Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie przyzębia – objawy, przyczyny i leczenie stanów zapalnych
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie przyzębia – objawy, przyczyny i leczenie stanów zapalnych

dentysta

Fot.: William Perugini / Getty Images

Zapalenie przyzębia stanowi, obok próchnicy, drugą najczęstszą przyczynę utraty uzębienia. Do tego stanu chorobowego przyczynia się długo nieusuwany kamień nazębny, który zbiera się na granicy między zębem a dziąsłem. Wtedy bakterie atakują kość zębową, co prowadzi do jej zapalenia. 

Zapalenie przyzębia należy zacząć leczyć od razu, kiedy zauważone zostaną jego objawy. Opuchnięcie dziąseł i ubytki kości mogą przyczynić się do rozchwiania zęba, a gdy ten traci przyczepność – wypada. Najlepiej jest jednak dbać o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do takiego stanu.

Zapalenie przyzębia – co to jest przyzębie?

Przyzębie jest to zespół tkanek, który otacza ząb oraz uniemożliwia jego ruchomość. Ma także za zadanie chronić go przed wnikaniem zakażenia, kiedy zainfekowany zostaje kanał korzeniowy, a także kieszonka dziąsłowa. W skład przyzębia wchodzą:

  • dziąsła – zgrubiała tkanka, która osłania wyrostek zębodołowy i jest z nim zrośnięta,
  • ozębna – tkanka, która wypełnia przestrzeń między cementem korzeniowym a kością wyrostka zębodołowego,
  • okostna – błona, która chroni kość zębową od zewnątrz, jest silnie unaczyniona i unerwiona,
  • cement korzeniowy – jest jedną ze zmineralizowanych tkanek twardych zęba, pokrywa zębinę korzeniową lub cały ząb, stanowi integralną część zęba i umocowuje ząb w zębodole,
  • kość wyrostka zębodołowego – część szczęki, w której osadzone są zęby.

Wszystkie te elementy otaczają ząb i utrzymują go w zębodole. Kiedy bakterie dostają się do kości, wówczas jest to pierwszy symptom zapalenia przyzębia. Jeżeli do niego dochodzi, a przy tym dziąsła puchną i krwawią, możliwe, że chory ma do czynienia z paradontozą. Atakujące kość bakterie pochodzą z kamienia nazębnego.

Zapalenie przyzębia – przyczyny i objawy

Wśród przyczyn zapalenia przyzębia można wyróżnić kilka prozaicznych czynności wykonywanych przez wielu ludzi na co dzień. Na przykład osoby, które palą tytoń są narażone na stany zapalne przyzębia, a w konsekwencji także paradontozę, bardziej niż te, które tego nie robią. Kiedy już te schorzenia wystąpią, nikotyna dodatkowo utrudnia ich leczenie. Tytoń przyczynia się do uczucia suchości w ustach i przyspiesza namnażanie kamienia nazębnego. Sprawia, że znacznie osłabia się odporność organizmu (stąd m.in. szybsze upijanie się przy jednoczesnym paleniu papierosów), a ponadto powoduje słabsze ukrwienie dziąseł i wolniejsze gojenie podrażnień. Kiedy bakterie osadzają się na przejściu między zębami a dziąsłem, przez powstałe rany wnikają do krwiobiegu. Drogą układu krwionośnego często mogą atakować różne narządy. Niejednokrotnie powodują problemy z sercem oraz wytrzymałością naczyń krwionośnych, co czasami przyczynia się do udaru mózgu bądź zawału serca.

Innym problemem, który stanowi bezpośrednią przyczynę zapalenia przyzębia, jest niedostateczna higiena. Na skutek braku dbałości o czystość zębów, języka i całej jamy ustnej może powstawać uciążliwy ból w obrębie dziąseł. Jednak nie można też przesadzać – kiedy błona śluzowa ulega podrażnieniu i uszkodzeniu jako efekt zbyt intensywnego szczotkowania przy dużym nacisku oraz przy użyciu szczoteczki o zbyt twardym włosiu, pojawiają się stany bólowe. Powoduje je także nieprawidłowe użytkowanie nici dentystycznej.

Zobacz film: Jak i czym  myć zęby? Źródło: 36,6

Zapalenie przyzębia może być także spowodowane niedokładnym oczyszczaniem zębów. Na ich powierzchni gromadzi się wtedy płytka nazębna – białawo-żółtawy osad o lepkich właściwościach i nieprzyjemnym zapachu. Powinna być ona regularnie usuwana w prawidłowy i dokładny sposób, ponieważ w przeciwnym razie wraz z upływem czasu twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, który wypełnia przestrzenie między zębem i dziąsłem, powodując obrzęki i krwawienia. Stan zapalny powodują bakterie. Brak leczenia zapalenia przyzębia prowadzi do paradontozy i utraty zębów.

Agresywne zapalenie przyzębia

Agresywne zapalenie przyzębia zazwyczaj dotyczy osób przed 30 rokiem życia, ale może występować też później. Wiąże się z niszczeniem tkanki kostnej. Cechuje je szybki przebieg, w którym występują na przemian okresy zaostrzenia i remisji, będące skutkiem zaburzeń w odpowiedzi immunologicznej na infekcje bakteryjne. Tkanki przyzębia tracą zdolność „samonaprawczą” i w agresywnym zapaleniu przyzębia niszczeją znacznie szybciej niż w przewlekłej postaci choroby.

Zapalenie przyzębia – leczenie

W początkowym stadium choroby, kiedy pojawiają się krwawienia z dziąseł i namnażanie kamienia nazębnego, należy odwiedzić dentystę, który za pomocą specjalnego urządzenia usunie osad. Przepisze również płukanki oraz środki, które pomagają obkurczyć dziąsła tak, aby uniemożliwić wnikanie bakterii do tkanek otaczających ząb. Zaawansowane zapalenie przyzębia niejednokrotnie wymaga leczenia chirurgicznego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
4
Polecamy
Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy
Choroby dziąseł i przyzębia– objawy i leczenie paradontozy TVN zdrowie
Jak leczyć paradontozę?
Domowe sposoby na zapalenie przyzębia
Jak leczyć paradontozę? Domowe sposoby na zapalenie przyzębia TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty