Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny i objawy. Czy możliwe jest domowe leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny i objawy. Czy możliwe jest domowe leczenie?

Mężczyzna, którego boli kolano

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Zapalenie stawu kolanowego, określane potocznie jako zapalenie kolana, powoduje ból, obrzęk i sztywność stawu, prowadzącą do trudności w poruszaniu się. Stan zapalny stawu może mieć związek z szeregiem schorzeń, takich jak artretyzm (dna moczanowa), zapalenie torebki stawowej i zapalenie ścięgna.

Zapalenie stawów kolanowych może wystąpić u osób w każdym wieku, także u dzieci. Czasem oprócz klasycznych oznak stanu zapalnego pojawia się wysięk – diagnozuje się wówczas tzw. wysiękowe zapalenie stawu kolanowego.

Przyczyny stanu zapalnego w kolanie

Każdego dnia stawy kolanowe są poddawane silnym obciążeniom. Przy nadmiernym wysiłku fizycznym i ich przeciążeniu może dojść do rozwoju stanu zapalnego, który objawia się bólem i obrzękiem. Staw objęty zapaleniem sprawia wrażenie zesztywniałego, w związku z czym ma ograniczony zakres ruchu, a człowiek doświadcza trudności w poruszaniu się.

Zapalenie kolana może mieć także źródło w urazie stawu kolanowego i w schorzeniach lub dolegliwościach, którym towarzyszy stan zapalny stawu (np. wspomniane już zapalenie torebki stawowej lub dna moczanowa).

Zapalenie stawu kolanowego – objawy

Obrzęk stawu może nasilać się po długim unieruchomieniu, na przykład w trakcie snu. Oprócz bólu, opuchnięcia i sztywności w obrębie stawu kolanowego osoba chora może zauważyć u siebie zaczerwienienie kolana. Skóra staje się cieplejsza w dotyku.

Warto uświadomić sobie, że gdy zdiagnozowano zapalenie kolana, objawy mogą się nasilać w miarę upływu czasu. Przewlekły stan zapalny wymaga bardziej zdecydowanych działań niż te, na które można liczyć po zastosowaniu środków o właściwościach przeciwzapalnych lub leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Wzrost stopnia natężenia objawów jest typowy między innymi dla zapalenia torebki stawowej kolana. Dolegliwość ta powoduje również wrażenie trzeszczenia lub tarcia stawu w momencie wykonywania ruchu.

Zobaczcie także, czym jest kolano biegacza i jakie daje objawy:

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6

Zapalenie stawu kolanowego – domowe leczenie

Łagodzenie dolegliwości związanych z zapaleniem stawu kolanowego warto zacząć od właściwego ułożenia nogi w trakcie odpoczynku – kolano powinno być uniesione (także podczas snu), aby nie gromadziły się w nim płyny. Zaleca się również przykładanie zimnych okładów do obszaru objętego stanem zapalnym, ponieważ niska temperatura powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych i sprzyja redukcji obrzęku. Kompres z lodu najlepiej przykładać przez 20 minut, 3 lub więcej razy dziennie. Okłady nie powinny być dłuższe ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry i nerwów przy kolanie.

Jeśli dolegliwości pojawiły się u osoby, która ma stwierdzone zapalenie torebki stawu kolanowego, dobrze dobrany stabilizator lub orteza pomoże w zachowaniu prawidłowego ustawienia stawu i zapobiegnie urazom w obrębie kolana.

Zapalenie stawu kolanowego – leczenie farmakologiczne

Stan zapalny objawiający się bólem i obrzękiem można zwalczać z pomocą niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym, dostępnych bez recepty, które należy przyjmować nie dłużej niż przez kilka dni. Środki tego typu są niewskazane w przypadku osób dotkniętych schorzeniami nerek, żołądka, serca i wątroby.

Popularną metodą leczenia zapalenia stawu kolanowego w przebiegu dny moczanowej są zastrzyki ze sterydami, podawane bezpośrednio do kolana. Iniekcje przynoszą ulgę w bólu na kilka tygodni lub nawet miesięcy – czas ten warto wykorzystać na fizykoterapię i walkę z chorobą odpowiedzialną za stan zapalny kolana.

Ćwiczenia poprawiające elastyczność stawu kolanowego nie tylko chronią przed sztywnością w obrębie kolan, ale także poprawiają zakres ruchu, zmniejszając tym samym ryzyko gromadzenia się płynu w stawie.

Jeśli mniej inwazyjne metody leczenia zawiodły, a stan zapalny przybrał przewlekłą postać, lekarz może zalecić operację: artroskopię kolana lub endoprotezę stawu kolanowego.

Zapalenie stawu kolanowego u dziecka – objawy

Ból kolana u dziecka może mieć różne przyczyny, a ich ustalenie bywa dużym wyzwaniem dla lekarza, ponieważ dzieci – zwłaszcza małe – nie zawsze są w stanie właściwie opisać dolegliwości, których doświadczają. Ponadto często obawiają się leczenia i mają tendencję do bagatelizowania objawów, mylnie diagnozowanych czasem jako bóle typowe dla okresu intensywnego wzrostu kości.

Zapalenie stawu kolanowego u dziecka może mieć przewlekłą postać, przy czym głównym symptomem schorzenia jest utykanie, a nie ból. Dyskomfort związany ze sztywnością stawu jest odczuwalny zwykle rano lub po długim okresie bezruchu, a po podjęciu aktywności fizycznej ustępuje.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
259
41
Polecamy
Na czym polega stan zapalny kolana.
Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie.
Na czym polega stan zapalny kolana. Stan zapalny kolana- objawy, a stan zapalny kolana- leczenie. TVN zdrowie
Ból pod kolanem – przy zgięciu, prostowaniu, chodzeniu lub dźwiganiu
Ból pod kolanem – przy zgięciu, prostowaniu, chodzeniu lub dźwiganiu TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty