Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie ucha u dziecka – jak łagodzić objawy wywołane przez zapalenie ucha środkowego?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie ucha u dziecka – jak łagodzić objawy wywołane przez zapalenie ucha środkowego?

NAN

Fot: larioslake / fotolia.com

Zapalenie ucha u dziecka jest częstą przypadłością wieku dziecięcego, chociaż ból ucha mogą odczuwać też dorośli. Najczęściej dotyka dzieci do 3 roku życia. Im człowiek jest starszy, tym ryzyko zachorowania maleje. W większości przypadków występuje bezpośrednio po infekcji górnych dróg oddechowych lub jej towarzyszy.

O podatności na zapalenie ucha środkowego decyduje przede wszystkim anatomia ucha. U małych dzieci ucho zbudowane jest w sposób, który umożliwia bakteriom z górnych dróg oddechowych łatwe wniknięcie do ucha środkowego. Trąbka słuchowa jest krótka, szeroka i przebiega poziomo – łączy jamę bębenkową z gardłem, przy czym jej ujście w gardle jest stale otwarte.

Ból ucha u dziecka – przyczyny

W większości przypadków za zapalenie ucha u dziecka odpowiadają bakterie: Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae, które wywołują też infekcje górnych dróg oddechowych – zapalenie krtani czy gardła. Rzadziej wywołują je wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy i rhinowirusy. Charakterystyczny dla bakteryjnej lub wirusowej infekcji jest wysięk z górnych dróg oddechowych, który staje się pożywką dla drobnoustrojów. Rozwijająca się choroba prowadzi do obrzęku błony śluzowej i niedrożności trąbki słuchowej. Ta z kolei odpowiada za brak możliwości wyrównania ciśnienia w uchu, co prowadzi do obrzęku błony bębenkowej i kolejnych wysięków w postaci śluzu, który ma utrudnione ujście z powodu obrzęku. Gromadząca się przy długotrwałych infekcjach wydzielina, może prowadzić do pęknięcia błony bębenkowej, czyli jej perforacji z widocznym wyciekiem śluzu z ucha.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Infekcjom ucha sprzyja też dopiero kształtujący się układ odpornościowy małego dziecka, a także czynniki typu:

  • przerost migdałków, który często powoduje infekcje górnych dróg oddechowych, a szczególnie tzw. przerośnięty trzeci migdał, który blokuje ujście trąbki słuchowej,
  • alergie, które wzmagają niedrożność trąbki słuchowej,
  • nieprawidłowości w budowie podniebienia,
  • zapalenie zatok o charakterze przewlekłym, a także choroby zakaźne typu ospa wietrzna, odra czy płonica,
  • podrażniona śluzówka na skutek niekorzystnych czynników zewnętrznych np. dym papierosowy, klimatyzacja itp.

Bardzo rzadko przyczyną zapalenia ucha są drobnoustroje innego stanu zapalnego, który rozwija się w organizmie. Równie rzadko powodują je bakterie, które wnikają do ucha z zewnątrz.

Zapalenie ucha u dziecka – objawy

Ból ucha u dziecka jest bardzo dotkliwy. Opisywany jest jako pulsujący, który nasila się zwłaszcza w nocy, w pozycji leżącej. Dzieci często reagują na niego płaczem. Jego natężenie ustępuje dopiero, kiedy dojdzie do perforacji błony bębenkowej i ciśnienie w uchu się wyrówna. Jego występowanie nie jest regułą. Charakterystycznymi objawami zapalenia ucha u dziecka są natomiast wysoka, sięgająca nawet 40°C gorączka, niepokój i zaburzenia snu. Niemowlaki wykazują widoczną niechęć do ssania. Niekiedy chorobie towarzyszą wymioty lub biegunka.

Co stosować na ból ucha u dziecka?

Ważne jest, aby pamiętać, że w przypadku podejrzenia zapalenia ucha środkowego, nie należy podawać dziecku na własną rękę kropli do uszu. Niezbędna jest konsultacja z pediatrą lub laryngologiem. W przypadku ostrych objawów połączonych z wysoką gorączką i wymiotami, które mogą prowadzić do odwodnienia, można podać dziecku leki przeciwbólowe i dbać o jego odpowiednie nawodnienie, podając elektrolity. Jeżeli zapalenie ucha nie jest dolegliwością często powtarzającą się, dziecko ma już ponad dwa lata i infekcja przebiega łagodnie, wówczas również można podać leki zawierające paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Antybiotyk (głównie amoksycylina) zalecany jest w leczeniu dzieci z grup podwyższonego ryzyka wystąpieniem stanu zapalnego ucha, czyli takich, które nie ukończyły jeszcze pół roku. Stosuje się go także przy wysokiej gorączce, jeżeli pojawiła się wydzielina wyciekająca z ucha oraz w przypadku obustronnego zapalenia ucha środkowego u dzieci, które nie ukończyły dwóch lat. W przypadku widocznej ropnej wydzieliny w uchu wskazana jest szczególna dbałość o higienę.

W ostrych przypadkach infekcji konieczny może się okazać zabieg paracentezy, czyli nacięcia błony bębenkowej w celu wyrównania ciśnienia i eliminacji zalegającej wydzieliny. Po przecięciu błony dziecko od razu odczuwa ulgę.

Po zabiegu lub w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej na skutek zbyt wysokiego ciśnienia należy regularnie zmieniać opatrunki i zakrapiać ucho kroplami przepisanymi przez lekarza. Na szczęście błona bębenkowa regeneruje się, nie powodując ubytków słuchu dziecka.

Domowe sposoby na ból ucha u dziecka

Nie ma wielu domowych sposobów na ból ucha u dziecka. Niektórzy stosują suche okłady z ciepłego ręcznika, ponieważ w niektórych przypadkach temperatura przyspiesza pęknięcie błony bębenkowej. Dziecko powinno unikać wysiłku fizycznego, ponieważ będzie on powodował wzrastanie różnicy ciśnień w uchu, a co za tym idzie ból.

Zawsze wymagana jest konsultacja z laryngologiem, ponieważ ostre zapalenie ucha może przejść w stan przewlekły, który powoduje trwałe ubytki w słuchu i może być przyczyną porażenia obwodowego nerwu twarzowego. Kuracja trwa około trzech tygodni, po czym konieczne jest potwierdzenie u laryngologa, że zapalenie zostało wyleczone.

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
3
Polecamy
Zapalenie ucha środkowego:
przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych
Krople do uszu – z antybiotykiem, bez recepty, dla dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki