Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?

NAN

Fot: estradaanton / fotolia.com

Zapalenie pęcherza u mężczyzn najczęściej powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej – w postaci przewlekłej lub ostrej. Często ma ona tendencję do nawracania. Częściej jednak zapalenie różnych fragmentów dróg moczowych pojawia się u kobiet.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn daje charakterystyczne objawy zapalenia, takie jak ból przy oddawaniu moczu. Leczenie odbywa się z udziałem antybiotyków. Nieleczone zapalenie pęcherza może przyczynić się nawet do powstawania zmian nowotworowych.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza u mężczyzn i kobiet

Istnieje kilka powodów znacznie rzadszego występowania zapalenia pęcherza u mężczyzn niż u kobiet. Na taki stan rzeczy największy wpływ mają różnice w budowie anatomicznej układów moczowych obu płci. Mężczyźni mają nawet czterokrotnie dłuższą cewkę moczową, a jej końcowy odcinek zasiedlają liczne drobnoustroje, które nie są chorobotwórcze i dzięki temu stanowią naturalną barierę ochronną. Uniemożliwia ona wniknięcie do dróg moczowych mikroorganizmów o charakterze uropatogennym, które przyczyniają się do wywoływania zakażeń układu moczowego (ZUM). Gruczoł krokowy produkuje ponadto swoją wydzielinę, którą charakteryzuje zawartość licznych substancji antybakteryjnych. Cewka u mężczyzn nie sąsiaduje w bliskiej odległości z odbytem, przez co dostęp bakterii z tamtego rejonu do jest znacznie utrudniony. Nabłonek dróg moczowych złuszcza się, a mocz ma kwaśny odczyn.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, są uprzednie infekcje bakteryjne. Zakażenie w większości przypadków powoduje bakteria znana pod łacińską nazwą Escherichia coli, której polskie określenie to pałeczka okrężnicy. Występuje w kale i na ogół nie powinna pojawiać się poza florą bakteryjną jelita grubego, jednak kiedy w wyniku nieutrzymywania prawidłowych wytycznych higieny osobistej przemieści się do układu moczowego, następuje jego zakażenie i w konsekwencji pojawia się towarzyszący mu stan zapalny.

Infekcjom i zapaleniom dróg moczowych sprzyjają również choroby, takie jak cukrzyca oraz choroby ogólnoustrojowe wiążące się z obniżoną odpornością. Ryzyko infekcji u mężczyzn zwiększa się z wiekiem.

Zapalenia pęcherza lub cewki moczowej często są spowodowane także nieprawidłowościami w odpływie moczu. Te z kolei mogą być wywołane przez wady wrodzone układu moczowego, kamicę nerkową, rozrost bądź nowotwór prostaty lub nowotwór pęcherza moczowego. Infekcje przyczyniające się do zapaleń często powstają w wyniku uprzedniego cewnikowania pęcherza, któremu często towarzyszy przedostanie się z zewnątrz bakterii do organizmu – także poprzez uszkodzenie śluzówek.

Zobaczcie, co o zapaleniu pęcherza mówi urolog. Jakie są powody tej przypadłości? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Jakie objawy wywołuje zapalenie pęcherza u mężczyzn?

Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy, które towarzyszą zapaleniu pęcherza nie tylko u mężczyzn, ale także u przedstawicielek przeciwnej płci, to ból (także kłujący) w dolnej części brzucha, czyli w okolicy pęcherza oraz szczypanie i pieczenie pojawiające się podczas oddawania moczu, w terminologii medycznej zwanego mikcją. Dodatkowo może pojawić się uczucie parcia na pęcherz oraz częstomocz, czyli stan, w którym oddawanie moczu występuje w niewielkich objętościach, za to częściej niż 8 razy w ciągu doby. Może być on jednak spowodowany nie tylko infekcją bądź zapaleniem dróg moczowych, ale także cukrzycą i niektórymi przyjmowanymi lekami. 

Objawy te, wraz z rozwijającą się infekcją spowodowaną obecnością bakterii Escherichia coli, szybko się nasilają i są uciążliwe, dlatego wymagają niezwłocznej konsultacji z urologiem. Zapaleniom często towarzyszą: gorączka, zmiany barwy, przejrzystości oraz zapachu moczu, a nawet obecność w nim krwi (tzw. krwiomocz), nietrzymanie moczu i przeziębienie pęcherza. Stany zapalne często nawracają, dlatego niezbędne jest doprowadzenie do końca raz podjętego leczenia i nieprzerywanie go.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – domowe sposoby i leki. Jak leczyć zapalenie?

Zazwyczaj kiedy objawy ze strony układu moczowego dają o sobie znać, niezbędne jest badanie laboratoryjne moczu – ogólne i posiew.

To pierwsze pozwala stwierdzić, czy w moczu są obecne bakterie (bez ich wyszczególnienia), leukocyty, erytrocyty oraz białko i cukier. W posiewie uryna badana jest pod kątem konkretnych drobnoustrojów, które można zwalczyć dzięki wykonaniu antybiogramu. Zazwyczaj stosowana jest tutaj antybiotykoterapia.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u mężczyzn polegają na zażywaniu preparatów pozwalających zmniejszyć przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych oraz je wypłukujących. Są one dostępne bez recepty – wśród nich najpopularniejsze są produkty z ekstraktami z żurawiny oraz witamina C. Jednak w przypadku silnych i nawracających dolegliwości niezbędna jest konsultacja urologiczna.

Kiedy jeszcze konsultacja z lekarzem jest niezbędna? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
158
26
Polecamy
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny?
Objawy zapalenia pęcherza.
Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby
Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Zapalenie pęcherza moczowego:
przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia
Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
marcio
Do tych metoda naturalnych warto dorzucić jakieś tabletki z furazydyną, bo fakt, organizm ma zdolność wyjałowiania się, ale po co się męczyć z objawami zapalenia pęcherza przez kilka tygodni, kiedy można się ich pozbyć po kilku dniach?
Czytaj całość
mikolan
Zapalenie pęcherza u mężczyzn to rzadkość, ale się zdarza. Leczenie nie różni się zasadniczo od tego, które stosuje się u kobiet. Na pewno tabletki z furazydyną, a do tego coś z żurawiną i picie dużej ilości wody.
Czytaj całość
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?