Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie rogówki: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pełzakowe – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie rogówki: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pełzakowe – objawy, przyczyny, leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: vladimirfloyd / fotolia.com

Zapalenie rogówki oka objawia się niezależnie od przyczyny bólem oka, zaczerwienieniem, łzawieniem, światłowstrętem i pogorszeniem widzenia. Leczenie zapalenia rogówki trwa długo i jest mozolne, powinno być rozpoczęte jak najszybciej, by zmniejszyć ryzyko utraty wzroku.

Rogówka jest przednią częścią gałki ocznej i składa się z warstw. Nie jest unaczyniona, ale za to mocno unerwiona. Funkcje rogówki w oku to ochrona gałki ocznej przed wnikaniem bakterii, wirusów i grzybów oraz pasożytów, a także silne skupianie promieni słonecznych i ich załamywanie, by mogły być odbierane przez siatkówkę. Rogówka oka jest całkowicie przezroczysta.

Objawy zapalenia rogówki: bolesne dolegliwości stanu zapalnego

Zapalenie rogówki objawy daje bardzo szybko od powstania infekcji. Symptomy zależą od czynnika wywołującego stan zapalny. Najpopularniejszym typem zapalenia rogówki jest zapalenie bakteryjne – stanowi około 85% wszystkich przypadków. Objawia się:

 • bólem oka,
 • światłowstrętem,
 • przekrwieniem oka,
 • łzawieniem,
 • postępującym pogarszaniem widzenia,
 • naciekami lub owrzodzeniami,
 • zmatowieniem rogówki.

Bakteryjne zapalenie rogówki wymaga szybkiego podjęcia leczenia, ponieważ zwłoka może skutkować utratą wzroku.

Wirusowe zapalenie rogówki objawia się natomiast:

 • płytkim owrzodzeniem na środku rogówki – zwykle wrzody tworzą kształt rozgałęziony (drzewkowate zapalenie rogówki),
 • zmatowieniem rogówki,
 • przekrwieniem oka,
 • silnym bólem,
 • łzawieniem,
 • światłowstrętem,
 • pogorszeniem jakości widzenia.

Symptomy te występują w opryszczkowym zapaleniu rogówki. Odmianą tej choroby jest zapalenie epidemiczne rogówki. Zwykle dotyczy jednocześnie rogówki i spojówki. Oprócz objawów właściwych dla infekcji opryszczkowej występują:

 • obfita wydzielina z oka,
 • ból i powiększenie węzłów chłonnych,
 • obrzęk spojówek,
 • gorączka, ból głowy,
 • nacieki na rogówce.

Jest to rodzaj zakaźnego zapalenia rogówki. Wirus przenosi się przez przedmioty, których używał chory, np. ręcznik do twarzy.

Grzybicze zapalenie rogówki objawia się powstawaniem nacieków i owrzodzeń na tej części gałki ocznej. Efektem może być trwałe uszkodzenie rogówki oka.

Niekiedy zdarza się też zapalenie rogówki pełzakowe. To infekcja wywołana przez pierwotniaki. Powoduje:

 • silny ból oka,
 • zaburzenie widzenia,
 • nacieki podnabłonkowe, a z czasem także nacieki okołonerwowe.

Leczenie stanów zapalnych rogówki i innych części oka powinno rozpocząć się jak najszybciej.

Zobacz też: Ból oka połączony z bólem głowy oraz podczas mrugania

Przyczyny zapalenia rogówki: zapalenie rogówki wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pierwotniakowe

Niezależnie od typu infekcji zapalenie rogówki zawsze zaczyna się od uszkodzenia powierzchni tej powłoki. Wystarczy mikrouraz, by rogówka straciła swoje ochronne właściwości – staje się podatna na wnikanie bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków. Do uszkodzenia rogówki może dojść przy kontakcie ciała obcego z okiem, niedomykalności powiek, zbyt długim noszeniu szkieł kontaktowych czy w przebiegu innych chorób oka.

Bakteryjne zapalenie rogówki występuje najczęściej, a powodują je:

 • gronkowce,
 • paciorkowce,
 • pałeczki ropy błękitnej.

Przyczyną wirusowego zapalenia rogówki oka często jest też Herpes simplex, czyli wirus opryszczki. Opryszczkowe zapalenie rogówki nie musi wiązać się z niedawnym zarażeniem. Wirus opryszczki po zarażeniu nie opuszcza ludzkiego organizmu, a utajnia swoją obecność. Opryszczkowe zapalenie rogówki wywołuje wówczas, gdy dochodzi do nagłego obniżenia odporności, np. wskutek przegrzania lub wyziębienia organizmu, gorączki, innych infekcji i stanów zapalnych w organizmie oraz podczas miesiączki. Wirusowe zapalenie rogówki oka może przebiegać także przy zarażeniu wirusami półpaśca, ospy wietrznej i adenowirusami.

Przyczyny zapalenia rogówki grzybiczego i pierwotniakowego są podobne do infekcji bakteryjnych. Grzybica rozwija się w wyniku uszkodzenia rogówki przy długotrwałym stosowaniu antybiotyków i kortykosteroidów, czyli leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Natomiast pierwotniaki wnikają do gałki ocznej przeważnie podczas kąpieli w basenie czy naturalnym akwenie. Ryzyko jest nieco mniejsze w przypadku wody z sieci wodociągowej.

Zobacz też: Kurza ślepota – objawy, leczenie i przyczyny

Leczenie zapalenia rogówki: jak długo trwa i czy zapalenie jest zaraźliwe

Leczenie zapalenia rogówki oka zależy od przyczyn infekcji. Pomocniczo we wszystkich typach zapalenia zaleca się przestrzeganie higieny oczu, by nie dotykać oczu dłońmi, a także unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi. Wirusowe zapalenie rogówki leczy się miejscowo przy pomocy maści lub żeli z acyklowirem lub gancyklowirem. W nawrotach infekcji oka wirusem opryszczki acyklowir stosuje się też doustnie. Objawy wirusowego zapalenia rogówki łagodzą zimne okłady na oczy oraz krople zmniejszające obrzęk i przekrwienie. W wielu przypadkach wirusowe zapalenie rogówki ustępuje samoistnie.

Leczenie bakteryjnego zapalenia rogówki oka opiera się na antybiotykach o szerokim spektrum podawanych miejscowo i doustnie. Są to zwykle cefazolina, ceftazydyna i cyprofloksacyna, czasem miejscowo stosuje się też kortykosteroidy. Bezpośrednio na oko używa się maści, żelów, kropli lub zastrzyków.

W leczeniu grzybiczego zapalenia rogówki zastosowanie mają leki grzybobójcze, które można stosować do oczu – natamycyna, amfoterycyna B w kroplach oraz klotrymazol pod postacią maści.

Zapalenie rogówki pełzakowate wymaga użycia miejscowo propamidyny, neomycyny oraz klotrymazolu. Równolegle doustnie podaje się ketokonazol.

To Cię zainteresuje

Badanie mykologiczne – zastosowanie, sposoby pobierania Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie farmakologiczne i naturalne, grzybica

Ile trwa zapalenie rogówki? Czas leczenia zapalenia rogówki jest długi, a terapia skomplikowana. Szczególnie w przypadku zapalenia pierwotniakowego – leczenie może potrwać nawet 12 miesięcy.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Więcej na temat
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Drożdżyca  – objawy i leczenie infekcji grzybiczej pochwy, jamy ustnej i paznokci
Grzybica języka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia 
Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy smog występuje tylko zimą? Co to jest smog wtórny?
Przemysł i transport - jak wpływają na smog? Co powoduje smog w Polsce?
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem
Oddawanie krwi – wymagania i przeciwwskazania dla potencjalnych krwiodawców
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu