieskorygowana wada wzroku może powodować:

  • ból, napięcie, zmęczenie i pieczenie oczu,
  • mrużenie oczu w celu wyraźnego zobaczenia przedmiotów z bliskiej odległości,
  • bóle i zawroty głowy oraz dyskomfort okolicy oczu w wyniku długiej pracy przed monitorem komputera, czytania lub pisania.

Zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność czy astygmatyzm można leczyć operacyjnie laserem lub specjalnie doszczepianymi soczewkami fakijnymi, ale najczęściej stosowane metody to korekcja za pomocą okularów i soczewek kontaktowych.

Jaskra, zaćma

Jaskra to bardzo poważna choroba oczu, które może prowadzić nawet do utraty wzroku. W początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. W jaskrze dochodzi do zaniku niektórych włókien nerwowych, co w efekcie powoduje ubytki w polu widzenia. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne. Z kolei zaćma to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki – powodująca nieostre widzenie „jak za mgłą”. W obu przypadkach zalecane jest podjęcie leczenia.

Astygmatyzm

Astygmatyzm – czyli niezborność, to wada wzroku ale też czasem objaw poważnej choroby rogówki: stożka. Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieodpowiednie ukształtowanie przedniej części rogówki (czasem soczewki). Astygmatyzm można leczyć, a pani prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg specjalizuje się m. in. właśnie w stożka rogówki i korygowaniu astygmatyzmu.

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg ukończyła studia na Warszawskiej Akademii Medycznej na I Wydziale Lekarskim.

Jest Dyrektorem banku Bank Tkanek Oka w Warszawie. Od 2004 r. jest kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego, od 2009 r. roku jest konsultantem województwa mazowieckiego ds. okulistyki. Od 2010 r. roku jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego a obecnie Prezesem PTO. Prof. jest także Ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest autorem wielu grantów, prac statutowych i własnych. Jest autor lub współautorem ponad 150 publikacji.

W jej dorobku naukowym znajduje się ponad 130 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych. Profesor brała czynny udział w przeszło 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych, także o zasięgu ogólnoświatowym.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
2
Polecamy
Co zrobić, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem?
Na Wasze pytania odpowiadała prof. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Co zrobić, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem? Na Wasze pytania odpowiadała prof. Iwona Grabska-Liberek, okulista TVN zdrowie
Masz problemy ze wzrokiem?
Zobacz zapis czatu.
Na pytania odpowiadał prof. dr hab.
n.
med.
Jerzy Szaflik
Masz problemy ze wzrokiem? Zobacz zapis czatu. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik TVN zdrowie
Róża Thun walczy o odzyskanie wzroku:
"Przeszłam już trzy operacje i czeka mnie następna"
Róża Thun walczy o odzyskanie wzroku: "Przeszłam już trzy operacje i czeka mnie następna" Dzień Dobry TVN
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy
Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Patrycja
Witam mam pytanie odnośnie wada wzroku córki wczoraj lekarz powiedział że córka ma nierówno wadę wzroku prawne O 2.5 A lewe o 3 czy TO jest duża wada wzroku dał receptę na szkła AR na prawe o +0.5 A na lewe o +1.25 I powiedział że za 6 miesiące mam powtórzyć badanie i być może dostanie inne szkła dodam jeszcze że córka ma 11 lat
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?