Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie oskrzeli u niemowlaka – jak rozpoznać? Leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka – jak rozpoznać? Leczenie

Kobieta trzyma dziecko nad przewijakiem.

Fot. Bread and Butter Productions / Getty Images

Leczenie zapalenia oskrzeli u niemowlaka zazwyczaj opiera się na podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i wykonywaniu inhalacji. Czasami konieczne jest podanie antybiotyków, kiedy objawy nie ustają po 7 dniach leczenia.

Zapalenie oskrzeli u niemowląt to częsty problem. Szczególnie jest związany z faktem, że niemowlęta mają bardzo duży problem z czyszczeniem nosa. W związku z tym spora część wydzieliny z nosa spływa po tylnej ścianie gardła, predysponując do szerzenia się infekcji z górnych dróg oddechowych na dolne. Zapalenie oskrzeli u niemowląt i dzieci najczęściej jest konsekwencją infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Najczęściej objawy ustępują po mniej więcej 2 tygodniach.

Jakie są pierwsze objawy zapalenia oskrzeli? Jak leczyć chorobę? Odpowiedź na filmie:

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Zobacz film: Zapalenie oskrzeli - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Zapalenie oskrzeli u niemowląt – objawy

Niestety zapalenie oskrzeli u niemowląt często nie daje charakterystycznych objawów. Większość dzieci początkowo ma gorączkę i katar. Niemowlęta nie potrafią efektywnie oczyszczać drzewa oskrzelowego poprzez odkrztuszanie wydzieliny. Dopiero u starszych dzieci może pojawić się mokry, produktywny kaszel. Czasami dziecko staje się apatyczne, ospałe, rozdrażnione. Głównym objawem są zmiany osłuchowe nad oskrzelami. Dlatego też jeśli objawy kataralne, gorączka nie ustępują po 3–4 dniach, należy skonsultować się z lekarzem, który osłucha dziecko.

Lekarz może stwierdzić następujące zmiany osłuchowe:

  • wzmożenie szmeru pęcherzykowego,
  • rzężenia,
  • świsty,
  • furczenia.

Zapalenie oskrzeli u niemowląt może mieć również nieswoisty przebieg bez gorączki i bez jawnych objawów klinicznych. Jednak pojawiają się lekkie zaburzenia oddychania i ospałość.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowląt?

Rozpoznanie zapalenia oskrzeli opiera się na badaniu przedmiotowym dziecka, przede wszystkim osłuchiwaniu. U niemowlęcia nienarażonego stale na zakażenie dróg oddechowych (nieuczęszczającego do żłobka), u którego dochodzi do nawracającego zapalenia oskrzeli, lekarz może zlecić badania diagnostyczne, pozwalające wyeliminować inne schorzenia predysponujące do zapalenia oskrzeli, w tym mukowiscydozę, niedobory odporności, zespół dyskinezy rzęsek, zespół predysponujący do aspiracji treści pokarmowej do oskrzeli.

Leczenie zapalenia oskrzeli u niemowląt

Najczęściej przyczyną zapalenia oskrzeli u niemowląt są zakażenia wirusowe, które wymagają leczenia objawowego. W leczeniu objawowym zapalenia oskrzeli u niemowląt doskonale sprawdzają się inhalacje. W tym celu konieczne jest stosowanie specjalnych nebulizatorów, czyli aparatów, które poprzez maseczkę pozwalają na inhalowanie niemowląt, które nie potrafią inhalować się poprzez wdychanie głębokie pary z dodatkowymi składnikami.

Do inhalacji (nebulizacji) można wykorzystać hipertoniczny roztwór soli fizjologicznej, pozwalający na rozrzedzenie wydzieliny w drzewie oskrzelowym. Naprzemiennie można stosować do inhalacji również sól fizjologiczną z kwasem hialuronowym, co sprzyja nawilżaniu błon śluzowych. U niemowląt należy zachować ostrożność ze stosowaniem wszelkiego rodzaju olejków eterycznych. Można dodać odrobinę rumianku do inhalacji.

Czasami w przypadku objawów obturacji oskrzeli, czyli nadmiernych świstów oskrzelowych, konieczne bywa zastosowanie dodatkowo związków typu salbutamol czy innych leków o działaniu rozszerzającym oskrzela. W zależności od wieku niemowlęcia, możliwe jest wdrożenie dodatkowego leczenia poprzez zastosowanie syropów (nie wcześniej niż około 6. miesiąca życia, według ścisłych zaleceń pediatry). Konieczna jest odpowiednia higiena nosa poprzez odciąganie treści za pomocą specjalnych aspiratorów do noska dla niemowląt. Konieczne jest również leczenie przeciwgorączkowe.

W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, szczególnie jeśli dziecko ma nawracającą infekcję, utrzymującą się ponad 7 dni, niereagującą na leczenie objawowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Polecamy
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Wirusowe zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać?
Objawy i leczenie
Wirusowe zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać? Objawy i leczenie TVN zdrowie
Objawy, przyczyny i sposoby leczenia zapalenia oskrzeli u dziecka i niemowlaka
Objawy, przyczyny i sposoby leczenia zapalenia oskrzeli u dziecka i niemowlaka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty